Skoda Karoq 1.6 TDI DSG Style İnceleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
  • Marka-Model: Skoda Karoq
  • Motor: 1598 cc
  • Güç: 115 hp @ 3250-4000 d/d
  • Tork: 250 Nm @ 1500-3200 d/d
  • Şanzıman: 7 ileri kuru çift kavrama (DSG)
  • 0-100 km/s: 10.9 sn
  • Son hız: 188 km/s
  • Test tüketimi: Ortalama 7.2 litre/100 km
  • Ağırlık: 1366 kg
  • Bagaj hacmi: 521 litre
İç Mekan:
Kullanışlılık: Skoda denilince akla gelen ilk şey kullanışlılık olur.

Önden başlarsak kapı içleri 1.5 ltleri su şişesini rahatça alabilecek kapasitede üstüne bir sürü ıvız zıvır koyabileceğiniz alan da artıyor. Torpido ya gelirsek bence burası birazcık küçük kalmış,Konsolun üstündeki kapaklı bir göz var. Derinliği filanda baya iyi tek sorunu engebelerden geçerken ses yapıyor.

Vitesin çevresine gelirsek. Önünde telefon,cüzdan gibi eşyaların koyulabileceği geniş,altı kaydırmaz plastikli güzel bir göz var.

Skoda_Karoq_zive_prvni_49_800_600.jpg

Vitesin arkasına gelirsek. Bardaklık,anahtar koymak için çok güzel bir bölme var ve isterseniz bu bölümü çıkarıp kol dayamanın içini büyütebiliyorsunuz.

karoq_kol_dayama.png

Arka tarafta ise kapı içleri önler ile aynı yine 1.5 lt su alabilecek kapasitede bide ortada küçük derin bir göz var. Ufak bir eğim koymuşlar ama oraya konulacak bir şey düşme olasılığı yüksek.

skoda-karoq-2018-interior.jpg

Bagaj:
521 litre. Yükleme eşiği çok yüksek değil. Yanda 2 tane derin diyebileceğimiz göz var aynı zamanda yukarısında askılar.

Ka_00030b-1.jpg

Donanım:
En dolusu Style paket olarak geçiyor. Bu paket aslında rakiplerine göre pek dolu değil ve yurt dışında bulunan bir çok donanım opsiyon olarak bile sunulmuyor.

Öne çıkan donanımlar:

• Adaptif aydınlatma sistemli (AFS) FULL LED farlar ve ön far yıkayıcısı
  • Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (KESSY)
  • Radyo ekranına entegre görsel destek özellikli ön ve arka park sensörleri
  • Klimatronik (Çift bölge kontrollü, hava kalite sensörlü tam otomatik klima)
  • 10 renkli LED iç ambiyans aydınlatması
  • Karartılmış arka camlar
  • 7.0 J x 17" Triton hafif alaşım jantlar
  • Radyo Bolero 8" dokunmatik ekranlı multimedya sistemi
Vw grubu otomobillerde ortadaki ekranı düğmeler dahil komple dokunmatik ve cam oluyor. Fiziksel tuş eksikliğini biraz olsun hissediyorsunuz. Ayrıca komple cam olduğu için eğer eliniz biraz yağlıysa çok çabuk parmak izleri çıkıyor.

8-in-Araba-GPS-Navigasyon-Ekran-Cam-elik-Koruyucu-Film-I-in-Skoda-Kodiaq-Karoq-2017.jpg_640x640.jpg

Konfor:
Arabanın üzerinde 55 yanaklı lastikler. Konfor için baya güzel bir ebat ve bu avantajına rağmen arabanın süspansiyon konforunu beğenmedim C sınıfı bir suv'un altında olduğunu düşünüyorum. Araba engebelerden geçerken süspansiyonlar sert kalıyor. Hatta boyaların üzerinden geçerken daha 4000 km deki test arabasında konsolun üstündeki gözde ciddi bir trim sesi vardı. Büyük olasılık test aracının hor kullanılması ve bu sertlik sebep oldu.

Yalıtım: Motor ve lastik sesi yok denecek kadar az ama rüzgar sesi olması gerekenden fazla 105-110 civarında ses gelmeye başlıyor ve 150 civarına çıkınca kullanırken acaba camlar açık mı kaldı diye kontrol ettiğim oldu.

Özetlemek gerekirse konfor olarak sınıfının altında kaldığını düşünüyorum. Kendisinden çok daha alt sınıf ve ucuz arabalar bu arabadan daha konforlu diyebilirim örnek: Yeni Ford Fiesta

f386c784442325dc916a0cf9bf8377c5f82883d1.jpg

Motor:
1.6 Tdi ünite 115 beygir ve 250 nm tork üretiyor. Sessizlik ve akıcılık olarak iyi ama günümüz standartlarını düşününce artık bütün dizeller bu seviye de ve çağın çok gerisinde kaldığını düşünüyorum. 130 a kadar Dsg nin yardımıyla beklentileri karşılıyor ama üstünde araba artık çok isteksiz yürüyor 160 doğru da boğulmaya başlıyor.

Şanzıman:
Bu araba Dq200 isimli kuru kavrama Dsg kullanılmış. Arabayı çok iyi yürütüyor ve az yaktırmayı da başarıyor. Test ortalamam 7.2 lt di ama arabayı denemek için biraz zorladım ondan böyle oldu. Bu araba rahat rahat 6-6.5 lt arasında gezebileceğini düşünüyorum. Şanzımanla ilgili en büyük eleştirim. Gaz tepkisinde ciddi bir ölülük ve gecikme. Kickdown yapınca da biraz gecikiyor.

7. vites 2000 devirde ise 118 km hız yapıyor.

skoda-nin-yeni-araci-karoq-un-turkiye-fiyati-aciklandi-1519719982.jpg

Yol Tutuş ve Sürüş:
Konfor da bahsettiğim sertlik biraz olsun tutuş olarak dönmüş ama yine de yana yatma var ve limite geldiğinizde araba kafadan kaymaya meyilleniyor. Buna yüksek sürüş pozisyonu,ölü direksiyon tepkisi ve geç tepki veren gaz tepkisi olunca bu yol tutuş sürüş keyfinden çok güvenli yol tutuş sağlıyor. Tabii bu sınıfta hiç bir araba sportif sürüş sağlayamıyor.

Sonuç:
Kullandığım arabanın liste fiyatı: 184000 tl

Alınır mı? Önce rakiplerine bakalım:

Renault Kadjar Icon 1.5 Dci Edc 178000 tl

Nissan Qashqai Design Pack 1.6 Dci Xtronic 203000 tl

Ford Kuga Titanium 1.5 Tdci Powershift 181000 tl

Rakipleri ile hemen hemen aynı seviye de denebilir ama yalıtım,konfor ve motor eksikliğinden dolayı ben bu arabayı tercih etmezdim. Belki büyük abisi Kodiaq gibi uygun fiyata bol donanımlı bir araba olsaydı düşünebilirdim. Açıkcası ben bu arabayı ilk binerken daha önce kullandığım Kodiaq dan dolayı çok umutluydum ama beklediğimi alamadım.

Eğer almayı düşünüyorsanız da 1.6 Tdi yerine 1.0 Tsi motor ile tercih ederdim. Aynı paket 1.0 tsi dsg ile fiyatı 165000 tl. Üstüne bide yıllık ödediğiniz Mtv de 550 tl daha ucuz oluyor.

2018-skoda-karoq-review-hero-1.jpg

Kaynak:http://garajtv.com/karoq

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Vay be, şaşırdım.
Aynı aracı bayide inceledikten sonra test sürüşü yaptık. Ben Superb sahibiyim, teste çıktığım arkadaşım da 2014 1.6 tdi elegance Octavia sahibi..
İkimizin de ortak kanaati Karoq'un dizel motoruna rağmen araç içinde çok sessiz olması ve sürüş esnasında süper konforlu olduğuydu.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Vay be, şaşırdım.
Aynı aracı bayide inceledikten sonra test sürüşü yaptık. Ben Superb sahibiyim, teste çıktığım arkadaşım da 2014 1.6 tdi elegance Octavia sahibi..
İkimizin de ortak kanaati Karoq'un dizel motoruna rağmen araç içinde çok sessiz olması ve sürüş esnasında süper konforlu olduğuydu.

Aynı gün içerisinde Grandland x kullandım. Üstüne tucson,sportage,3008 baya aşinayım.Yalıtım olarak bu arabaların gerisinde.
Derin veya büyük diyebileceğimiz engebeler de idare eder dedim ama kısa ve keskinler de sönümlemesini başarısız buldum.
Ayrıca arabayı rastgele test için değil de direk anneme almak için 2 kişi kullandık ve almak için arabayı kullandığınız da çok daha iyi inceliyorsunuz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım