Haberler

Symbol üretimi Türkiye’de neden durdu?Renault’un Türkiye ortağı OYAK’ın Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarının Avrupa’da  yaşanan kriz dönemlerinden Türkiye sayesinde güçlü çıktıklarını ifade etti.

Çağlar, Uluslar arası Paris Otomotiv Fuarı’nda sohbet ettik. Çağlar’a PSG Grubu’nun (Peugeot-Citroen) yeni Ortadoğu ve Afrika Direktörü Jean-Christophe Qeumard’ın “IŞİD’i Türkiye’de üretim yapanlar düşünsün. Bizi etkilemiyor. Bölgede üretim gündeme gelirse ilk adayımız Türkiye değil Fas.” açıklamasını anımsattık.

Celal Çağlar, Fransız rakibinin yöneticisinin bu açıklamasına yönelik şu yorumu yaptı: “Türkiye’de üretim yapan markalar Avrupa’daki kriz dönemlerinden hep güçlü çıktı. Bakın bize, bakın Fiat’a. Bu markalar dibe Türkiye sayesinde vurmadı. Avrupa’daki krizleri Türkiye ile aştılar. Bugün Hyundai ve Toyota da Türkiye’de üretimini artırıyorsa, bu ülkede yatırım yapmanın ne denli önemli olduğunu görmelerinden kaynaklanıyor. Onları kısa süre önce iflasın eşiğine getiren ise yanlış tercihleri oldu. Yapılan yanlış yatırımlar ve ülke tercihleri nedeniyle kriz döneminde çok zor günler yaşadılar. O yüzden Türkiye’ye yatıran her zaman kazanır.”

SYMBOL ÖNEMLİ BİR KOZDU

Celal Çağlar, 1999 yılından 2012 yılı sonuna kadar Bursa’da üretilen Renault Symbol’le ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı. Symbol’ün Türkiye için en önemli kozlarından biri olduğunu kaydeden Çağlar, “Ancak Symbol’ün Avrupa regülasyonlarına uyumu için 20 milyon euroluk ek yatırım daha yapmamız gerekiyordu. Bu konuda gerek ben gerek Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar defalarca Ankara’ya gittik, erteleme istedik. Euro normlarına uygun olması için gereken bu yatırımı yapmamız halinde Symbol’ün fiyat avantajı kalmayacaktı. Araç başına maliyeti artacaktı. O yüzden biz de üretimini bitirmek zorunda kaldık” dedi.

SYMBOL’ÜN AVANTAJI i20’YE GEÇTİ

Celal Çağlar, Türkiye pazarı için Symbol’ün önemli bir model olduğunu ancak Romanya’da üretimin ardından fiyat avantajının azaldığını hatırlatarak, “Bana göre Türkiye’de Symbol’ün yerini dolduracak model Hyundai Assan’ın üretimine başladığı yeni i20 olabilir. Çünkü maliyet avantajı var. Türkiye için uygun motor ve şanzıman seçenekleri bulunuyor” dedi.

KAYNAK : HT GAZETE

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. iyiki uretimden cekilmis bu “araba”, makyajlanmis toros diyebiliriz bu rezil rusva seye

  2. Bu araç, sürücüsünün az katili olmamıştır he. Bu aracın 2014’üne 40.000TL verecek bütçen var madem, git Ford Fiesta al, ne bileyim ikinci el 2000 model BMW bile alsan, 2000 model Astra Classic alsan bundan çok daha hayırlıdır. Pişman olmazsın.

    Bu araç daha çok şey gibi. Marketlerdeki el arabalarının içine Renault Megane I koltuğu konmuş hali. Heh. En doğru tanım bu. Az yakıt tüketimi ve büyük bagaj hacminden başka bildiğin el arabası. Bu araca, yakıtına, mtvsine bilmem ne vereceğin parayı İETT akbiline yatır cidden daha karlı çıkarsın. Ölme ihtimalin de %40-50 kadar daha da düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu