KAPALI Renault Megane 1 ???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SuperB

Elit Apaçi
7 Eyl 2016
56
24
970
Merhaba Renault Megane 1 olan 1999-2002 arası olan 1.9 dızel yada uygun olma sebebiyle 1.6 / 2.0 benzinli megane almayı düşünüyorum bütçem 15-18 bin tl arası kullanmış olan bilen eden varsa fikir verirse sevinirim bi sorunu vs. bir şeyi varmıdır....

İyi Günler...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhabalar.

Megane 1 genel olarak uzun ömürlü iyi arabadır ama temizini bütçeniz dahilinde bulmanız mümkün olmaz. O yaşlardaki bir arabanın geçmişten bugüne kullanım şekli, kondisyonu hayati önem taşır. Temiz kullanılmış nadir örneklerini bulursanız fiyatı da ona göre daha yüksek olacaktır. Düşük bütçeyle Megane seviyesinde bir araba almaya çalışırsanız aldıktan sonra aklınıza gelebilecek her noktasından size bolca masrafı olacaktır.

Benim tavsiyem, o fiyat aralığında direk olarak B sınıfı araçlara inmeniz olur. Eski arabanın "eskimişiyle" uğraşmanızı istemem =)

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
690
1,845
Marka
Renault
Merhabalar.

Megane 1 genel olarak uzun ömürlü iyi arabadır ama temizini bütçeniz dahilinde bulmanız mümkün olmaz. O yaşlardaki bir arabanın geçmişten bugüne kullanım şekli, kondisyonu hayati önem taşır. Temiz kullanılmış nadir örneklerini bulursanız fiyatı da ona göre daha yüksek olacaktır. Düşük bütçeyle Megane seviyesinde bir araba almaya çalışırsanız aldıktan sonra aklınıza gelebilecek her noktasından size bolca masrafı olacaktır.

Benim tavsiyem, o fiyat aralığında direk olarak B sınıfı araçlara inmeniz olur. Eski arabanın "eskimişiyle" uğraşmanızı istemem =)

dediğine aynen katılıyorum ama illa megane dersen
1.9 dizeli güçlü olup az yakan ama pek tutulmayan,bilenin aldığıdır.baş ağrıtma ihtimali yüksektir.bunlarda dizelleri tuzludur oyüzden direk olarak 1.6 benzinlilerine bakın.yanlış hatırlamıyorsam en idealleri 1.6rxt olanı.temizi bulmak zordur.bir alternatif olarak motoru bitmiş öldüm parasına satanlardan alıp kendiniz rektefiye ettirebilirsiniz ama bunu yaparken hesaplamayı düzgün yapmalısınız.yani 17ye temiz gibi olanı almak yerine 10-12ye birtane alıp 4-5bine dörtdörtlük toplatabilirsiniz.ama bunun için tanıdık usta masrafın düzgün olması lazım

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
@bt 'nin dediklerine harfiyen katılıyorum. Bütçeniz dahilinde kondisyonu sağlıklı bir Megane 1 bulmanız zor görünüyor.

Ben Megane 1'in Coupe kasasını kullanıyorum. Sedan kasasını da kullanma fırsatı yakaladım. K4M motora sahip 1.6 16 valf motorunu az çok tanıyorum. Bahsettiğim motor gayet dayanıklı, bakımı düzenli yapıldığında sorunsuz bir motordur. Bu motorlarda kronik olarak rölanti dengesizliği sorunu meydana gelebiliyor. Bu sorun rölanti motorundan kaynaklı oluyor genellikle. Çözümü çok masraf çıkartmıyor, cuzi miktarlarda. K4M motoru bakımı düzenli yapılmışsa hararet yapmayan bir motor, çok ısınmıyor. 1.6 16 valf motorun performansı gayet yeterli düzeyde aracın sınıfına göre. Sollamalara rahatlıkla çıkabiliyorsunuz, tıkanmadan yeterli hızlara ulaşıyor. Direksiyonları biraz sert Megane 1'lerin, diğer araçlara göre gerçekten hafif olmadığını anlıyorsunuz direksiyonun. Kullanım olarak içeriye yılına göre fazla ses almaz, nispeten rahat bir araçtır ve dayanıklıdır. Biraz kafam dağınık olduğundan dolayı yazdıklarım da biraz dağınık oldu kusura bakmayın, artı ve eksi yönlerini belirteceğim tekrardan düzenli bir şekilde.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Megane 1'in olumlu gördüğüm yönleri:

Sürücü koltuğunun aşağı yukarı olarak ayarlanabilmesi, donanım paketine göre bel desteği sunması.
Direksiyonun arkasında bulunan kumandalarla radyoyu yönetebilmek, dönemine göre bu gayet iyi bir özellik.
ABS bulunması.
İçeriye emsallerine göre rüzgar sesini az alması.
Yol tutuşunun güven vermesi. Dışarıdan bakıldığı gibi değil, gerçekten kullanımda yol tutuşu çok başarılı.
Kronik sorunun en az olduğu Renault motoru. (K4M 1.6 16 Valf)
Yakıt olarak sakin kullanımda uzun yolda 7 litre yakıyor, iyi bir değer sayılabilir. (K4M 1.6 16 Valf)
Far yükseklik ayarının manuel dahi olsa bulunması.
Aracın iç ışıklandırmasını ayarlayabiliyorsunuz.
Uzun süreli silecek ayarının arasında ki uzunluğu ayarlayabiliyorsunuz.
Emsallerine göre dayanıklı bir kasaya sahip olması.
Ön takımının gerçekten dayanıklı olması.
Bakımlı bir araç olduğunda size sorun çıkartma ihtimali çok düşük bir araçtır.
2001'e kadar RXİ, sonrasında üretilen yıllarda ise Dynamique almak en mantıklısıdır.
immobilizer özelliğinin olması, çoğunda sonradan iptal ediliyor haberiniz olsun.

Olumsuz gördüğüm yönleri:

Direksiyonun diğer araçlara göre çok ağır olduğu.
Direksiyonun yakınlık, uzaklık ayarının olmaması.
Benzin az olduğunda benzin motorunun ısınmasından dolayı yanma ihtimali yüksek.
Türkiye'de üretilen kasaların Fransız kasalara göre içeride daha fazla trim sesine eyilimi.
Otomatik camları sorun çıkartabiliyor, buna çok denk geldim. Sıkışıp kalıyorlar.

Fazla olumsuz bir yönünü göremedim açıkcası. Objektif bir şekilde baktığımda temiz kullanışmış Megane 1'ler gerçekten alınabilecek araçlar. Fiyatlarına göre sundukları konfor, dayanıklılık çok başarılı. Ayrıca mekanik aksam parçalarının uygun olması da avantaj oluyor. Bakımlarda fazla tuzlu paralar ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Aklınıza takılan şeyler varsa bana söyleyin, gerekirse fotoğraflarını çekip anlatırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım