Lastik Tavsiyesi

tolgademirtas

Asfalt Kurutucu
14 Nis 2017
15
9
595
Selamlar efendim, 2014 yılı başında sahip olduğum yılda maksimum 4000 km yaptığımız 1.4 TSİ motorlu Jettamın lastiklerini değiştirmek istiyorum, üzerinde 6 yıllık Hankook marka lastikler bulunuyor modelini tam hatırlamıyorum ama Ventus Prime2 olabilir. Lastik ölçüleri 205/55 16 aracımızı çok kullanmadığımız ve 12 ay sıcak geçen yazlık bir bölgede yaşadığımız için yine yaz lastiği alacağım ve çok yüksek rakamlar vermek istemiyorum bütçe olarak 350 - 420 TL arası düşünüyorum. İnternete biraz bakınca 395 TL'ye tekrar Hankook Ventus Prime3 modelini mi alsam yada 349 TL'ye Falken Ziex ZE310 Ecorun modelini mi alsam emin olamadım, aranızda bu lastikleri kullananlar var mıdır? fiyat performans olarak doğru lastiklere mi bakıyorum? sizlerin de lastik tavsiyelerine her zaman açığım, herkese sağlıklı günler diliyorum.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
514
923
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Nokian Wetproof. Fiyat olarak Bir Tık(17 lira) fazla ama 2 sezondur kullanıyoruz ve aşırı memnunuz hem tutuşu iyi hem sessiz hem de yakıta az da olsa etkisi var. Biz alırken hiç bir yerde ne incelemesi, ne kullananı vardı ama gerçekten nokian lastik işini aşmış bence fiyat performans olarak gayet tercih edilebilir bir marka.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aslında lastik ölçüleriniz için forum içinde pek çok konu mevcut bulunmakta ama kısaca 3 adet öneri yapayım size ;

1- Falken Ziex ZE310 Ecorun -Testlerde gayet başarılı ve daha hakkında kötü yoruma yoruma denk gelmedim. Kesinlikle F/P+ :)
2- Hankook Ventus Prime 3 -Yine testlerde güzel sonuçlar elde etmiş bir lastik her şeyden biraz bulunuyor kendisinde.
3- GoodYear Efficent Grip Performance Serie2 - Daha tazecik bir lastik olmasına rağmen bayağı beğeni topladı , fiyatınızı belki aşar ama bakılası ve alınası duruyor.

Bonus ;

1- Falken EuroAllSeason AS210 - 4 Mevsim olması tercih sebebi olabilir.
2- Dunlop SP Sport FM800 - Çoğu kişi belki bilmez etmez ama benim gayet başarılı bulduğum bir yaz lastiği kendisi , fiyat açısından avantajlı ve performansa uygun.

Nokian zaten önerilmiş atlıyorum :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Selamlar efendim, 2014 yılı başında sahip olduğum yılda maksimum 4000 km yaptığımız 1.4 TSİ motorlu Jettamın lastiklerini değiştirmek istiyorum, üzerinde 6 yıllık Hankook marka lastikler bulunuyor modelini tam hatırlamıyorum ama Ventus Prime2 olabilir. Lastik ölçüleri 205/55 16 aracımızı çok kullanmadığımız ve 12 ay sıcak geçen yazlık bir bölgede yaşadığımız için yine yaz lastiği alacağım ve çok yüksek rakamlar vermek istemiyorum bütçe olarak 350 - 420 TL arası düşünüyorum. İnternete biraz bakınca 395 TL'ye tekrar Hankook Ventus Prime3 modelini mi alsam yada 349 TL'ye Falken Ziex ZE310 Ecorun modelini mi alsam emin olamadım, aranızda bu lastikleri kullananlar var mıdır? fiyat performans olarak doğru lastiklere mi bakıyorum? sizlerin de lastik tavsiyelerine her zaman açığım, herkese sağlıklı günler diliyorum.
Hocam bizim Leon'dan çıkan birkaç ay kullanılmış Goodyear EfficientGrip Performance lastikler duruyor. Uygun saklama koşullarında yaklaşık 6 aydır filan saklanıyor. Düşünürseniz...

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Aslında lastik ölçüleriniz için forum içinde pek çok konu mevcut bulunmakta ama kısaca 3 adet öneri yapayım size ;

1- Falken Ziex ZE310 Ecorun -Testlerde gayet başarılı ve daha hakkında kötü yoruma yoruma denk gelmedim. Kesinlikle F/P+ :)
2- Hankook Ventus Prime 3 -Yine testlerde güzel sonuçlar elde etmiş bir lastik her şeyden biraz bulunuyor kendisinde.
3- GoodYear Efficent Grip Performance Serie2 - Daha tazecik bir lastik olmasına rağmen bayağı beğeni topladı , fiyatınızı belki aşar ama bakılası ve alınası duruyor.

Bonus ;

1- Falken EuroAllSeason AS210 - 4 Mevsim olması tercih sebebi olabilir.
2- Dunlop SP Sport FM800 - Çoğu kişi belki bilmez etmez ama benim gayet başarılı bulduğum bir yaz lastiği kendisi , fiyat açısından avantajlı ve performansa uygun.

Nokian zaten önerilmiş atlıyorum :)
Falken 4 mevsimde yazın ciddi dağılma sorunu varmış, ben de çok araştırmıştım alacağım zaman.

Dunlop ile falkenin üreticileri aynı, o dunlop kesin bi falken modelinin ikizidir :D hangisi ucuzsa alınır ikisi de iyidir

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Falken 4 mevsimde yazın ciddi dağılma sorunu varmış, ben de çok araştırmıştım alacağım zaman.

Dunlop ile falkenin üreticileri aynı, o dunlop kesin bi falken modelinin ikizidir :D hangisi ucuzsa alınır ikisi de iyidir
Kullanıma göre değişiyor demekki , Adanada Focus1 e aldık alırken sahibi abime söyledim abi dedim test sürücüsü olacak lastiği deneyimleyeceksin ama sanmıyorum karda kışta seni tekirde pozantıda ulukışlada bıraksın , Adanada kullanılıyor ve en son gördüğümde taş gibi duruyorlardı :) belki 2 sene olacak bilmiyorum :)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Kullanıma göre değişiyor demekki , Adanada Focus1 e aldık alırken sahibi abime söyledim abi dedim test sürücüsü olacak lastiği deneyimleyeceksin ama sanmıyorum karda kışta seni tekirde pozantıda ulukışlada bıraksın , Adanada kullanılıyor ve en son gördüğümde taş gibi duruyorlardı :) belki 2 sene olacak bilmiyorum :)
Çevrede kullanan bikaç kişi dedi internette de araştırdım herkes aynısını demiş. Tabi vu durum 4 mevsim lastiklerin genel hastalığı yazın zora gelirse dağılma yapıyo yazmışlar hep

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Çevrede kullanan bikaç kişi dedi internette de araştırdım herkes aynısını demiş. Tabi vu durum 4 mevsim lastiklerin genel hastalığı yazın zora gelirse dağılma yapıyo yazmışlar hep
4 mevsim lastik kullanıcıları ona göre sürmeli yani ne diyim bende nokian için bayağı kötü yorumlar gördüm yani bilemiyorum değişik :)

tolgademirtas

Asfalt Kurutucu
14 Nis 2017
15
9
595
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ediyorum, internette fiyatlara ve testlere biraz daha baktığım zaman 440 TL'ye Bridgestone Turanza T005 ile karşılaştım, Bridgestone nasıl bilirsiniz? kullanan arkadaşlar tavsiye eder misiniz?

tolgademirtas

Asfalt Kurutucu
14 Nis 2017
15
9
595
Hocam bizim Leon'dan çıkan birkaç ay kullanılmış Goodyear EfficientGrip Performance lastikler duruyor. Uygun saklama koşullarında yaklaşık 6 aydır filan saklanıyor. Düşünürseniz...
Çok teşekkürler, ne kadar azda kullanılmış olsa, sıfır lastik almayı düşünüyorum

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
AS210 205/55/16 ebatında rezalet bir lastik. Değerlere falan kanıp almayın. 1 aya bile kalmadan ne sessizliği kalıyor, ne tutuşu hemen dağılıyor.
Kaliteli lastik algısı olmayan, kullanmayan birine fena gelmeyebilir ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. (Uzun dönem kullanıcı yorumudur. Sıfır alıp takıldı.)

T005 kodlu yeni Turanza dan memnun olmayan duymadım henüz. Bütçe aralığımda olsa tercih edeceğim lastiklerden olurdu.

Son düzenleme:

tolgademirtas

Asfalt Kurutucu
14 Nis 2017
15
9
595
AS210 205/55/16 ebatında rezalet bir lastik. Değerlere falan kanıp almayın. 1 aya bile kalmadan ne sessizliği kalıyor, ne tutuşu hemen dağılıyor.
Kaliteli lastik algısı olmayan, kullanmayan birine fena gelmeyebilir ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. (Uzun dönem kullanıcı yorumudur. Sıfır alıp takıldı.)

T05 kodlu yeni Turanza dan memnun olmayan duymadım henüz. Bütçe aralığımda olsa tercih edeceğim lastiklerden olurdu.
Arkadaşlar 4 mevsim lastikler hakkında da yorumlarda bulunmuş ama 4 mevsim lastiği kesinlikle düşünmüyorum, Marmaris de yaşıyorum buralarda kış ve 4 mevsim lastiklere hiç gerek duyulmuyor o yüzden yaz lastiği alacağım, şuan Hankook Ventus Prime2 kullanıyorum tekrar Hankook almayı düşünüyordum ama ilk patladığında bir süre sonra içten balon yapmıştı tekrar alıp almamakta kararsız kaldım bu yüzden ama şuan Turanza'ya daha yakın duruyorum.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Koyu yaptığım yer nedeniyle 4 mevsim düşünüyorsanız Michelin dışındakileri elemenizi öneririm.
İlk mesajda yazdığınız gibi doğrudan yaz lastiği almanız daha doğru olacaktır.
Marka/model şeklinde yorum okumak her zaman sağlıklı sonucu vermez. Lastik boyutunda bile değişimler görülebiliyor. Yaşanılan ve kullanılan yerin şartlarını hiç saymıyorum bile.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım