Haberler

15 bin liraya otopark!
İstanbul’da her mahallede boş bir arsa veya bina alınacak ve katlı otopark yapılacak. Her araç için otopark tapusu olacak. Bu tapuyu maliyetine alacak olanlar aracı varsa kullancak, yoksa işletebilecek. Otoparklardaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş otopark projesinin detaylarını anlattı. Buna göre İstanbul’da ilk etapta metronun gittiği mahallelerde ve kendi otoparkı olmayan sitelerin bulunduğu belirlenen bölgelere boş arazi varsa alınacak ve buraya o mahallede kaç hane varsa o kadar aracın gireceği bir otopark inşa edilecek. Otopark hazinenin boş arazisi varsa oraya inşa edilecek eğer yoksa ise özel arazi satın alınacak.

Mahallede terk edilmiş bir bina varsa otopark için bunun satın alınması yoluna da gidilebilecek. İlk taslak hesaplamalara göre otoparktaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak. Örneğin 100 araçlık bir otopark 15 bin liradan toplamda 1.5 milyon  bir rakama satılmış olacak. Bu bedel de inşaat bedelini karşılayacak. Her haneye bir “otopark tapusu” verilecek. Evi olanların bir de o mahallede otopark tapusu olacak. Mahalleli aracı varsa aracını buraya bırakacak, yoksa bu otoparkı işletme seçeneğini de kullanabilecek.

Dev otopark projesi için bazı bölgelerde pilot alanlar da tespit edildiği öğrenildi. Birkaç maddelik yasal düzenleme yapılmasıyla projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi hayata geçirecek ve İstanbul’un otopark problemi de projenin yaygınlaşması ile yıllar içinde ortadan kalkmış olacak. Kadir Topbaş, “Tapu yöntemi ile bu sorunun çözümünü bulacağız.” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet

Umut

Otomobil tutkum 3 yaşındayken annemin bana aldığı 1:24 ölçekli Ford Ka'ya karşı duyduğum sempati ile başladı ve büyüyerek devam etti, en son mühendislik okumama sebep oldu. Ayaklarım pedallara, kollarım direksiyona yetiştiğinden beri tekerleği olan herhangi bir araçtan aldığım hazzı başka hiçbir şeyden alamaz oldum. 2012'den beri hayranlıkla takip ettiğim Otopark ailesine 2014 sonunda katılmam hayatımda yeni bir sayfa açtı.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. bence güzel bir proje eğer 15 bin tl ye uygun ödeme şartları sağlanırsa insanaar tarafından destek görebilir

  2. Otopark sorunu böyle çözülmez, yine bir para tuzağı. Yönetmelikte zaten otopark için açıklama var, ama uygulama yok.

  3. peki her bina yapımı esnasında belediyeler zaten otopark için parayı peşin peşin alıyor bu ikinciye para toplamak neden?

    1. Aynen öyle hocam. Yetmedi aldıkları, hala doymadılar. Kentsel dönüşümü adam gibi kanunlarla, rant için değil gerçekten halk ve kentlerimiz için yapsaydık şimdiye kadar ilerleme sağlardık zaten. Olay basit, bina bazında değil, parsel bazında dönüşüm. Para tuzağından başka bir şey değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu