Passat Dizel Bakım / 2021 Passat Sanayide Bakım Yaptırmak

FarukR

Asfalt Kurutucu
19 Şub 2019
40
31
595
Marka
Toyota
Servis 6000 lira isteyince sanayi yolu gözüktü. 2021 Passat dizel aracıma yağ buluculardan bakınca 0W30 öneriyorlar. Sanayide 5W30 kullanıyorlar. Tavsiyeniz ne olur?
Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
İlk tercihiz 0W-30 olsun,1.6 TDI DCXA ve DCZA motorlarda ilk tercih olarak 0W-30 kullanılmalı,hem yakıt tüketimi,hem start-stop için daha iyi yağlama sağlıyor,özellikle soğuk çalıştırmalarda daha hızlı yağlama yaptığı için daha avantajlıdır.Ancak 5W-30'u da ülkemizde kullanabilirsiniz.Benim kişisel tercihim 0W-30 olurdu.

2021 model ise aracınızda DCZA 1.6 motor bulunuyor eğer 2.0 değilse,yağ olarak şunu önerebilirim;

Kullandığınız yağ kadar filtrelerinizde çok önemli,filtrelerde Mann tavsiye ederim zaten aracınızın oem filtre üreticilerinden biridir.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Aracınız garanti kapsamındaysa sanayiye götürüp kurcalatmanızı önermiyorum değilse bile modelli bir araç servis bakımlarını düzenli ve kayıtlı bir şekilde tutulması ikincisi elde satarken de kafanızın rahat olmasını sağlar.

Belli ki sanayide pek çevreniz ve bilginiz yok. Milyonluk araçlarda 2-3 bin TL'lerden kaçmak bana komik geliyor artık. Bu aracın yarın bir gün iyi niyet kapsamında değişecek en ufak bir parçası bile sanayide ettiğiniz karın 10'larca katı olabilir. Farklı firmaları arayın teklif alın, gereksiz gördüğünüz şeyleri çıkararak fiyatı azaltabilirsiniz.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Aracınız garanti kapsamındaysa sanayiye götürüp kurcalatmanızı önermiyorum değilse bile modelli bir araç servis bakımlarını düzenli ve kayıtlı bir şekilde tutulması ikincisi elde satarken de kafanızın rahat olmasını sağlar.

Belli ki sanayide pek çevreniz ve bilginiz yok. Milyonluk araçlarda 2-3 bin TL'lerden kaçmak bana komik geliyor artık. Bu aracın yarın bir gün iyi niyet kapsamında değişecek en ufak bir parçası bile sanayide ettiğiniz karın 10'larca katı olabilir. Farklı firmaları arayın teklif alın, gereksiz gördüğünüz şeyleri çıkararak fiyatı azaltabilirsiniz.

Sorun şu ki,vag servisleri artık iyice maliyet kısma konusunu abartmış durumdalar.Yağdan kısıyorlar,filtrelerden kısıyorlar,işçiliğe gelince inanılmaz fiyatlar çıkarıyorlar.Aynı araçtan bizde de vardı bir dönem,filo olarak yetkili servise gidiyordu hepsi oradan biliyorum,hem kaliteyi düşürdüler hem fiyatı arttırdılar bunun sebebi ülkenin ekonomisi ve kar marjının arttırılmak istenmesi.Aynı zamanda tabii iyi niyet garantisi ayağına milleti de mecbur bırakıyorlar,bazı şeyleri iyi niyeti bırak normal garantiye dahi sokmuyorlar...Kullanılan yağ,filtre hepsinin kalitesi ya düşmüş ya da yanlış,serviste kullandıkları yağ mesela Castrol Edge LL 5W-30,yağ güzel ancak viskozite olarak en iyisi değil.Filtrelerde Fil filtreye geçmiş durumdalar,yine kötü değil ancak eskisi kadar da kaliteli değil gibi gibi.

Bakım konusunda da saçmalıyorlar,30 bin km yani 2 bakımda bir polen ve hava filtresini değiştirir olmuşlar,bu çok uzun bir süre.En azından daha ekonomik bir bakım olmasını beklersiniz ancak hem bu iki filtre değişmiyor hem de bakım fiyatları 2 kat daha uçmuş durumda,yani kısacası servise girip çıkmak en az 3k'lık rakamlardan başlıyor,bu bana oldukça mantıksız geliyor.

Sanayiye gitmek ise kesinlikle deneyim ve bilgi gerektiriyor,bağnaz ustalarla uğraşıp onlara laf anlatmakla uğraşıyorsun vs,aldığın parçaları bir de kabul etmiyorlar üstüne parça beğenmiyorlar.Ancak bir kere bir usta edindin mi,parçalarını kendin alıp götürmen şartıyla bence sanayi çok daha mantıklı geliyor,en azından yaptırdığın bakım içine misliyle siniyor.Tabii başta söylediğim şeylerle de uğraşmak var,bunlarla uğraşılmak istenmiyorsa yetkili serviste en azından asgari olarak iyi bir bakım her zaman yaptırılabilir sonuçta belli kurallara uymak zorundalar.

Son düzenleme:

ALK

Düz Yol Gazcısı
15 Şub 2022
24
33
195
36
bursa
Marka
Hyundai
Bosch servisler garanti bozmuyor gibi bir muhabbet vardı. Değerlendirebilirsiniz, fiyatlar fena değil yetkili servise göre.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Bosch servisler garanti bozmuyor gibi bir muhabbet vardı. Değerlendirebilirsiniz, fiyatlar fena değil yetkili servise göre.
Evet Bosch gibi TSE yetkili servislerde orjinal parça kullanıldığı faturalandığı takdirde garanti bozulmuyor. Tabi böylece maddi olarak pek fark kalmıyor da belki daha iyi işçilik elde edilebilir.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,727
3
9,664
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
EUROREPAR da değerlendirilir :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Fabrikanın uygun gördüğü standartlara sahip parçalar kullanıldığı, bunlar da faturalı halde elinizde bulunduğu müddetçe hiç bir yetkili servisin hukuken aracınızın garantisini bozma hakkı yoktur. Dışarıda fiyatını uygun gördüğünüz bir servise, özel yetkili servis de olabilir, aracınızı bakım yaptırabilirsiniz. Sadece dikkat edeceğiniz nokta; işi bilmeyen ustaların ellerine aracı bırakmamanızdır ve özellikle önerim masrafı ne olursa olsun ağır bakımı yetkili servis haricinde, ustalığına güvenmediğiniz kimseye yaptırmayın.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,862
26,211
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Fabrikanın uygun gördüğü standartlara sahip parçalar kullanıldığı, bunlar da faturalı halde elinizde bulunduğu müddetçe hiç bir yetkili servisin hukuken aracınızın garantisini bozma hakkı yoktur.

Ancak herhangi bir sorunda bunun işçilik hatasından kaynaklı olduğunu öne sürüp sorumluluğu üzerinden atabilir

FarukR

Asfalt Kurutucu
19 Şub 2019
40
31
595
Marka
Toyota
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Motul spec 0w30 bulamadığımızdan motul spec 5w30 kullandık. filtreler polen hariç mann, polen filtresi biraz dandik gibiydi. Bundan sonraki bakımlara filtreleri ve yağı kendim alıp gitmek istiyorum. Bana önerebileceğiniz orjinal filtre satan bir internet sitesi var mı? Sanayide herkes malına orjinal diyor...Teşekkür ederim, saygılarımla...

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Motul spec 0w30 bulamadığımızdan motul spec 5w30 kullandık. filtreler polen hariç mann, polen filtresi biraz dandik gibiydi. Bundan sonraki bakımlara filtreleri ve yağı kendim alıp gitmek istiyorum. Bana önerebileceğiniz orjinal filtre satan bir internet sitesi var mı? Sanayide herkes malına orjinal diyor...Teşekkür ederim, saygılarımla...

Filtremarketim.com güvenilir şekilde mann filtre alabileceğiniz adrestir,tavsiye ederim.

FarukR

Asfalt Kurutucu
19 Şub 2019
40
31
595
Marka
Toyota
Üstteki sitelerden baktım, servisin kullandığu filtrelerle ,orjinal Mann filtreler arasında ciddi fiyat farkı var. Yetkili servislerin kullandığı filtrelerlide Mann üretiyor diye biliyorum . Sizcearalarında kalite farkı var mı ?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım