Seyyar balans hakkında

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Profesör
146
Marka
Opel
İyi forumlar.
Aracımın lastiği patladı onarım için gittiğim lastikçide seyyar balans makinesi gördüm.
Jantın içine uyguladığımız kurşunlu balansın haricinde seyyar balansın bir etkisi ve katkısı var mı?
Oradaki arkadaş hem jantın içinden kurşunlu balans yaptırdı hem de seyyar balans ile lastiğin dışına bir balans uygulattırdı.
Bir fikriniz var mı?
İlgili makineye ait görsel: https://nitromac.com/wp-content/uploads/2014/04/S2000-1.jpg

Benim sorunum açıkçası araç yolda giderken şerit çizgisi üzerine geldiğim zaman slalom yapıyor. Oluşan darbeyi emmek yerine sallantı kabin içine veriliyor. Ön takımları ortalama 6 ay önce komple elden geçirdim. Şuan tam olarak hangi parçanın sorunlu olduğunu tespit edemiyorum.
Seyyar balansın işe yarayacağını düşündüm ama emin değilim.

Son düzenleme:
İyi forumlar.
Aracımın lastiği patladı onarım için gittiğim lastikçide seyyar balans makinesi gördüm.
Jantın içine uyguladığımız kurşunlu balansın haricinde seyyar balansın bir etkisi ve katkısı var mı?
Oradaki arkadaş hem jantın içinden kurşunlu balans yaptırdı hem de seyyar balans ile lastiğin dışına bir balans uygulattırdı.
Bir fikriniz var mı?
İlgili makineye ait görsel: https://nitromac.com/wp-content/uploads/2014/04/S2000-1.jpg

Benim sorunum açıkçası araç yolda giderken şerit çizgisi üzerine geldiğim zaman slalom yapıyor. Oluşan darbeyi emmek yerine sallantı kabin içine veriliyor. Ön takımları ortalama 6 ay önce komple elden geçirdim. Şuan tam olarak hangi parçanın sorunlu olduğunu tespit edemiyorum.
Seyyar balansın işe yarayacağını düşündüm ama emin değilim.
Şerit üzerindeki slalom bütün araçlarda olan gayet normal bir durum. Onun dışında sorun yoksa ellemeyin. Bir nevi sürücüyü uyarmak gibi düşünebilirsiniz. Şu ana kadar kullandığım a segmentten f segmente kadar, binek, ticari suv ve bütün araçlarda gözlemlediğim bir durum.

Şerit üzerindeki slalom bütün araçlarda olan gayet normal bir durum. Onun dışında sorun yoksa ellemeyin. Bir nevi sürücüyü uyarmak gibi düşünebilirsiniz. Şu ana kadar kullandığım a segmentten f segmente kadar, binek, ticari suv ve bütün araçlarda gözlemlediğim bir durum.
Şeridin uyarıcı hissiyatını anlayacak yeterince tecrübem olduğunu düşünüyorum. Konu olan aracımla ortalama 130.000KM'dir beraberim. Kıyaslama yapacağım farklı segmentlerden de 8 aracım var.
Şerit çizgisinin üzerinde veya şerit değiştirirken fark etmeksizin aracım slalom yapıyor. Sağa sola kayma var.

Seyyar balans ile teker makinede değil aracın üzerinde döndürülüp kurşunlar yerleştirildiği için titremeyi daha hassas bir şekilde giderme olanağı tanır.

Ancak sizin şikayetiniz rot balans ayarıyla ilgili. Seyyar balans ile bir işiniz yok yani.

Seyyar balans ile alakalı değil şikayetiniz. Aracınızın rot ayarını kontrol ettirin. Genelde pozitif ya da negatif kamberi fazla olan araçlarda bahsettiğiniz durum meydana gelir.