Haberler

Bakan‘dan elektrikli açıklaması
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, menzili artırılmış yerli elektrikli taksi konfigürasyon ve mimarisinin oluşturulduğunu belirterek, “Menzili artırılmış yerli elektrikli araba projesi konseptini, kurgulanan şekilde yaşama geçirirsek, vasıta alımında kamunun sıraya girmesi gerekebilir” dedi.

Işık, Anadolu Ajansı (Anadolu Ajansı AA) Editör Masası’nda, yerli elektrikli Otomobilin teknik detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde Türkiye’nin kendi araba markasını çıkarma hedefini ortaya koyduğunu hatırlatan Işık, bakanlık görevini devraldıktan sonra bu alana yoğunlaştığını söyledi.

Işık, yanmalı motor teknolojisinde Türkiye’nin rekabet şansının çok az olduğunu belirterek, “Bu alanda dünyada ölçek çok büyümüş, maliyetler inanılmaz derecede düşürülmüş. Buradan yeni bir marka çıkarmak basit değil fakat dünyada yeni gelişen bir alan mevcut, o da menzili artırılmış elektrikli araçlar. Burada önümüzde 4-5 altın senemiz mevcut. ‘Bunu iyi değerlendirelim’ diye söyledik ve çok yoğun bir çalışma başlattık. Şimdi bu çalışmaların ete kemiğe bürünme zamanı geldi” diye konuştu.

Ayrıca Işık; “Otomobilin Ar-Ge’si Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) yapılacağı, mühendislik ve dizayn çalışmalarının TÜBİTAK’ın da ortak olduğu fakat çoğunluğun hususi sektör tarafından üstlenildiği bir yapıyla yapılacağı, üretimde ise tamamen hususi sektörün inisiyatif aldığı, TÜBİTAK’ın veya kamunun çok az, sembolik düzeylerde sadece kamunun orada bulunmasının şirkete vereceği kuvvet açısından bulunduğu bir yapıyı kurguladık” ifadelerini kullandı.

Işık, konuyla ilgili TÜBİTAK bünyesinde yapılacak çalışmalara ilişkin adımları attıklarını bildirdi. Mühendislik ve dizayn şirketi ile Türkiye’de bu üretimi yapabilecek şirketlerle ilgili çalışmaları sürdürdüklerine değinen Işık, yerli araba çalışmalarının kısa sürede olgunlaşmasını umut ettiklerini dile getirdi.

“Yerli otomobilde halk alım desteği olacak mı?” sorusu üzerine Işık, şunları kaydetti: “Menzili artırılmış yerli elektrikli araba projesi konseptini, kurgulanan şekilde yaşama geçirirsek vasıta alımında kamunun sıraya girmesi gerekebilir. Çünkü, bize göre ortaya piyasanın çok talep edeceği bir şey çıkacak. Eğer bir adam günde 100 kilometreden az yol yapıp şehir içinde kalıyorsa, hiç fosil yakıta geçmeden sadece günlük 2-3 liralık elektrik şarjı ile aracını güvenle kullanma imkanı mevcut. Aylık 50-100 liralık yakıtla aracınızı kullanabileceksiniz, bu inanılmaz bir tasarruftur.”

Işık, şehir dışına çıkma ihtiyacı noktasında da bataryayla güvenli gidilen mesafeden sonra aracın arkasında yer alacak jeneratörün devreye gireceğini anlattı. Petrolü bol olan, benzin fiyatının ucuz olduğu ülkelerde menzili artırılmış elektrikli taksiye gereksinim duyulmayabileceğini belirten Işık, söz konusu vasıtanın Türkiye, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler için bir gereksinim olduğunun altını çizdi.

Burak Musa YAVUZ

burakmusa@otopark.com

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yav he he.

    Bu hükümetin değil elektrikli araç veya normal otomobil, hiçbir şeyin üretimine teşfik edeceğine inanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu