Haberler

Başkent’te çok yoğun ilgi görüyor
Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği ve ‘Kuş serisi’ olarak adlandırılan Şahin, Doğan ve Kartal modelleri, üretimi 12 yıl önce durdurulmasına rağmen ilgi görmeye devam ediyor. Bu 3 modelle ilgili en fazla satış ilanı veren il sıralamasında Ankara ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’de üretilen ve ‘Kuş serisi’ olarak adlandırılan Şahin, Doğan ve Kartal modelleri, yıllar önce üretimi durdurulmasına rağmen hâlâ büyük ilgi görüyor.
Şirket tarafından 2001 yılına kadar üretilen araçlar, üretildiği yıllarda Türkiye’de en fazla satılan binek araç oldu. Araç alım satımıyla ilgili bir internet sitesinin verilerine göre Şahin, Doğan ve Kartal modelli araçlarda en fazla ilan veren şehir 6 bin 452 adet ilanla Ankara oldu. Başkent’i sırasıyla 6 bin 125 ilanla İstanbul ve 3 bin 361 ilanla İzmir takip etti.

GENÇLERİN İLGİSİNİN FARKINDAYIZ

Tofaş’ın değişim vizyonu doğrultusunda, yeni pazar dinamiklerini dikkate alarak Kuş serisinin üretimini iç pazarda 2001’de bitirdiklerini anlatan Tofaş CEO’su Kamil Başaran şunları söyledi,
“Kuş serisinin üretimini durdurmak elbette kolay bir karar değildi. O zamanlar Kuş serisine talep yüksek bir seviyede devam ediyordu. İlk başlarda, bu kararımız yadırganmış olabilir. Türkiye’nin çeşitli yörelerinde insanlar bir araya gelip kulüpler kuruyorlar. Ne mutlu bize, insanlar geçmişteki başarımıza bugün nostaljik bir değer atfedip bu otomobillerin etrafında kendi kimliklerini ifade edebiliyor. Gençlerimizin Kuş serisine olan ilgisinin farkındayız ve yaptıklarını ilgiyle takip ediyorum.”

ALIMI DA SATIMI DA KOLAY

Hesaplı otomobil arayanların ilk tercih ettikleri bu araçlar, aradan geçen yıllara rağmen hâlâ birçok insan tarafından kullanılmaya devam ediyor. Kuş serisi, özellikle yedek parçasının bolluğu, ülke yollarına uyumu, kolay modifiye edilebilmesi ve uygun fiyatı sayesinde hala tutuluyor. Türkiye’deki halka açık hemen hemen her otomobil pazarında karşılaşılan bu araçlar, en çok el değiştiren araçlar arasında yer alıyor. “Alımı ve satımı kolay” olarak nitelendirilen bu araçların alıcı kitlesi de gün geçtikçe değişiyor.

59 BİN TL’YE ŞAHİN

Bir internet sitesindeki verilere göre, Türkiye genelinde yaklaşık 22 bin Tofaş Kuş serisi araç satışa sunulmuş durumda. Söz konusu sitede bu araçlardan en yüksek fiyata sahip otomobil 59 bin liralık fiyatıyla 1995 model Şahin oldu. Bu aracı 50 bin liralık fiyatıyla 90 model Kartal L takip etti. Yılın ilk 9 aylık döneminde site verilerine göre, Kuş serisi araçlara ilişkin ülke genelinde 44 bin 361 ilan yayınlandı. Bu ilanlarda en çok yer alan model 19 bin 244 adet ilanla Şahin oldu. Bunu 18 bin 604 adet ilanla Doğan ve 6 bin 513 adet ilanla Kartal izledi.

GÜZELLİK YARIŞMASI DÜZENLİYORUZ

Kuş serisi araçlara en çok rağbet gösteren kitle arasında yer alan gençler, bu araçları kendi zevklerine göre kolaylıkla ve ucuz maliyetle modifiye edebiliyor. Modifiye konusunda birbirleriyle yarışan gençler, zaman zaman sosyal medya aracılığıyla bir araya gelerek, araçlarını sergiliyor. Sosyal medyada yer alan çeşitli Tofaş gruplarında yönetici ve üye olan Volkan İnci, “Sosyal medyada çeşitli illerden Tofaş kuş serisi seven arkadaşlarımızla bir araya gelerek ‘Tofaş güzellik yarışmaları’ düzenliyoruz” dedi.

 

Kaynak: Milliyet

Burak Musa YAVUZ

burakmusa@otopark.com

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Ankara’da yaşayan biri olarak modifiyesiz kuş serisi görmek çok zor görürseniz oda cılkı çıkmış bir tanededir.

 2. Ankara’da yaşayan birisi olarak bu Şahinci mantığından nefret ettim. Trafikte görünce ayağımı gazdan çekiyorum.

 3. YILLARCA TENEKEDEN BOZMA BU ARABAYI FAHIS FIYATLARDAN INSANLARIMIZA KAKALADILAR KAC KISI SAKAT KALDI KAC KISI CANINI KAYBETTI ŞU SIÇTIGMIN ARABASINDA..

  1. imzamı atarım , internette ufak bir araştırma ile kazaların nasıl sonuçlandığını herkes görebilir .

 4. Bunlara e30 ve e36′ ları da eklememiz gerekir. Çok yakında ise e46 bu kervana katılacak. Yoluna adam gitsin de gerisi önemli değil.

   1. Hayır ne kadar beğendiğim araba varsa çakal kasa oldu 🙂 Sanırım bana da fırsat geçse böyle olacakmış diye düşünmüyor değilim 🙂

 5. keşke haberde anlatıldığı kadar MASUM olsa her şey. o kadar istatistik yapılmış peki hiç kuş serisi kullananlarda suç, sabıka ve suça yatkınlık oranı istatistiği de yapılmış mı? bana bunlarla gelin.. 30yıllık ankaralıyım.

 6. aslında bunlardan oldumu olası nefret etmiştim ama 1-2 aydır 3500-4000tl bütçeye 131 veya doğan l bakıyorum polonun yanına ikinci araba olarak. hem arkadan itişli hem de motor blok falan çatlatsa çok üzünülmeyecek bir araba. sanayide arabayı liftte kurcalayıp öğrenmek adına da güzel olur. ilerde mx-5 falan alıp heba etmektense bunun hakkını verip geçmeyi tercih ederim.

 7. Ankarada insanlar kendini aştı ikinci araba bile yapıolar şahin doganı çünkü parçası ucuz ve arabaya acımıyorsun arkadan itişli oluncada ver sıfırı 🙂
  çakal arabalarına bi zmnların agır abileride girmeye başladı mercedes 190 kasalar gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu