Haberler

Tofaş’tan büyük yatırım!
Tofaş’ın ticari aracı mini cargo facelift 2016-2021 yılları arasında, büyük bir kısmı ihracat pazarlarına yönelik olmak üzere, 260 bin adet üretilecek

Tofaş’ın FCA Italy katılımı ile yapılması planlanan hafif ticari araç mini cargo facelift projesi onaylandı. Tofaş’ın, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Tofaş Yönetim Kurulu’nun, Tofaş ve FCA Italy katılımı ile yapılması planlanan hafif ticari araç mini cargo facelift projesini onayladığı bildirildi. Açıklamada, “2016 yılının ilk çeyreğinde üretimine Tofaş Bursa fabrikasında başlanılması öngörülen projede, homologasyon harcamaları ile birlikte yaklaşık 70 milyon dolar yatırım yapılması öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi. Açıklamaya göre, 2016-2021 yılları arasında, büyük bir kısmı ihracat pazarlarına yönelik olmak üzere, toplam 260 bin adet araç üretimi planlanıyor. Tofaş, 19 Ocak’ta KAP’a yaptığı açıklamada Tofaş’ın Ar-Ge ve yeni modellere odaklı stratejisini sürdürdüğünü, ticari araç segmentindeki yatırımlar için kullanılmak üzere 250 milyon avroya kadar uzun vadeli dış finansman sağlayacağını açıklamıştı. Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan, Koç Holding ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat’ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri konumunda bulunuyor. Bursa’nın ikinci, Türkiye’nin ise 6. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 6.500 çalışana sahip bulunuyor. Bugün 350 bin m2’si kapalı toplam 1 milyon m2 alan üzerinde faaliyet gösteren Tofaş, rekabet gücünü sürekli artırıyor.  Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel ve Vauxhall markalarına üretim yapıyor.

Tofaş, geçtiğimiz yılın sonlarında Bursa’da yeni Doblo ve daha önce açıklanan yeni sedan modele ek olarak 2 yeni model üreteceğini açıklamıştı. Bu 4 model için toplamda 1.4 milyar dolarlık tarihî yatırım yapılacak.

Kaynak: turkiyegazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu