KAPALI Max. 60000 TL'ye c veya d sınıfı araç tavsiyeleriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
Herkese merhabalar.
Yakın zamanda sattığımız 2001 Ford Focus'un üzerine bir araba araştırma sürecine giriştik.Bildiğiniz gibi bu devirde araç bulmak zor günlerdir ne kadar galeri araba pazarı gezip sahibinden.com da saatler harcasamda bu fiyat bandında hangi arabanın mantıklı olduğuna karar veremedim bu yüzden sizlerinde tavsiyesini almanın doğru olduğunu düşünüyorum.Aradığım kriterler 2008 üstü olması,donanım olarak çok da boş olmaması,max.150000 km olması,tercihen dizel bir araç arıyorum.Sizce bu fiyatlara lpg'li araç almakta mantıklı olur mu?Dizelde de bu kadar km yapmış araba almak mantıklı mıdır?Biraz uzun yazdım fakat kafam çok karışık bu yüzden okuyup cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
Öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun inşaallah.

Donanım olarak beklentileriniz nedir bilemiyorum tabii ki. Ama trend x donanım focus, temel bazı şeyleri karşılayabiliyor. Eğer ileride isterseniz dokunmatik ekran, kadrandaki renkli büyük tft ekran gibi oyuncakları sonradan da ekletebilirsiniz.

• Gövde rengi kapı kolları ve yan aynalar
  • Elektrikli, sinyalli yan aynalar
  • 16" çelik jant kapakları
  • Derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon
  • Manüel 4 yönlü sürücü koltuğu
  • Tek dokunuşta açılıp kapanan elektrikli ön/arka camlar
  • Yol bilgisayarı
  • Vites arttırma ikazı
  • Ford EcoMode
  • Manuel Klima
  • Direksiyondan kumandalı radyo CD, MP3 çalar
  • Portatif müzikçalar bağlantı soketi (USB)
  • Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları
  • Sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları
  • ABS + EBD
  • Acil durum fren desteği (EBA)
  • Elektronik Denge Programı (ESP)
  • Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)
  • Dinamik Tork Kontrolü (TVC)
  • Kontrol kollu tam bağımsız arka süspansiyon
  • Ford Kolay Yakıt Sistemi
  • Disk frenler - ön / arka
  • Uzaktan kumandalı merkezi kilit
  • ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktalar
  • 16" Aluminyum Alaşımlı Jantlar
  • Ön sis farları
  • Karartılmış Arka Camlar
  • Hız kontrol sistemi
  • Ayarlanabilir hız sınırlandırıcı
Trend x'e ek olarak style pakette

• Elektrikli katlanan yan aynalar ( sadece manuel )
  • Ön ve arka park sensörleri ( sadece manuel )
  • Otomatik Park Sistemi ( sadece manuel )
  • Gecikmeli Sönen Ön Farlar
  • Yağmur sensörü
  • Otomatik yanan farlar
  • Otomatik kararan iç dikiz aynası
  • Yan perde hava yastıkları
gibi gibi donanımlar geliyor. Bunlardan hangisi / hangileri sizin beklentinize ve isteğinize cevap veriyor bilemiyorum. Hız kontrol sistemi, 4 hava yastığı, karartılmış arka camlar, 16'lık çelik jant, yol bilgisayarı, ön - arka elektrikli camlar, ön - arka disk fren gibi pratik donanımları içeriyor. Trend x aldığınız zaman ön - arka sensörler, otomatik kararan iç dikiz aynası, ön kol dayama donanımlarını sonradan aracınıza taktırabilirsiniz Bu donanımlar daha sonra ki süreçte Otosan'ın her zaman ki işgüzarlığı sonucu değiştirilmediyse 2012'den sonra üretilen mk3 kasalara ait.

Araca gelirsek alırken focus'a özel dikkat etmeniz gereken ilk şey bozuk yollarda, parke yollarda ön takımdan tıkırtı, lokurtu gibi seslerin gelip gelmediğidir. Direksiyonu araç durduğu yerde sağa ve sola dip yapmadan çevirin ve yine garip sesler gelip gelmediğine bir bakın. Eğer bu her iki durumda da garip sesler duyuyorsanız direksiyon kutusu dahil bazı sıkıntıları olabilir demektir.

Tdci motor oldukça sağlamdır ama turbosu biraz narindir. O sebeple aracı aldığınızda boşta gaza basıp ıslık sesi gelip gelmediğine bir bakın. Az bir miktar ' tıss ' şeklinde ses gelebilir bu normaldir ama çok bariz ve fazla ses geliyorsa turbosunda arıza olma ihtimali vardır. Fakat bu düşük bir ihtimal. Dediğim gibi tdci motorlar bakımını zamanında yaptırdığın müddetçe sağlamdır. 95'liğin performansı yeterli denebilir ama 115'lik motoru almaya çalışın çünkü hem performansı hem tüketimi daha düşüktür.

Dik bir yokuşta aracı kaldırmayı deneyin. Debriyaj balatasından bariz şekilde demirin demire sürtünmesine benzer bir ses gelip gelmediğine bakın. Bu ses tam olarak bir arıza denemez. Debriyaj balatalarının yapımında kullanılan kimyasal ile alakalı yapısal bir sestir. Ama yinede bakmanızda fayda var.

Bunlar haricinde focus'da genel olarak bulabileceğiniz bir sıkıntı yoktur. Yalıtımı mk3,5 yani makyajlı kasalara göre biraz daha zayıf kalsa da yol tutuş - konfor dengesi güzeldir. Herkesin bildiği, çoğunluğun deneyimlediği bir model olduğundan sürüşü konusunda fazla detay anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun, başka sorunuz olursa da cevaplamaya çalışırım.
Hocam iyi dileklerin ve zaman ayırıp cevap yazdığın için çok teşekkür ederim.Birkaç tane ilan beğendim bunları görmeye giderken dediklerinize de dikkat edicem saolun.Bir sorum daha olucak sırf style veya titanium paket alabilmek için yani insanı şımartıcak bir kaç donanım için yüksek kilometreli araç almaya değer mi? @Cenk

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
Focus' da olan temel donanımları olsun,
ama biraz daha genç ve az kilometreli olsun deniyorsa Courier' de bakılabilir. Bir Focus değil tabii ki, büyük bir Fiesta gibi düşünülebilir. Ticari gibi hissettirmiyor.

2014-2015 / 50-100 bin km arası Titanium alınabiliyor.
Ticari tip araçlardan hoşlanmıyorum o yüzden hiç bakmadım courier hakkında ki yorumları duymuştum ticari gibi hissettirmediğini ama bana yetersiz geleceğini düşünüyorum.Yorumunuz için teşekkürler.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,795
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam iyi dileklerin ve zaman ayırıp cevap yazdığın için çok teşekkür ederim.Birkaç tane ilan beğendim bunları görmeye giderken dediklerinize de dikkat edicem saolun.Bir sorum daha olucak sırf style veya titanium paket alabilmek için yani insanı şımartıcak bir kaç donanım için yüksek kilometreli araç almaya değer mi? @Cenk
Rica ederim hocam. 2.el araçta önemli olan temizliktir. Sıfır alırken donanımı dikkate alabiliyorsun ama 2.el için en öncelikli şey temiz olmasıdır. Sana sorun çıkartıp illallah ettirdikten sonra içindeki oyuncakların bir önemi kalmayacaktır. Eğer aracı alıp 1-2 yıl kullanıp yine satacaksanız yüksek km'li ve donanımlı bir şey bakabilirsiniz. Fakat ben bu aracı alırım uzun süre yahut ne kadar olduğu belli olmayan bir süre kullanırım diyorsanız o zaman temiz olana yönelmek gerek. Ayrıca şunu da unutmamak lazım; bazen daha yüksek km'de ki bir araba, daha düşük km'de ki bir arabadan da temiz olabilir. Bu tamamen önceki sahibinin kullanımına bağlı. Bana kalırsa siz, aklınıza yatan araçları incelerken önce temizliğine bakın. Ondan sonra donanıma bakarsınız.

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
Rica ederim hocam. 2.el araçta önemli olan temizliktir. Sıfır alırken donanımı dikkate alabiliyorsun ama 2.el için en öncelikli şey temiz olmasıdır. Sana sorun çıkartıp illallah ettirdikten sonra içindeki oyuncakların bir önemi kalmayacaktır. Eğer aracı alıp 1-2 yıl kullanıp yine satacaksanız yüksek km'li ve donanımlı bir şey bakabilirsiniz. Fakat ben bu aracı alırım uzun süre yahut ne kadar olduğu belli olmayan bir süre kullanırım diyorsanız o zaman temiz olana yönelmek gerek. Ayrıca şunu da unutmamak lazım; bazen daha yüksek km'de ki bir araba, daha düşük km'de ki bir arabadan da temiz olabilir. Bu tamamen önceki sahibinin kullanımına bağlı. Bana kalırsa siz, aklınıza yatan araçları incelerken önce temizliğine bakın. Ondan sonra donanıma bakarsınız.
Haklısınız hocam biz 1-2 yılda araç alıp satan birisi değiliz daha önceki araçlarımızda da olduğu gibi en az 8 sene boyunca bineriz bu yüzden dediğiniz gibi temiz az kilometreliye yönelmek daha doğru olacak birkaç donanım daha sonra dışardan eklerim o zaman.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,795
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Haklısınız hocam biz 1-2 yılda araç alıp satan birisi değiliz daha önceki araçlarımızda da olduğu gibi en az 8 sene boyunca bineriz bu yüzden dediğiniz gibi temiz az kilometreliye yönelmek daha doğru olacak birkaç donanım daha sonra dışardan eklerim o zaman.
En güzeli.. Ön - arka park sensörleri, renkli ekranlar, kararan dikiz aynası, kol dayama gibi şeyler hep sonradan eklenebilir nasılsa. İnşaallah gönlünüze göre bir model bulursunuz.

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
En güzeli.. Ön - arka park sensörleri, renkli ekranlar, kararan dikiz aynası, kol dayama gibi şeyler hep sonradan eklenebilir nasılsa. İnşaallah gönlünüze göre bir model bulursunuz.
İnşallah hocam.Şu anda ibre Focus'a kaydı. Dediğiniz şeyleri daha sonra ekleyerek daha güzel hale getireceğim yorumlarınız için teşekkürler.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Araç güzel görünüyor fakat izmir'de oturduğum için istanbul tarafından araba almaya gitme şansım biraz düşük.
Ben de izmirdeyim hocam.Sahibini arayıp soruşturabilir.Tanıdık/akraba varsa arabaya da baktırabilirsiniz vs vs.Ama seçenekler içinde İzmir çevresi varsa aramayı genişletebilirsin:)
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...a-icinde-sigara-dahi-icilmems-578767977/detay
Geçenlerde gözüme ilişti fiyatı 3-5 fazla yazmış zaten.Pazarlığa bakar

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
Ben de izmirdeyim hocam.Sahibini arayıp soruşturabilir.Tanıdık/akraba varsa arabaya da baktırabilirsiniz vs vs.Ama seçenekler içinde İzmir çevresi varsa aramayı genişletebilirsin:)
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...a-icinde-sigara-dahi-icilmems-578767977/detay
Geçenlerde gözüme ilişti fiyatı 3-5 fazla yazmış zaten.Pazarlığa bakar
Astra pek düşünmüyorum bir yakınımda h kasa sedan 1.3 cdti var araba yürümüyor gibi.Yani bana yetersiz geliyor.

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir

Eto3401

Elit Apaçi
13 Nis 2018
94
187
760
Marka
Volkswagen
LPG olması benzinli için Şart mı? Manuel olması kaydıyla b6 Passat veya mk4 mondeo olabilir. Ikisi de Donanım açısından kesinlikle üzmez, b6 için sorunuz olursa cevaplarım.

AcemiSofor

Asfalt Kurutucu
31 Ocak 2018
94
84
560
Yanlış anlamazsanız bir şey sormak istiyorum.Neden perde hava yastığı bile olmayan Focusu almak mantıklı geliyor.Ben mi çok abartıyorum bu perde hava yastığını?Gerçekten soruyorum kesinlikle dalga amaçlı değil lütfen yanlış anlamayın.

umt35

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
56
24
970
İzmir
Yanlış anlamazsanız bir şey sormak istiyorum.Neden perde hava yastığı bile olmayan Focusu almak mantıklı geliyor.Ben mi çok abartıyorum bu perde hava yastığını?Gerçekten soruyorum kesinlikle dalga amaçlı değil lütfen yanlış anlamayın.
Yanlış anlaşılcak bir durum yok sonuçta benim bu trend x donanım hakkında pek bir bilgim yok daha tam anlamıyla hakim değilim paketlere ama sırf perde hava yastığı yok diye bir araba alınmaz da diyemem.Günümüz koşullarında 4 hava yastığını sadece dolu paketine koyan marka model arabalar da var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım