AÇIK VW Golf 5 iç kısım parça bulma (ayna ayar düğmesi, havalandırma ızgara ayarları, ön bardaklık sürgülü perdesi)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan lowlight
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lowlight

Samet Ulus
Senkromeççi
37
19
Aracım 2009 model, 15 yaşında ve kronik olarak iç plastikler kaliteli değil, başlıkta yazdığı gibi arabamın ayna ayar düğmesi yerinden çıkık, havalandırma ızgara ayarları kayıp, bardaklığın sürgülü perdesinin bükülerek aşağı girmesi için olan ortalarında birbirlerini tuttukları kauçuğun yapışkanı bitmiş birbirlerinden ayrılmışlar.

Bu parçaların orijinallerini arıyorum ama internette bulamadım sadece marka isimleriyle satılan yan sanayi ürünlerle aliexpress'ten bulabildim bu parçaları bazıları pahalı bazıları ucuz ama yine de aracın orijinalliğini bütünlemek için orijinal parça almak istiyorum ama yan sanayi ürünün mantığı daha ağır basarsa onları tercih edebilirim.

Bu parçaları orijinal olarak nereden temin edebilirim? İnternette bulamazsam VW yedek parçacılardan temin/sipariş edebilir miyim? Orijinalini buldum diyelim verdiğim parayla vakte değer/hak eder mi? Aralarında çok kalite/fiyat farkı olur mu?

Eğer orijinal olarak alabileceğim bir yer varsa internette atarsanız sevinirim yoksa yan sanayi olarak, yan sanayi olduğu belli olmayan ürünleri atarsanız sevinirim.

Ve siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız arabanıza çok değer verseydiniz. Lütfen yardımcı olun arabaya bindiğimde aklıma geliyorlar hevesim kaçıyor, yan sanayi alsam bir gözüm sürekli orada kalacakmış gibi hissediyorum orijinal parça bulmaya çalışsam 15 yıllık arabanın bu tür küçük parçaları bulunur mu, bulunsa onlar da orijinal olur mu yoksa parçacılar kendileri yan sanayi mi kullanır bilmiyorum.

4f9ff207-ab88-4b5a-9707-3417ad391da5.jpg
5nd959565b-2.jpg
format:webp

Lazım olan parçalar bunlar internette bulunuyorlar farklı marka isimleriyle hepsinin fiyatı diğerinden farklı şu havalandırma ızgara yön ayarı için tanesine 250 isteyen var 200 isteyen var bulduğum en ucuzu 50 lira isteyen var en ucuzunu mu tercih etsem en pahalısını mı orta fiyatlısını mı yoksa yedek parçacıya mı sorsam bilemedim.

b22bae992fd54f5f2c7f1405a001210c.jpg

İnternette benim yaşadığımı yaşayan başka birisi de varmış foruma bu görseli yüklemiş bende de durum böyle şu an 2 gün önce normaldi açılıp kapanıyordu içerisine arabayı yıkatmaya gideceğimde kullanmak için nakit para koyup kapatmıştım dün açıp geri kapattığımda böyle oldu durduk yere aliexpress'te 450 250 150 80 diye fiyatlar buldum + 1 ay kargo süresiyle 80-150 kargo ücreti, üsttekiyle aynı problem. Sizce ne yapmalıyım?

Düzeltme: Yedek parçalara bakarken aklıma geldi arabamın yağ kontrol çubuğunun yarısı yok üstü kusursuz şekilde sağından ve solundan ayrılmış kenarlarından işaretle baş parmağımı kullanarak kaldırıyorum, onu da bulabileceğim bir yer varsa söylerseniz çok müteşekkir olurum biliyorum biraz fazla şey sordum ama yapacak bir şey yok birisine danışmadan kendim hareket etmek istemiyorum.

Son düzenleme:
bence hurdacıya git, perte çıkmış araçtan bu parçaları al. hem orjinal parça olur, hem görerek alırsın. Gerçi hurdacılar da artık kafayı yedi, sıfır parça fiyatı isteyecekler nerdeyse.

Ayna kumandasını rahatça bulursunuz. Orijinali şart değil, yan sanayiler de makul kaliteyi sunacaktır.
Aracınıza çok değer veriyorsanız havalandırma ızgaralarını bütün olarak değiştirmenizi öneririm. O haliyle orijinal parça bulabilirsiniz. Eski Opel'imdeki tecrübemle söyleyebilirim, bu parçanın orijinalinden kaçmamak gerekiyor. Hissiyatlar ve kullanım tecrübesi çok değişiyor.
Orta konsol konusunda da orijinal parça kullanın. Çok yaygın şekilde değişimi yapılan bir yedek parça olmadığı için yan sanayi ürün varsa bile randımanlı olmayacaktır. Orijinalinin tedariği konusunda da başarılar diliyorum. :') Eğer bulamazsanız da plastik trim onarımı yapan yerlerde üzerindeki parçayı onartın. O da iş görecektir.

bence hurdacıya git, perte çıkmış araçtan bu parçaları al. hem orjinal parça olur, hem görerek alırsın. Gerçi hurdacılar da artık kafayı yedi, sıfır parça fiyatı isteyecekler nerdeyse.
Dediğiniz gibi zaten hasar görmemiş parçaları sıfır fiyatına dayıyorlar o kadar vermişken direkt sıfırını almak daha mantıklı geliyor yada çok iyi fiyata yakalarsam kalitesi benzer yan sanayi almayı düşünüyorum, bakacağım.

Ayna kumandasını rahatça bulursunuz. Orijinali şart değil, yan sanayiler de makul kaliteyi sunacaktır.
Aracınıza çok değer veriyorsanız havalandırma ızgaralarını bütün olarak değiştirmenizi öneririm. O haliyle orijinal parça bulabilirsiniz. Eski Opel'imdeki tecrübemle söyleyebilirim, bu parçanın orijinalinden kaçmamak gerekiyor. Hissiyatlar ve kullanım tecrübesi çok değişiyor.
Orta konsol konusunda da orijinal parça kullanın. Çok yaygın şekilde değişimi yapılan bir yedek parça olmadığı için yan sanayi ürün varsa bile randımanlı olmayacaktır. Orijinalinin tedariği konusunda da başarılar diliyorum. :') Eğer bulamazsanız da plastik trim onarımı yapan yerlerde üzerindeki parçayı onartın. O da iş görecektir.
Ayna ayar tuşunu benimkinin aynısı görünümlüsünü internette bulamadım örnek attığım resimdeki gibi ama tuşun kenarları krom değil plastik, diğer kenarları plastik olanlarında ayna ısıtma yeri ortada kalıyor arabamdaki iç aydınlatmanın yeri benim sağda olduğu için açıldığında ortadaki yanmayacağı için yanıp yanmadığını anlayamama sorunu çıkarıyor orijinalini bulmazsam kenarı kromlu almak zorunda kalacağım.

Havalandırma ızgarası bütün olarak 3600 lira, bende sadece sağa sola yukarı aşağı çevirmeye yarayan tuş yok bu biraz fazlaya kaçar gibi :D

Bir tane VW orijinal parça tedarikçisinin internet sitesinde bardaklık sürgüsü satılıyor 460 liraya ithal orijinali yok gibi alınır mı yoksa çin'den getirtip 200'den ucuza 1 ay beklemek mi doğru olur bilmiyorum. Keşke kalitesini/arasındaki farkını anlatacak/deneyimleyen birisi olsaydı.

BSG marka yan sanayi ürünler kullanılır mı? Yan ayna ayar düğmesi buldum 285 liraya.

Link yasak mı bilmiyorum o yüzden adını yazıyorum: parçazamanı sitesinde 404 liraya 1K0959565H kodlu OEM ürün sattığını söylüyor 120 lira fark varsa buradan alırım ama gerçek OEM mi yoksa adını belirtmedikleri yan sanayi üretici mi bilmiyorum.

Dostum merhaba. Ben de golf 5 sahibiyim. Ayna ayar düğmesini ben zamanında aliexpressten almıştım uzun yıllar sorun çıkarmadı. BSG dediğin marka aslında kalitesiz bir yan sanayi ama muhtemelen başka birine ürettirip marka basıyordur üzerine. Çok önemli değil iş görür. Klıma ızgaralarının yönlendiricisi internette birçok yerde mevcut al gitsin