seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Öncelikle herkese iyi akşamlar,

Aracımın bakımı yaklaşmakta (bu arada aracım 2012 model vw passat 1.6 tdi) aracımda hangi yağı kullanmam gerektiğinde kafam karışık üç yağ arasında kaldım. Bu yağlar 504-507 onayını taşıyor. Motul specıfıc 5w30 - Motul 8100 X-clean+ ve Castrol edge 5w30 LL bu yağlardan birini tercih edeceğim. Ama şunu fark ettim fiyat olarak Motul 8100 X-Clean ile Castrol edge 5w30 LL fiyat olarakta kalite olarakta aşağı yukarı aynı gibi geliyor bana benim merakım Motul Specific nasıl bir yağ fiyat olarak iki yağdan bir tık daha pahalı ve sadece vw 504-507 onayı var. Bu yağ hakkında bilgi verir misiniz. Birde yağların raf ömrü falan nedir. Tarihi 2018 olan bir yağ kullanılır mı?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle herkese iyi akşamlar,

Aracımın bakımı yaklaşmakta (bu arada aracım 2012 model vw passat 1.6 tdi) aracımda hangi yağı kullanmam gerektiğinde kafam karışık üç yağ arasında kaldım. Bu yağlar 504-507 onayını taşıyor. Motul specıfıc 5w30 - Motul 8100 X-clean+ ve Castrol edge 5w30 LL bu yağlardan birini tercih edeceğim. Ama şunu fark ettim fiyat olarak Motul 8100 X-Clean ile Castrol edge 5w30 LL fiyat olarakta kalite olarakta aşağı yukarı aynı gibi geliyor bana benim merakım Motul Specific nasıl bir yağ fiyat olarak iki yağdan bir tık daha pahalı ve sadece vw 504-507 onayı var. Bu yağ hakkında bilgi verir misiniz. Birde yağların raf ömrü falan nedir. Tarihi 2018 olan bir yağ kullanılır mı?
2018 tarihli yağ kullanılır, bir sıkıntı yok. Lastik gibi 2-3 yıl kullanılacak bir malzeme değil sonuçta, en kötü ihtimalle 1 yıl sonra değiştireceksiniz. Sorun olmaz.
Castrol'un yağlarından bugüne kadar hiç memnun kalmadım. Bir yerlerden TR piyasasında satılan yağları kalitesiz diye duymuştum. Mantıklı buldum çünkü bakınca çok köklü bir marka. Tüm ürünleri bu kalitede olsa ayakta kalamazdı. Motul bir kere kullandım ve memnun kaldım fakat genel olarak ürün gamına pek hakim değilim, o konuda daha yetkin arkadaşlar var.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Kıyas kabul etmez ama tecrübe olarak yazayım. En son bakımda Vectra b 2.0 dti için yıllardır kullanılan GM yağı Motul ile değiştirmeyi düşünerek ustaya gittim. Usta ısrarı sonucundan Castrol 5w30 LL koydum. İlk çalıştırma anında inanılmaz pişman oldum. Titreşimi sesi azaltsın diye değiştirdiğim motor yağından sonra ses inanılmaz kabalaştı. Sonra yola çıkınca 3k devirden sonra Gm'e göre çok daha pürüzsüz devir çeviriyordu fakat hala pişmandım alt devirler daha çok kullanılıyor neticede. 5 bin km böyle memnuniyetsiz gezdim. Fakat bakımdan sonra 5k 6k km arası aracın yağa alışma süresinden mi veya yağın zamanla kalınlaşmasından mı bilmiyorum kademe kademe daha çok daha iyi oldu ve ben şuan çok memnunum. Rölanti sesi şuan GM yağından çok daha iyi. Bir daha kullanayım mı, bir daha 5 bin km alışma süresi yaşar mı hala kararsızım.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Motul motul motul... 3 arabamda da kullandım memnunum. specific için yorum yapamayacağım ama kullanmadım hiç

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
motul, mobil veya liquı moly kaliteli markalardır.. motul veya liquı moly nin yağ seçici sayfasından aracınızın yaşı ve motor kodu ile detaylı tavsiye bilgisi alabilirsiniz..

castrol tavsiye etmem.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Yağı internetten alacaksanız 2018 diye ilan açıyorlar ama 2019 gönderebiliyorlar yorumlara bakmanizi tavsiye ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Kime Motul önerisinde bulunduysam ve kullandıysak pişman olmadık , bende pişmanlık duymadım motul sıvılardan , sadece yağ için değil antifriz , vites hidroliği , direksiyon hidroliği , fren hidroliği , bir anlık olsun pişman etmedi beni ve önerdiğim kişileri .

Fakat castrol için aynısını söylemek çok zor , Almanya da üretilen castroller ülkemizdekilerden çok farklı bunu bir çok tester söylüyor ve test sonuçlarıyla kanıtlıyorlar maalesef. Ha ola ki buldunuz Alman üretimi bir castrol bence tereddüt etmeye gerek yok kullanın gitsin fakat başka üretimse bence kullanmayın...

Bence TR de en temiz her ne kadar şu an "Fiyat" açısından olmasalar da F/P yağ markası Motul desem linç yemem diye umut ediyorum.

Alternatif olarak ; Mobil1 kesinlikle ilk sırada olmalı , cidden kaliteli ve özenli bir yağ. Hatta kadir kıymet bilinmeyen bir marka daha bırakayım buraya alternatif olarak oda bkz ; Petronas :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım