Vw Golf Triger Seti Ne Zaman Değişmeli ?

Sinistra

Elit Apaçi
16 May 2019
69
36
970
43
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar yine ben en son far konusunda kararsız kalmıştım sayenizde bu konuyu hallettim. Şimdi aracım 2015 model 1.2 tsi 53000 km’de triger seti ve kayışı için bayi 120000 km de yıla bakılmaksızın değişir diyor. Fakat araç 8 yaşında lastiğin mukavemeti, esnekliği durduğu yerde zamanla azalır diye biliyorum bu yüzden kafam karıştı fikirlerinize başvurmak istedim. Yardımlarınız için teşekkürler iyi yıllar dilerim herkese.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,828
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Kesinlikle doğru düşünmüşsünüz,yetkili servisler saçmalıyorlar artık.Vw yetkili servisleri artık 2 bakımda bir hava filtresiyle polen filtresi değiştiriyor,30 bin kmlik periyot demek bu,araçlar mahvoluyor şu uygulama yüzünden.Bunlardan diğeri de trigerde yıl bazının kalkması.En nihayetinde kauçuk bir parça olduğu için max. 8 yılda bir mutlaka değişmelidir,böyle hayati bir parça riske atılmamalıdır,değiştirmekle çok doğru bir karar vermiş olursunuz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kesinlikle değiştirin. Triger kayışı için normalde 5 yıl kadar ömür biçerler.

sabri28

Sabri Mert Ayrılmaz
Asfalt Kurutucu
18 Mar 2022
69
71
610
22
İstanbul
Marka
Yok
Bizim ev aracımız olan Jetta'yı sürekli yetkili servise götürüyorum. Son bakımda bende merak ettim servise sordum. Size dedikleri gibi yaş gibi bir sınırlama yok 120.000 KM dolduğunda değişir dediler. Bana da saçma geldi aynı söyledim mantıken olabilir mi böyle bir şey diye onlar da bize gelen bilgi bu şekilde. Almanya'dan ne diyorlarsa onu diyoruz gibi bir cevap verdiler.

@AHU 'nun dediği gibi son bakıma gittiğimde de bundan sonra hava ve polen filtreleri 2 bakımda bir değişecek dediler. Bir de bunca yıl 1.4 TSI CZC motor aracımda 0w30 kullandılar son bakımda 5w30 kullandılar. Sebebini sorduğumda açıklama bile yapamadılar. Zamanında servise astıkları bakım aralıkları yazan broşürler vardı orada yazanların hepsinin km'lerini ileri ötelediler. Örneğin buji 30.000 KM'de bir değişir yazıyordur 45.000 de değişiyorlar. 60.000 KM'de bir DSG'nin yağını ve filtresini değişin yazıyorlardı şimdi de değişim olmaz diyorlar. Bu konulardan sonra yetkili servis işini kapatıyorum.

Sizin sorunuzun cevabı da kesinlikle değişin. Dediğiniz gibi plastik bir malzeme sonuçta. Servis bana V kayışını bile değiştirtmedi. Şimdi hepsini bir elden geçeceğim. Size tavsiyem siz de değiştirin. Resim olarak da o dediğim bakım aralıkları broşürünü bırakıyorum.

53hbqdr.jpg

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
Bildiğim kadarıyla triger zincirse 120.000 km'de bir yıl çok önemli değil, öncesinde zaten ses yapmaya başlar, v kayışı da 60.000'de bir.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
benim bildiğim 1.2 ler zincirli (belki bi kısmıdır) öyleyse yılın pek önemi yok km si gelince veya ses yapmaya başlarsa daha öncesinde değişir. Ama kayışsa 5 yıl gibi değişmekte fayda var

Sinistra

Elit Apaçi
16 May 2019
69
36
970
43
Marka
Volkswagen
benim bildiğim 1.2 ler zincirli (belki bi kısmıdır) öyleyse yılın pek önemi yok km si gelince veya ses yapmaya başlarsa daha öncesinde değişir. Ama kayışsa 5 yıl gibi değişmekte fayda var
Doğru söylüyorsunuz ama benimkisi kayışlı olandan
Zaten farları değiştirdim ağır bakım buji gerekirse debriyaj balatası da değiştireceğim ve tabi 4 fren balatası ayrıca 4 lastiği de değiştiriceğim pasta ciladan da bu gün çıktı trigeride değiştireyim 5 yıl sorunsuz binip satarım heralde

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,350
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Yurtdışında değişim periyodu 10 sene veya 180/240 bin km olarak belirleniyor. Ben değiştirirdim ama 1.2 tsi'ın sentesini duzgun yapabilcek bi yere yaptirin. Genelde sanayide sentesini 1 diş kaçırıyorlar sonrasında rölantide ve düşük devirde vibrasyon ve ufak silkelemeler oluyor sebebini bulamıyorsunuz :) Dışarda triger degistirip sonrasında yetkili servise gidip sente ayarlatan birkaç 1.2tsi gördüm.
Golf 7 de hiç zincirli motor yok hepsi triger kayışı.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım