Karavanıma Uygun Jant-Lastik Değişimi ?

Akbey

Takipçi
14 May 2019
2
1
20
35
Marka
Yok
Merhaba.
Bu siteye tesadüfen rastladım ve içinde çok faydalı bilgiler olduğunu gördüm.
Konum hakkında bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Konu şu:
1.460 Kg. ağırlığında tek akslı, bir çekme karavanım var.
Aksta 4x100 bijon aralıklı 2 Ad. 13" jant var.
13" te ki C tipi 2 Ad.lastik max. 1260 Kg. taşıyor ki, benim yüküme göre yetersiz.
Karavanın dizaynı gereği jantı 14" e yükseltmem mümkün değil.
AL-KO nun 195/50 /r13 C lastiği 950Kg a kadar taşıyor. Yani ikili takımı benim için çok emniyetli.

Fakat sorun şu ki, bu jant 5 bijonlu.
Benim aksta porya değiştirmem mümkün değil.
Piyasada 4x100 - 195/50/r13 jant bulamadım, var olan bir iki marka aşırı pahalı.
Şunu denemek istiyorum:
Piyasada 4x100 - 215 veya 205/50/r13 bulabilir miyim?
195 lastik bu janta oturursa, ne gibi bir netice olur?

Bu jant ile İzmirden Ankaraya kadar gidip orada Eroğlu firmasına Al-KO aks ve jant taktıracağım. Srun kökten hallolacak.
Ancak, yaklaşık bu 600 Km. lik yolda:
1 - Oraya kadar giderken, mevcut 1260 Kg. jantla gitesem tehlikesi ne olur? ( Maks 50 Km hız ile)
2 - Al-konun bu yük lastiğini alıp, geici olarak 215/50/r13 janta taksam ne olur? ( Maks 50 Km hız ile)

Uzman arkadaşların yorumunu acilen bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,529
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Şimdi benim bilgim şu yönde lastik yük endeksi lastiğin en son dayanacağı hızda ne kadar ağırlık taşıyabileceğini gösterir diye biliyorum :)

Atıyorum elimizdeki lastiğin hız endeksi H olsun yük endekside 84 olsun.
Bu lastiğimiz , H endeksine göre 210 Km/h hızda 84 yük endeksini baz aldığımızda 500 kg yükü sırtlayabilir diye biliyorum :) "Tam Havada"

C tipi lastikler ise yük altında dayanmak için tasarlanmıştır diyede şuraya ekleyeyim , yani yanak kısımları ve tabanları dağılımı engelleyecek yapıda ve serttir.

Kafanıza takılmış haklısınız da benim ki sadece şahsi bilgim yanlıştır doğrudur bilemiyorum. Öyle hissediyorum ki siz bu jantı ve lastikleri değiştireceksiniz , ama değişim yerine 50 km/h hızla gidip hem trafikteki diğer sürücüleri riske atmayın hemde onca yol 50 ile bitmez :) rahat rahat 80-100 arası gidebilirsiniz diye düşünüyorum çünkü bağladığınız araçta karavana ekstra bir avare dingil görevi gibi ağırlık üstlenmiş oluyor :)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şuandaki 13 inç janttaki lastiğin boyutu nedir? Neden o dediğiniz lastiği kendi jantınıza takmıyorsunuz anladığım kadarıyla ikisine de 13inç diyorsunuz uymuyor mu öyle?

Akbey

Takipçi
14 May 2019
2
1
20
35
Marka
Yok
Benim jant genişliği 165.. Sorun bu genişlik artışında..

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Karavanla kaç km yapmayı planladığınıza göre değişir. Bence pahalı lastiği alın, aks falan uğraşmayın.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım