Haberler

Sürücüsüz A7 ile 885 km

Pek çok konuda elektronik yeniliklerin sergileneceği Consumer Electronics Show (CES), 6-9 Ocak tarihleri arasında Amerika’nın Las Vegas kentinde düzenlenecek. CES’te sergilenen teknolojilerde lazer aydınlatma sistemleri ön plana çıkarken Audi, bu gelişmenin bazılarımız için yeterli olmayacağını düşünmüş olacak ki kendi kendine seyahat edebilen, gelecekten deneyimler sunan gelişmiş teknolojilerini bu etkinlikte otomobil severlerin beğenisine bir kez daha sunuyor.

Audi, CES 2015’te tanıtmak için uzun bir gemi yolculuğu ile getirdiği A7 Piloted Driving Concept modeline “Jack” ismini koymuş. Jack, Silikon Vadisinden başlayıp CES’in yapılacağı Las Vegas’a kadar 885 km’lik bir yolculuk boyunca Audi’nin Teknik Gelişmelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ulrich Hackenberg eşliğinde kalabalık bir gazeteci gurubu tarafından test edildi.

Yolculuğun genelinde Amerika’nın “Interstate Highway System” adını verdiği otoyolda kullanılan otomobil, dahili tarayıcılar sayesinde trafiği tarayarak 113 km/s’lik hıza kadar çıkılmasına imkan veriyor. Tüm bu gelişmelerin dışında Audi, prototip modelin şehir içinde kullanımı için biraz daha zamana ihtiyaç duyuyor.

A7’de bulunan tarayıcılar, aracın şehir içine yaklaştığını algıladığında sürücü koltuğunda oturan yolcuyu uyararak ellerini direksiyona koyup komutayı alması için ikaz ediyor. Eğer yolcu bu uyarılara tepki vermezse bu kez A7 güvenli bir şekilde fren yaparak emniyet şeridine geçiyor ve kendini durduruyor.

Kendi kendine giden araçlar arasında şehir içinde en rahat hissettiren model şimdilik W222 S-Serisi olarak düşünülüyor. S-Serisi’nin sürücüsü, araç şehir içinde yol alırken içeceğini yudumlayıp isterse yolcu koltuğuna geçebilirken bu sürede araç gelişmiş sistemleri sayesinde sorunsuzca ilerlemeye devam ediyor. Rakiplerindeki gelişmelere oranla A7 Piloted Driving Concept’in geniş ölçekli tarayıcılar sayesinde ön ve arkasında akan trafikteki değişiklikleri detaylı olarak değerlendirmesi en büyük avantajı olarak göze çarpıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=CYMb_OK2U-k

http://www.youtube.com/watch?v=jpwJj_WUhKI

Etiketler

Burak Yavuz

1985 Ankara doğumluyum. Fırat Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği mezunuyum.Şuan bir hava yolu şirketinde uçak yapısal teknisyeni olarak çalışıyorum. 6-7 yaşımdan beri arabalarla iç içeyim. 1992 yılından bu yana biriktirdiğim, otomobil dergilerinden oluşan geniş bir koleksiyonum var. Videolarını ve haberlerini beğenerek takip ettiğim otopark.com ailesine :"Nasıl yardımcı olabilirim?" düşüncesiyle katıldım. Kimi zaman mutluluğumuza kimi zaman da hüznümüze ortak olan otomobillerin, A noktasından B noktasına gitmeye yarayan vasıtalar olmadığını gösteren OTOPARK.com ailesinin bir ferdi olmaktan dolayı çok mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı