Haberler

Scuderia Toro Rosso’nun yeni ismi Carlos Sainz’a ilk röportaj
Geçtiğimiz hafta sonunda büyük haberi almış, 2015 sezonunda F1 tarihinin en genç pilot ikilisi olarak rekor kırmaya hazırlanan Scuderia Toro Rosso’nun yeni ismi Carlos Sainz’ı selamlamıştık. Go-kart dünyasından motorsporlarının en üst düzeyine hızlı bir sıçrayış yapan 20 yaşındaki İspanyol, geçmişinde kendisinden yaşça büyük pilotları imrendirecek kadar fazla başarıyı bulunduruyor.

Sainz bagajında birçok zirve anı taşıyor taşımasına ama bugüne kadar kendini eleştirilerin odağında bulduğu çokça anı da yaşadı ve hepsinden daha güçlü bir şekilde çıkmayı bildi. Otomobil yarışlarındaki on yıllık hikayesinin kırılma noktası ise 2010’da neslinin en başarılı tek koltuk yarışçılarından biri olarak Red Bull Junior Team’e dahildi.

Sainz her zaman örnek aldığı kahramanlara olan hayranlığını dile getirdi. Bunlardan biri de onunla aynı rotayı takip edip karting dünyasından Formula 1’e geçiş yapan Sebastian Vettel. Alman BMW Serisi, F3 Euroseries ve Renault Dünya Serisi’ni ardında bırakan genç pilot, her yeni aşamayı başarıyla katetti. Eski Renault Dünya Serisi şampiyonlarından Daniel Ricciardo’nun 2014 sezonunda yaptıklarını göz önüne alırsak, Sainz için de geleceğin parlak olduğunu öngörebiliriz.

Şimdi sözü 2015 ile birlikte F1 hayalini gerçeğe dönüştürmeye hazırlanan Carlos’a bırakma vakti geldi. F1’in en genç pilot kombinasyonun İspanyol yarısı, yolculuğunun köşe taşlarını bizimle paylaştı ve sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

Evet Carlos, bir F1 pilotu olmak nasıl bir his?

Bunun için uzun zamandır çalışıyorum. 10 yaşında go-kart yarışlarına başladığımdan beri tek hedefim buydu. Toro Rosso takımına seçildiğimi duymak, 10 yıldır arzuladığım bir şeyin resmileşmesi demek oluyordu.

Scuderia Toro Rosso’nun 2015 koltuklarından birini kaptığını ne zaman öğrendin?

Abu Dabi’den birkaç gün önceydi. Dr. Helmut Marko 2015’te bir Toro Rosso pilotu olacağımı söylediğinde yüzümdeki gülümsemenin büyüklüğünü hayal edebilirsiniz. Onlara daha fazla minnet duyamazdım; beni destekledikleri ve rüyamı gerçekleştirmeme yardımcı oldukları için.

Senin için zor bir sezondu. Geçirdiğin 2014 yılından biraz söz edebilir misin?

Benim için kesinlikle çalkantılı bir sezondu. Her şey bir hız treni gibiydi ve kazanmaya odaklanmak çok kolay olmuyordu. Ancak Renault Dünya Serisi’ndeki otomobilime atladığım andan itibaren, 2015 STR koltuğuna geçiş için şampiyonluğu kazanmamım şart olduğunun bilincindeydim. Dikkatimi dağıtan birçok şey yaşasam bile kazanmaya yoğunlaşmalı ve sonunda büyük ödülü ele geçiren ben olmalıydım. Jerez’de ev sahibi olduğum yarışta şampiyonluğu garantilememin, bugün bulunduğum yer için kapıyı açan anahtar olduğundan eminim.

Gelecek sene senin gibi bir başka çaylakla birlikte F1 tarihinin en genç takımını oluşturacaksınız…

Zor bir sezon olacak. Büyük bir meydan okuma gerektirecek. Her şeyden önce, Max Verstappen ve benim öğrenecek çok fazla şeyimiz olacak ve umarım Scuderia Toro Rosso da bu süreçte bize çok yardımcı olacak. Bunun yanında bizim de takıma otomobili geliştirme konusunda yardım etmemiz gerekecek ki bir çaylak için en zor testlerden birinin bu olması beklenir. Üçüncüsü, birbirimizi geçmek için sıkı bir mücadeleye girişmeliyiz – sportif rekabet bunu gerektirir! Bu maceraya Max ile birlikte atılmaktan çok mutluyum. Onunla Abu Dabi’de tanıştık ve gerçekten iyi anlaştık, takım arkadaşım olacağı günü iple çekiyorum.

Hayranı olduğun isimlerden biri Fernando Alonso. Karşılıklı bir saygıdan söz edebiliriz, o da seni çok beğeniyor. Gelecek sene ona karşı yarışmak nasıl olacak?

10 ya da 11 yaşındayken dünya şampiyonluğunu kazandığını televizyonda izlemiş ve daha o günlerde ona karşı yarışmanın hayalini kurmuştum. Toro Rosso’nun ikinci koltuğu için benim seçildiğimi söylediklerinde ilk düşündüğüm şey, o, Kimi Raïkkönen ve Sebastian Vettel gibi isimlerle aynı pist üzerinde yarışacağımdı ve başardığım şeyin büyüklüğü beni aniden çarptı. Ve her şey daha yeni başlıyor. Daha büyük şeylere de hazırlıklı olmalıyım. Ama şimdilik aracıma atlayıp onlara meydan okumak için sabırsızlanıyorum.

Son olarak, 2015 hedeflerin neler?

Çaylak sezonumu F1 hakkında öğrenebileceğimin en fazlasını öğrenmeye ayıracağım. Odaklanma seviyemi yukarıda tutmalıyım ve bu noktada Toro Rosso’dan da büyük yardım göreceğime inanıyorum. Bunun dışında benden önceki tüm Toro Rosso pilotlarının yaptığını tekrarlamaya çalışacağım: puanlar kazanmak ve patronlarıma bu koltuğu hak ettiğimi ispatlamak.

Redbull

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu