KAPALI VW Jetta 1.2 TSI Yağ Yakma Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

holigan0696

Hasan Şen
Senkromeççi
16 May 2020
7
0
60
27
Ankara
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar meraba . 2011 model yeni kasa 1.2 tsı jetta aracım var 122 bin km de . aracımda yağ yakımından yana sıkıntım var baya yağ yakıyor geçen ölçüm yaptık yağ değişiminden sonra 3 bin km de 4 litre yağın hepsini yaktığını gördük yere yağ damlaması falan yok, egzozdan damlama yok, siyah duman gri duruman atmada yok . Ustam motorun yapılması gerektiğini ve yaklaşık 10 bin liraya mal olacağını söyledi. Bir de castrol edge 5-30 sarı partüküllü yağ kullanıyorduk bu sefer yağı yine castrol 5-30 yeşil olandan koydu ve motora bernerin motor koruyucusunu koyup bir de böyle denememi söyledi. Her ihtimale karşı ben yinede motor yapılacak düşüncesi ile bu konuda gerçekten sağlam bir usta arıyorum ve böyle bi olay daha önce başınıza geldiyse motor yapılmadan hangi usta nasıl çözdü bu işi bilen varsa bir yardımcı olabilir mi. Aracı 2019 ağustosta aldım exper raporunda falan motor %88 civarı çıktı hiç bir sorun görünmüyordu.

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
Tam detaylı bir bilgim yok ama siz söyleyince dikkat ettim 2015 yılında polo golf ibiza gibi modellerde yeni nesil 16v motorlar kullanılırken 2015 model jetta da sizin dediğiniz gibi euro 5, 105 hp olan motor kullanılmaya devam edilmiş muhtemelen jettanın üretimi bitiriliyor diye yeni nesil motordan mahrum bırakılmış
2015 Temmuz-Ağustos ayından itibaren EA211 kodlu motorlar geldi. 1.2 TSI için 8V 105 PS yerine 16V 105 PS S&S'li motor, 1.4 TSI için 16V 122 PS yerine 16V 125 PS S&S'li motor geldi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kendim de 1.2 tsı kullanıcısı olarak dediklerinize ekleme yapmak istiyorum 1.2 tsı motor revize edildi sanırım 2014 yılları civarında önceki nesil motorlar Euro 5 Emisyonunda 86 beygir ve 105 beygirdi. 8 Valfli, Eksantrik zincirliydi. Yeni nesil olanlar , eksantrik zincir yerine kayış oldu, 8V yerine 16V oldu. Güçleri de 90/110 beygire çıktı, emisyon standardı Euro 6 oldu. Eski nesilde yaşanan sorunlar yeni nesil motorlarda yaşanmıyor bildiğim ve duyduğum kadarı ile
Hocam bizdeki 110hp Euro6 motordu 2014 model Leon. Hatta dediğiniz gibi B sınıfı modellerde kullanılan 90hp'lik versiyonu da olan motor.
Jetta'da Mk2 Leon'daki tsi'ın kullanıldığını bilmiyordum. Sağlamlık konusunda daha mı ileride daha mı geride bir şey diyemem şimdi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım