AÇIK Toyota Corolla 1.5 mi 1.6 Tüplü mü

FURKANBOLATT

furkanbolat
Takipçi
19 Şub 2024
4
0
10
25
ankara
Marka
Volkswagen
Merhaba toyota corolla almayı düşünüyorum. 1.150bin tlye 1.6 flame xpack 2020 model tüplü olanlar var. Aynı fiyata 1.5dream 2023 modeller var. Yakıt ve çekiş konusunda ikisinin arasında kaldım. Hangisini alsam bilemiyorum sizce hangisini almalıyım. Şimdiden fikirleriniz için teşekkürler. Yaşadığım yer rampalı bir yer

Solution
1.5 Dream paketi 6 ay 13 bin km çok severek kullandım, geniş bir aile olduğumuz ve iç hacmi bize yetmediği için satmıştık. Alt ve orta devirlerde 1.6'ya göre çok çok canlı. A'dan B'ye etliye sütlüye karışmadan sessiz sakin gideyim arabası. Yakıtı da genel ortalaması Bursa şehir içi trafikli trafiksiz yaz kış karma 6.2 lt/100 km'ydi. Hatta şöyle, kışın trafikte 7 litre civarı yakıyordu ki şu anki dizel aracım aynı rotada 8'in altına düşmüyor. 1.6'sını kullanan tanıdıklarım 9-10 litrenin altına düşemediklerini söylüyorlar şehir içinde. Corolla alıyorsanız uçuk bir performans beklentiniz yoktur diye düşünüyorum. Bu arkadaşla Bolu dağına da çıktık, uzun yol da yaptık, limitörü olan 198'i soluksuz devirebiliyor. Bağımsız süspansiyonun...

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Corolla 1.6 Flame X-Pack Multidrive S donanım olarak epey fark atıyor.

Yakıt konusunda tabili LPG avantajı olacaktır. Subap eritme vb. LPG uyum şikayetleride minimum seviyede. Ekonomik olarak, donanım olarak ve performans olarak 1.6 önde. 1.5 motorun tek artısı yeni olması haricinde ekstra sunduğu birşey "bence" yok.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Valla burası TR yüksek model araç ilerleyen zamanda satarken daha kolaylık sağlayacaktır ve insanımız haaa toyota 1.5 yeni motoru var niye 1.6 alayım ki diyecek pontasiyele sahip olduğu için bence 1.5 alınız , gerekiyorsa siz lpg taktırınız :)

Küçük bir not : Paketlerine hakim değilim ama bence en gırtlak paket hangisiyse onu alın :D

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
1.5 motor gayet az yakıyor. Her ne kadar cvt olsa da 10 orana sahip. 1.6’da bu sayı 7. Ben 1.5 olanı tercih ederdim.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
1.5 Dream paketi 6 ay 13 bin km çok severek kullandım, geniş bir aile olduğumuz ve iç hacmi bize yetmediği için satmıştık. Alt ve orta devirlerde 1.6'ya göre çok çok canlı. A'dan B'ye etliye sütlüye karışmadan sessiz sakin gideyim arabası. Yakıtı da genel ortalaması Bursa şehir içi trafikli trafiksiz yaz kış karma 6.2 lt/100 km'ydi. Hatta şöyle, kışın trafikte 7 litre civarı yakıyordu ki şu anki dizel aracım aynı rotada 8'in altına düşmüyor. 1.6'sını kullanan tanıdıklarım 9-10 litrenin altına düşemediklerini söylüyorlar şehir içinde. Corolla alıyorsanız uçuk bir performans beklentiniz yoktur diye düşünüyorum. Bu arkadaşla Bolu dağına da çıktık, uzun yol da yaptık, limitörü olan 198'i soluksuz devirebiliyor. Bağımsız süspansiyonun etkisiyle konfor yol tutuş dengesi çok güzel. Tek eksisi benim gözümde yalıtım. 10 ileri oranlandırılmış CVT bugüne kadar kullandığım en keyifli CVT olabilir, geçiş efektleri, sakin kullanımda düşük devirde akma hissi vs gayet iyiydi. Turbo olmadığı için tork lineer geliyor ve gitmiyor hissi veriyor ama bir bakmışsın hızın 130 140 olmuş bile mesela. Genel olarak çok severek kullandığım ve beni şaşırtan bir arabaydı. Bir Toyotadan beklenmeyecek kadar dinamik olması ile beni şaşırtmıştı.

1677597352921.jpg

Solution

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
1.5 Dream paketi 6 ay 13 bin km çok severek kullandım, geniş bir aile olduğumuz ve iç hacmi bize yetmediği için satmıştık. Alt ve orta devirlerde 1.6'ya göre çok çok canlı. A'dan B'ye etliye sütlüye karışmadan sessiz sakin gideyim arabası. Yakıtı da genel ortalaması Bursa şehir içi trafikli trafiksiz yaz kış karma 6.2 lt/100 km'ydi. Hatta şöyle, kışın trafikte 7 litre civarı yakıyordu ki şu anki dizel aracım aynı rotada 8'in altına düşmüyor. 1.6'sını kullanan tanıdıklarım 9-10 litrenin altına düşemediklerini söylüyorlar şehir içinde. Corolla alıyorsanız uçuk bir performans beklentiniz yoktur diye düşünüyorum. Bu arkadaşla Bolu dağına da çıktık, uzun yol da yaptık, limitörü olan 198'i soluksuz devirebiliyor. Bağımsız süspansiyonun etkisiyle konfor yol tutuş dengesi çok güzel. Tek eksisi benim gözümde yalıtım. 10 ileri oranlandırılmış CVT bugüne kadar kullandığım en keyifli CVT olabilir, geçiş efektleri, sakin kullanımda düşük devirde akma hissi vs gayet iyiydi. Turbo olmadığı için tork lineer geliyor ve gitmiyor hissi veriyor ama bir bakmışsın hızın 130 140 olmuş bile mesela. Genel olarak çok severek kullandığım ve beni şaşırtan bir arabaydı. Bir Toyotadan beklenmeyecek kadar dinamik olması ile beni şaşırtmıştı.

Ekli dosyayı görüntüle 45673
Bence güzel özetlenmiş bir konu/yorum oldu , teşekkürler @mehmeetakiff 💪

Oguzhan B.

Oguzhan
Senkromeççi
7 Şub 2024
16
2
70
27
İstanbul
Marka
Opel
1.6 daha güçlü olsa da bana göre de yeni yenidir. 1.5 kullanıcılarından ben memnun olmayan şimdiye kadar görmedim. Eğer öncesinde çok güçlü bir araç kullanmadıysanız yeterli geleceğini düşünüyorum.

Gördüğüm kadarıyla 1.5 bayağı bir teknolojik bir atmosferik. Bu sebeple yakıt tüketimi ideal seviyelerde deniyordu ancak yakıt fazla gelirse Lpg buna da düşünülebilir tabi ki. Ben tam emin olmamakla birlikte Lpg uyumu konusunda sıkıntısı yok diye biliyorum.

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Merhaba, 1.6 atmosferik derdi tasası olmayan Toyota'nın uzun zamandır kullandığı LPG'ye uyumlu 4 silindirli bir motor. Yakıt sarfiyatı 1.5'e göre biraz daha fazla diye biliyorum. Eski bir Toyota sahibi olarak ekranda görünen tüketim verilerinin fabrika verileri ile örtüştüğünü söyleyebilirim. 1.5 motor direk enjeksiyonlu 3 silindirli bir motor, LPG istemiyorsanız, tercih edilebilir. Performans bakımından da 1.6'ya göre çok az fark olduğunu biliyorum.
otopark kanalında bir karşılaştırma vardı, fikir verebilir.

FURKANBOLATT

furkanbolat
Takipçi
19 Şub 2024
4
0
10
25
ankara
Marka
Volkswagen
Valla burası TR yüksek model araç ilerleyen zamanda satarken daha kolaylık sağlayacaktır ve insanımız haaa toyota 1.5 yeni motoru var niye 1.6 alayım ki diyecek pontasiyele sahip olduğu için bence 1.5 alınız , gerekiyorsa siz lpg taktırınız :)

Küçük bir not : Paketlerine hakim değilim ama bence en gırtlak paket hangisiyse onu alın :D
1.5 lpg uyumu zayıf taktıran yok pek fazla. 1.6 flame xpack sunroof siyah alaşımlı jantlı. 1.5dream sunroof vs yok

Ekli dosyayı görüntüle 45673
tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim. Dediğiniz yakıt tüketimi çok iyi bazı insanlarda diyor ki 9litre altına indiremiyorum. Tek korkutan olay beni bu yorum yoksa 1.5 alcam

Merhaba, 1.6 atmosferik derdi tasası olmayan Toyota'nın uzun zamandır kullandığı LPG'ye uyumlu 4 silindirli bir motor. Yakıt sarfiyatı 1.5'e göre biraz daha fazla diye biliyorum. Eski bir Toyota sahibi olarak ekranda görünen tüketim verilerinin fabrika verileri ile örtüştüğünü söyleyebilirim. 1.5 motor direk enjeksiyonlu 3 silindirli bir motor, LPG istemiyorsanız, tercih edilebilir. Performans bakımından da 1.6'ya göre çok az fark olduğunu biliyorum.
otopark kanalında bir karşılaştırma vardı, fikir verebilir.
Usta izledim bu videoyu ama yakıt tek sıkıntım burdada ona pek dokunulmamış

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim. Dediğiniz yakıt tüketimi çok iyi bazı insanlarda diyor ki 9litre altına indiremiyorum. Tek korkutan olay beni bu yorum yoksa 1.5 alcam
Çok çok kilit trafikte, sabah saat 8'de kışın 0 derecede bile 8'in üstünü görmedim. Ha motor ısınana kadar gideceğim yere gidiyorum, sürekli kısa mesafe kullanıyorum diyorsanız bilemem. Onun haricinde 9 10 litre hiç görmediğim rakamlar

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
1.5 lpg uyumu zayıf taktıran yok pek fazla. 1.6 flame xpack sunroof siyah alaşımlı jantlı. 1.5dream sunroof vs yok

Usta izledim bu videoyu ama yakıt tek sıkıntım burdada ona pek dokunulmamış
Toyota eski tip atmosferikte yakiyor ona bir sey diyemem ama 1.5 de cok altında tuketime sahip mi onu bilemiyorum, kullanan arkadas makul tuketimi oldugunu soyluyordu. Bende bir alternatif onereyim size o zaman.1.6d-cvvt atmosferik motorlu 2018-2019 arasi Elantra öneririm (2019 makyajli kasadir), ic kalitesi de sürüş keyfi de daha iyi bir makinadır, 1 sene sahibi oldugum, satarken de cok üzüldüğüm bir aracti. Sahibi oldugum manueli cok makul tuketime sahipti sehir ici (6.5 lt).Ama tork konvertörlu tam otomatik sanzimana sahip otomatiği ne yakar kullanmadigim icin bilmiyorum. Ayni donemde Corolla'ya da bakmistisim, Elantra'da karar kıldım, cunku sürüşü bir üst sınıf gibiydi, ici daha genis, iscilik kalitesi bariz daha yüksek, daha sessiz bir araçtı. Corolla'dan daha makul fiyata bulabileceginizi tahmin ediyorum.

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
234
320
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Arkadaşımda 1.5'i var. Performans olarak beklentiniz yoksa yeter de motor sesli çalışıyor. Sadece bu yüzden 1.5 almazdım. 1.6'sının sesi nasıldır bilmem ama 3 silindirli de olsa 2024 yılında yesyeni araçta benzinli arabanın motor sesini kesinlikle duymak istemem.

Son düzenleme:

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Arkadaşımda 1.5'i var. Performans olarak beklentiniz yoksa yeter de motor sesli çalışıyor. Sadece bu yüzden 1.5 almazdım. 1.6'sının sesi nasıldır bilmem ama 3 silindirli de olsa 2024 yılında yesyeni araçta benzinli arabanın motor sesini kesinlikle duymak istemem.
Araçlarda motor kapağı ve kaput altı izolasyonu yok. Rahatsızlık hissedilirse ikisi için de alındıktan sonra bir şeyler yapılabilir diye düşünüyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım