Süspansiyon

Hangisi ?

• Torsiyon

• Bağımsız süspansiyon

• Dounble wishbone

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Pushrod biraz karışık elimden geldiğince açıklamaya çalışayım; Pushrod, türkçe karşılığı itme kolu olarak geçer. Bu süspansiyon tipinde, lambo aventador üzerinden gidersek yaylar ve diğer sönümleyici elemanlar ( amortisör v.b ) bildiğimiz sıradan araçlarda olduğu gibi dikine değil yatay, yani enine şekilde gövdeye monte edilir. Aventador'da ön camın hemen alt hizasına denk gelir. Bu itme çubuğu ( pushrod ) sürüş esnasında lastikte oluşan kuvvetleri yay ve amortisör, yani sönümleme elemanlarına iletir. Bu sayede tekerleğin kontrolü ve sönümlemeler birbirinden ayrı kalır, yani ayrı şekilde yapılmış olur. Sonuç itibariyle de yaylar ve amortisörler daha hassas çalışma şekli gösterir, yüksek hızlarda da daha iyi idare etme şansı verir.
Ekli dosyayı görüntüle 13221
Kırmızı ile çizdiğim pushrod teknolojisi. F1 araçlarında biraz daha yatay konumlandırılır. Bu itme kolu, lastiklerin her türlü hızda engebeyle ve kuvvetle karşılaşması sonucu ortaya çıkan kuvveti yatay konumlandırılmış sönümleme elemanlarına aktarır. Netice itibariyle de yukarıda anlattığım faydalar sağlanır. Görselle beraber çalışma şekli belki biraz gözünüzde canlanabilir.

Benim bildiğim avantajları ve çalışma prensibi bu şekildedir. Daha fazlasını bilen arkadaşlar muhakkak aydınlatacaktır.
Ağzına sağlık hocam, çok güzel açıklamışsın...

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
Eline sağlık Sinan'ım. Birkaç sorum olacak.
- Oy verelim de, double wishbone süspansiyon da bağımsızdan sayılmaz mı?
- Mercedes'lerin şu meşhur park manevralarını yaparken içteki tekeri yana yatan ön düzeni bu double wishbone tipinde midir?
- Control blade multilink bağımsızlar mı daha az yer kaplar, double wishbone süspansiyon mu?
- Havalı veya hidropnömatik süspansiyonların tümü bağımsız mıdır? Yoksa torsiyon gibi bağımlı yapıları olup bütün olayı sadece amortisörlerde olan örnekler var mı?

Eğer daha az yer kaplıyorsa oyum double wishbone olur

Bildiğim kadarıyla arkadan itiş ve sabit aks var. Ama kara düzen AS250 gibi yaprak yayla değil (en azından sizdeki jenerasyonlarda). Sabit aksın Control blade'lerdekine benzer kollarla şasiye bir bağlantısı var, yaylar eğimli şekilde ayrı bağlı, amortisörler de benzer şekilde başka bir noktadan bağlı.
Anlatamadım mecbur görsel bulacağım.
Edit: Direk sistemi buldum. :D "vierlenker hinterachse" diyorlar. Türkçe meali: 4 bağlantılı arka aks :)
http://www.ford-ig-wriedel.de/technik/fw_hinten.htm
Doğru biliyormuşum. Sanırım macpherson tipi bağımsız bir arka süsansiyon Consul/Granada'larda başlıyormuş.
Onca sorudan benim tek bildiğim double wishbone un daha fazla yer kapladığı, örnek olarak lotus modelleri var hepsi ön-arka double wishbone dur ve önde bagajları bulunmaz

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Ben de aracımı alırken araştırmış, torsiyon çubuğu ile bağımsız süspansiyon farklılığından/varlığından o zaman haberdar olmuş idim. Bunların üstüne Dounble wishbone neymiş öğrenmiş oldum. Bilgilendirici başlık için çok teşekkürler.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
8z0Rma.png

Arabamda çift salıncak(Dounble wishbone) olduğunu duyunca ben;
dance12.gif

Ellerine sağlık @motorsinann güzel bir yazı olmuş.Buradan alıntılayıp arabaların sürüş dinamiklerini daha rahat anlayabiliriz

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
8z0Rma.png

Arabamda çift salıncak(Dounble wishbone) olduğunu duyunca ben;
dance12.gif

Ellerine sağlık @motorsinann güzel bir yazı olmuş.Buradan alıntılayıp arabaların sürüş dinamiklerini daha rahat anlayabiliriz

CH-R torsiyon sanıyordum. Arkalar bağımsızmış helal olsun
D segment araç yapıp torsiyon koyanlara kapak olsun

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Bir soru da ben sorayım. "double unequal length trailing arm" denen olay double wishbone süspansiyonlarda mı oluyor ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bir soru da ben sorayım. "double unequal length trailing arm" denen olay double wishbone süspansiyonlarda mı oluyor ?
unequal lenght arms, yani uzunlukları eşit olmayan kollar.. Double wishbone ( çift salıncak ) süspansiyonun üst kolu kısa, alt kolu uzun olur genelde. Bahsettiğin cümlede muhtemelen double wishbone'un kontrol kollarından bahsediyor. Görselde şunlar;
maxresdefault.jpg

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
" watts link " torsiyon ile bağımsız karışımı bir süspansiyon, Opel Astra J'de kullandı.

DSC_0141.JPG

Opel dediniz geldim. Bu opel zafira nın watts çubuğu. Torsiyon ve bağımsızla olan farkını anlatabilecek var mı? Ben arabayı kullandığımda acaba bağımsız mı var diye baya düşünmüştüm :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
DSC_0141.JPG

Opel dediniz geldim. Bu opel zafira nın watts çubuğu. Torsiyon ve bağımsızla olan farkını anlatabilecek var mı? Ben arabayı kullandığımda acaba bağımsız mı var diye baya düşünmüştüm :)
Torsiyon tipi süspansiyon zaten aracının görselinde sarmal yayların hemen arkasında görünüyor. Watts çubukları, lastiklere doğru uzanan o iki kol torsiyon ile bağımsız süspansiyon arasında bir yer tutmasını sağlıyor aracın. Torsiyonlu arabada bir lastik çukura düşerse öbürü de etkilenir ama bu etkilenme düzensizdir. Yani ne derecede, ne ölçüde etkileneceği belli olmaz. Torsiyon tipi süspansiyona opel watts linki ekleyerek bir lastik engebeyle karşılaştığında karşısındaki lastiğe o etkinin %50'sini göndermesini sağlamış. Yani iki lastikte düzenli olarak %50-50 paylaşımda bulunur yoldaki etkilere karşı.

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
unequal lenght arms, yani uzunlukları eşit olmayan kollar.. Double wishbone ( çift salıncak ) süspansiyonun üst kolu kısa, alt kolu uzun olur genelde. Bahsettiğin cümlede muhtemelen double wishbone'un kontrol kollarından bahsediyor. Görselde şunlar;
Ekli dosyayı görüntüle 13227

Evet DW oluyor. Alt ve üst olların farkli uzunlukta olmasının amacı virajlarda teker şasiye doğru girdikçe tekerin kamber acısını arttırması yani düz yolda gereken 0 kamberi virajlarda gereken 2-3° kamberi aynı anda sunabilmesi.
Edit: burda da anlatıyor
Screenshot_2018-05-21-18-53-17-1.png

Son düzenleme:

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Ekli dosyayı görüntüle 13227
Wikipedia'da kuş serisinin arka süspansiyonlarında bu sistemden olduğu yazıyor. Wikide bir yanlışlık var sanırım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Wikipedia'da kuş serisinin arka süspansiyonlarında bu sistemden olduğu yazıyor. Wikide bir yanlışlık var sanırım.
Normalde yazmış olduğun ' double unequal length trailing arm ' bir tanımdır. Uzunlukları eşit olmayan çift kontrol kolu anlamına geliyor. Bu bize double wishbone süspansiyonda kullanılan kontrol kollarını hatırlatsa da başka süspansiyon modellerinde ve tiplerinde buna benzer tanımlı, farklı üretimli eşit uzunlukta olmayan kontrol kollarını da betimliyor olabilir.

Onun haricinde kuş serisinin bir çok modelinde arkada torsiyon kullanılmıştır. Benim bilgim o yönde en azından.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım