Nasıl daha seri vites atabiliriz? Daha seri otomobili kaldırabiliriz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Nasıl daha seri vites atabiliriz? Daha seri otomobili kaldırabiliriz?

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Yakın arkadaşım roll yaptığı zamanlarda sağ ayağını gaz pedalının üzerine bi koyuyo frene basana kadar kaldırmıyo hiç vites geçişleri de dahil. Bir diğer husus vites yolları çok uzun olursa ne yaparsan yap yinede yavaş değiştirmiş gibi hissediyor insan. Vites yolların kısaysa ne mutlu sana :)

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Zarar vermez mi peki Gazdan ayağını çekmeden vites değiştirmek Power shift oluyodu bu teknik sanırım

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Tabii ki zararı var özellikle baskı balataya. O yüzden sürekli yapılmaz zaten sadece roll pist vs. gibi durumlarda yapılır. Normal zamanlarda iş tamamen ayak ve el hızına bağlı. Ciddi pratik yapmak gerekir herhalde.

serhaty

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
14
4
595
burada anlatıldığına göre
1. debriyajın dibine kadar basılmıyor
2. vites atıp debriyajdan ayağı çekerken tam kavrama noktasında -arabanın ileriye doğru ivmelenmesini kaybetmeyecek şekilde- gaza yükleniyoruz (gördüğüm kadarıyla dip gaz değil)
3. bunu mümkün olduğunda hızlı ve pürüzsüz yapıyoruz.

şahsen elim çabuk ancak debriyajın mesafesi uzun olduğu için istediğim hızda vites değiştiremiyorum.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Kendi kendime yapmaya başlayıp, sonradan lan zararlı mı acaba diye şüpheye düştüğüm durum, şöyle ki vites arttıracağım zaman (debriyaj baya yüksekte) tam kavramaya kadar hızlıca inip debriyaja basmaya başladığım sırada vitesi bir sonrakine doğru yönlendirmeye başlıyorum.Tam kavramaya indiğim anda sonraki vitese geçmiş olup debriyajı bırakıyorum.Yani vitese fiziksel güç uygulamamla debriyaja basmam eş zamanlı başlıyor.Bu anlattıklarım tabi çok çok anlık oluyor.Zararlıysa bilen varsa belirtsin ama yazıktır:D

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Ben genelde debriyajsız çakıyodum vitesi , takii şanzımanı elime alana kadar :( öyle baya hızlı oluyo sequantial gibi :)

Degisik Kahya

Asfalt Kurutucu
10 Eyl 2016
39
14
595
Kendi kendime yapmaya başlayıp, sonradan lan zararlı mı acaba diye şüpheye düştüğüm durum, şöyle ki vites arttıracağım zaman (debriyaj baya yüksekte) tam kavramaya kadar hızlıca inip debriyaja basmaya başladığım sırada vitesi bir sonrakine doğru yönlendirmeye başlıyorum.Tam kavramaya indiğim anda sonraki vitese geçmiş olup debriyajı bırakıyorum.Yani vitese fiziksel güç uygulamamla debriyaja basmam eş zamanlı başlıyor.Bu anlattıklarım tabi çok çok anlık oluyor.Zararlıysa bilen varsa belirtsin ama yazıktır:D
Ben de böyle yapıyorum(tek değilmişim :D) Zararlı mı ben de bilmiyorum

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Youtube'da debriyajsız vites değiştirmeyi gösteren videolar var. Onların debriyaja tokat atılan halini uygularsanız güvenli ve hızlı vites değiştirirsiniz. Ben öyle yapıyorum :D debriyaj tokatı ve vites kolu hareketi senkronu çok önemli. Type-r testinde sinan reyisin fn2 type-r'da nasıl vites değiştirdiğine bakın daha iyi oturur kafaya :D
10:25-10:36 arası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım