FeaturedHaberler

Ford Amerika’da Binek Araç Satışlarını Kesiyor!
Otomobil severler Ford’un şu sıralar yaptığı açıklamayı tartışıyor.

Bu hafta yapılan açıklamaya göre, 2019 sonuna kadar  Fiesta, Focus, Taurus modellerinin satışları kesiliyor.

Binek araç katagorisinde satışlar sadece Mustang ve 2020 de tanıtılacak olan Active üzerinden devam edicek. SUV ve Pick-up segmentlerinde ise herangi bir değişiklik yok.

Peki Ford neden böyle bir hamle yaptı?

2020’ye kadar Ford’un Kuzey Amerika’da elde ettiği gelirin %90’lık kısmının SUV, Pick Up ve diğer işlevsel araçlardan olması bekleniyor. Aynı zamanda firma düşük fiyat ve çok satış stratejisi yerine daha yüksek fiyat, daha az satış ve sonucunda daha yüksek kar programlarını tercih ediyor.

Kaynak: CNN

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Trump, Ford'un içinden geçti.. Şirketin bu kararlarında Trump'ın Ford'u uğrattığı zararlar da etkili.

 2. Mondeo'nun üretimi ya Avrupa'ya alınacak ya da tamamen üretimden kalkacak. Ama tamamen üretimden kalkması daha büyük olasılık çünkü bir kaç ay evvel bu tarz haberler çıkmıştı.

 3. İnşallah Avrupa da sonlanmaz çünkü her segmente en keyifli ve en iyi altyapıya sahip otomobillerden mahrum kalırız. Özellikle Mondeo ve Focus’un rakibi de yok segmentinde C ve D segmenti öksüz kalacak. Ben konfor için şimdi Mercedes E ve Bmw 5’e 400 vermek zorunda mıyım ne güzel mondeo 180’e aynı konforu hatta Mercedes E o kadar iyi değil onun bir tık üstünü sunuyordu

 4. En son yeni Mondeo çalışmalarını askıya aldılar haberleri çıkmıştı sanırım sebebi bu habermiş.

 5. Mondeo tamamen kalkmaz. zaten amerika pazarında fusion olarak satılıyordu. Amerika pazarı apayrı. orada insanlar mpv, truck veya suv tercih ediyor. Microcar ve muscle carlar da diğer tercihleri. Sedan diğer modeller de Amerika pazarından kalksa da diğer pazarlar için üretilmeye devam edecektir. Yeni Focus'un sedanı çin'de tanıtıldı zaten. Pazarlara göre araba üretimi artık olası zaten. Her pazarda her araba iş yapmıyor.

 6. Krizden ziyade satılan 100 aracın 90 tanesinin F-150 olmasındandır o. Sadece tek bir ayda satılan F-150 sayısı 70.000 iken Fiesta 4.000 adet satmış. Şöyle söyleyeyim Amerika'da VW Golf satışı bile aylık 20 bin adet imiş tabii bu emisyon krizi öncesi 2016 yılı rakamı. Ford 2016 yılında Amerika'da 1 milyon 300 bin araç satışı gerçekleştirmiş bunun 400 bini F serisi kamyonet. 100 bini Ford Focus. Fiesta listede yok 100 bini geçemdiği için. Adamlar binmiyor ufak arabaya VW'nin Amerika satışlarını gözden geçirdim en az satan araç Avrupa'da en çok satılan araç ünvanını elinde bulunduran Golf LOL. Aylık 22 bin Golf satılırken 49 bin Jetta ve 27 bin adet Passat satılıyormuş. 2016 yılında tabii. Şu an çakılmıştır Audi ve VW satışı muht.

  1. Golf passat vs satilmama sebebi kalitesiz bulmaları VW genel olarak satış yapamıyor Amerikan pazarında. Yoksa Corolla camry D ve c sınıfı satılıyor. Amerikalılar otomobil kültürü olan insanlar her türlü markayı kullanma fırsatı ve imkanları olduğundan passat in aslında kalitesiz olduğunun farkındalar VW bizim gibi otomobili pahalı ve prestij sebebi sanan toplumlarda satış yapar birde Orada Doğuş olmadigindan az satışlar DSG ye 25.000tl isteyen ve 6 ay araba bekleten Doğuş da bir faktör

 7. Mondi'nin üretimini muhtemelen Avrupa'ya kaydırırlar. Otomobil üretiminin tamamen kalkması zaten zor, hele sedan kasalı üretimler hiç kalkmaz çünkü dediğin gibi Çin'de satışı fazla. Türkiye'de de satışın büyük bölümü sedan otomobiller. Fiesta'da oldukça satıyor. Belki mondi'nin üretimi devam ederse Türkiye'ye getirmekten vazgeçebilirler, malum burada son sıralara yakın satış adeti.

 8. üretim zaten mondeo'nun avrupada. Valencia'dan çıkıyor onlar da. Her ne kadar az satılsa da tamamen çekeceklerini sanmam. Filoda satışları düşük olsa da var.
  Fiesta'yı biz yollarda pek göremesek de fabrikası üretime yetişemiyor bile. Sedanlar zaten hem bizde, hem Çin,Hindistan gibi ülkelerde oldukça fazla. Fiesta Sedan bile var. Bugün bir çok platformda haberleri sanki Ford tamamen binekleri kesiyor gibi yapmış sırf tık almak için. İnsanlar da satalım elimizde kalır kafasına bile gelmiş, çok gülüyorum. İnsanlar haberleri sadece başlıktan takip ediyor. 3-5 satır okumaktan acizler.

 9. OzanDnz demiş ki:

  üretim zaten mondeo'nun avrupada. Valencia'dan çıkıyor onlar da. Her ne kadar az satılsa da tamamen çekeceklerini sanmam. Filoda satışları düşük olsa da var.
  Fiesta'yı biz yollarda pek göremesek de fabrikası üretime yetişemiyor bile. Sedanlar zaten hem bizde, hem Çin,Hindistan gibi ülkelerde oldukça fazla. Fiesta Sedan bile var. Bugün bir çok platformda haberleri sanki Ford tamamen binekleri kesiyor gibi yapmış sırf tık almak için. İnsanlar da satalım elimizde kalır kafasına bile gelmiş, çok gülüyorum. İnsanlar haberleri sadece başlıktan takip ediyor. 3-5 satır okumaktan acizler.Hepsini görüntüle…

  Evet bazı kaynaklarda Ford, otomobil satışını bitirp suv ve ticari üretmeye devam edecek gibi paylaşımlar oldu, böyle algılayanlar da oldu. Ama mevzu tamamen ABD satışları ile alakalı. Mondi'de hem Avrupa'da hem ABD'de üretiliyordu farklı isimlerle. Benim demek istediğim muhtemelen üretimi tamamen Avrupa'ya alırlar. Bir ara üretimi durdurulacak diye haber çıkmıştı ama şimdilik o yönde kesin bir açıklama yok.

 10. ABD şubat ayı satışları aşağıda. Listede ilk 10 içinde Corolla, Civic, Camry var. Talep tamamen SUV ve pickup araçlara kayıyor. Ancak ne olursa olsun benim anlayabileceğim bir durum değil bu. Sen Ford'sun yahu, nasıl tümden bir aracı ana vatanında satmam dersin. Koreliler yıllardır çabalıyor, VW aynı şekilde, Alfa ABD'ye geri döndü satışları düşük ama düzenli şekilde artıyor, Peugeot ve Renault bu pazara girmeye uğraşıyor ayrıca.
  http://carsalesbase.com/us-sales-february-2018-models/

 11. Amerikalılar şatış düşünce direk kepenk kapatıyor. General Motors da Avrupa'da aynı şeyi yapmıştı. Mazda yılda 2000 araba satabiliyo mu hatta 1000 ? General Motors ve Ford'un satış politikasını anlamıyorum.

 12. yaso demiş ki:

  Amerikalılar şatış düşünce direk kepenk kapatıyor. General Motors da Avrupa'da aynı şeyi yapmıştı. Mazda yılda 2000 araba satabiliyo mu hatta 1000 ? General Motors ve Ford'un satış politikasını anlamıyorum.Hepsini görüntüle…

  Mazda 2017 satışları
  Türkiye: 1.412
  ABD: 289.470
  Avrupa: 227.784
  Çin: 318.588

 13. sputnik demiş ki:

  Mazda 2017 satışları
  Türkiye: 1.412
  ABD: 289.470
  Avrupa: 227.784
  Çin: 318.588Hepsini görüntüle…

  Türkiye'yi kastetmiştim Mazda dan örnek verirken belirtmeyi unutmuşum 🙂 Yani Ford'un bahsi geçen satış rakamlarıyla modelin satışını iptal etmesi saçma geliyo bana. Türkiye'de Mazdanın satış rakamını elde etseler komple ülkeden çekilecekler demek ki. Düşünsenize kimse Focus veya Fiesta veya Mondeo alamıyor..

 14. yaso demiş ki:

  Türkiye'yi kastetmiştim Mazda dan örnek verirken belirtmeyi unutmuşum 🙂 Yani Ford'un bahsi geçen satış rakamlarıyla modelin satışını iptal etmesi saçma geliyo bana. Türkiye'de Mazdanın satış rakamını elde etseler komple ülkeden çekilecekler demek ki. Düşünsenize kimse Focus veya Fiesta veya Mondeo alamıyor..Hepsini görüntüle…

  Tahmin ettim Türkiye olduğunu da diğerlerini de ekleyeyim dedim. Avrupa'da sayıldığımız için geliyor bence, Avrupa'da da çok düşük olsa Türkiye'ye de getirmezler herhalde. Söylenene göre ciddi bir organizasyonları da yok Türkiye için. Kotaları düşük tutuyorlar, araç bulunamaması bile oluyormuş.

 15. mgdedeoglu demiş ki:

  ABD şubat ayı satışları aşağıda. Listede ilk 10 içinde Corolla, Civic, Camry var. Talep tamamen SUV ve pickup araçlara kayıyor. Ancak ne olursa olsun benim anlayabileceğim bir durum değil bu. Sen Ford'sun yahu, nasıl tümden bir aracı ana vatanında satmam dersin. Koreliler yıllardır çabalıyor, VW aynı şekilde, Alfa ABD'ye geri döndü satışları düşük ama düzenli şekilde artıyor, Peugeot ve Renault bu pazara girmeye uğraşıyor ayrıca.
  http://carsalesbase.com/us-sales-february-2018-models/Hepsini görüntüle…

  Bu karar sadece otomobillerin karlılık oranı üzerinden belirlenmedi maalesef. Ford şirketi Meksika'da 1.6 milyar dolarlık bir üretim tesisi yatırımı yapacaktı. Sonra Trump dedi ki ya ABD'de üretim yaparsınız ya da büyük sınır vergisi ödersiniz dedi. Aynı açıklamayı GM için de yaptı Trump. Ford bu yatırım iptalinden sonra yaklaşık 700-750 milyon dolarlık bir zararla geçen yılı kapattı. Buna ek bahsedilen modellerin ABD'de satışının düşüklüğünün getirdiği maliyette eklenince bu karar alınmak zorunda kaldı denebilir.

 16. mgdedeoglu demiş ki:

  ABD şubat ayı satışları aşağıda. Listede ilk 10 içinde Corolla, Civic, Camry var. Talep tamamen SUV ve pickup araçlara kayıyor. Ancak ne olursa olsun benim anlayabileceğim bir durum değil bu. Sen Ford'sun yahu, nasıl tümden bir aracı ana vatanında satmam dersin. Koreliler yıllardır çabalıyor, VW aynı şekilde, Alfa ABD'ye geri döndü satışları düşük ama düzenli şekilde artıyor, Peugeot ve Renault bu pazara girmeye uğraşıyor ayrıca.
  http://carsalesbase.com/us-sales-february-2018-models/Hepsini görüntüle…

  2017

  Hyundai: 664.943
  Kia: 589.668
  Genesis: 20.612

  Toyota: 2.129.177
  Honda: 1.486.827
  Nissan: 1.440.049
  Lexus: 305.229
  Acura: 154.602
  Infiniti: 153.415
  Mazda: 289.470
  Mitsubishi: 103. 686
  Subaru: 647.956

  Alfa: 12.031

  Jeep: 828.522
  Chrysler: 188.545
  Cadillac: 156.440
  Chevrolet: 2.065.879
  Ford: 2.464.041
  Buick: 219.231
  Dodge: 446.994
  Lincoln: 111.159
  GMC: 560.687

  Audi: 226.511
  Volkswagen: 339.676
  Mercedes: 372.240
  BMW: 305.685

  Listelere baktım da özellikle Korelilerde şaşırdım, daha çok sattıklarını zannediyordum.

 17. sputnik demiş ki:

  Tahmin ettim Türkiye olduğunu da diğerlerini de ekleyeyim dedim. Avrupa'da sayıldığımız için geliyor bence, Avrupa'da da çok düşük olsa Türkiye'ye de getirmezler herhalde. Söylenene göre ciddi bir organizasyonları da yok Türkiye için. Kotaları düşük tutuyorlar, araç bulunamaması bile oluyormuş.Hepsini görüntüle…

  Teşekkür ederim hocam. Dediğiniz mantıklı, bu satışı iptal etme konusunda mesela çekikler genelde kepenk kapatmak yerine satışları artırmaya çalışıyor. Amerikan firmalar da direk o bölgeden çekiliyor başka bölgelere yatırım yapıyor. Bence satışları artırmaya çalışmak daha mantıklı gibi

 18. sputnik demiş ki:

  Toyota: 2.129.177
  Honda: 1.486.827
  Nissan: 1.440.049
  Lexus: 305.229
  Acura: 154.602
  Infiniti: 153.415
  Mazda: 289.470
  Mitsubishi: 103. 686
  Subaru: 647.956Hepsini görüntüle…

  Bunun adı resmen işgal.2.Dünya savaşında yapamadıklarını sanayiyle yapmışlar

 19. DouglasAdams demiş ki:

  Bunun adı resmen işgal.2.Dünya savaşında yapamadıklarını sanayiyle yapmışlarHepsini görüntüle…

  Toyota'nın ülkesi dışında bu kadar büyümesinin başlıca nedeni petrol kriziydi. O krizle birlikte başta Toyota markasının araçları olmak üzere az yakan Japon araçları ABD'de yüksek satış adetlerine ulaştı. Yanlış bilmiyorsam o zamandan beri çok satan markalar arasında Japonlar hep var. Toyota'nın dünyanın en çok satan markası oluşu ABD'deki başarısıyla doğrudan bağlantılı.

  Müşteri memnuniyet anketlerinden, araştırmalarından da bahsetmiştik daha önce forumda. Yine Japonlar en başlarda.

 20. Herkes saçma demiş de nesi saçma yahu? Adam ülkesinde küçük araba satamıyor, diğer markalarda satamıyor, adamlar küçük arabaya binmiyor, mantıklı bir hamle olmuş Ford'un yaptığı.

 21. sputnik demiş ki:

  2017

  Hyundai: 664.943
  Kia: 589.668
  Genesis: 20.612

  Toyota: 2.129.177
  Honda: 1.486.827
  Nissan: 1.440.049
  Lexus: 305.229
  Acura: 154.602
  Infiniti: 153.415
  Mazda: 289.470
  Mitsubishi: 103. 686
  Subaru: 647.956

  Alfa: 12.031

  Jeep: 828.522
  Chrysler: 188.545
  Cadillac: 156.440
  Chevrolet: 2.065.879
  Ford: 2.464.041
  Buick: 219.231
  Dodge: 446.994
  Lincoln: 111.159
  GMC: 560.687

  Audi: 226.511
  Volkswagen: 339.676
  Mercedes: 372.240
  BMW: 305.685

  Listelere baktım da özellikle Korelilerde şaşırdım, daha çok sattıklarını zannediyordum.Hepsini görüntüle…

  @DouglasAdams model model bakınca satış adetleri aşağıdaki gibi gözüküyor, daha başka modeller varsa da bakmadım.
  (Satış adedine göre sıralı)

  407.594 : Rav4
  387.081 : Camry
  308.695 : Corolla
  215.775 : Highlander
  198.124 : Tacoma
  128.296 : 4Runner
  116.285 : Tundra
  111.489 : Sienna
  108.662 : Prius
  44.380 : Yaris
  33.819 : Yaris sedan (Mazda 2'nin aynısı olan araba)
  32.583 : Avalon
  25.755 : C-HR
  20.936 : Prius Prime (plug-in)
  12.415 : Prius C
  12.156 : Sequoia
  1.838 : Mirai (hidrojenli araç)
  3.100 : Land Cruiser

  Auris ise Toyota'ya ait olan Scion markası adında iM adıyla satılıyor. 2017'de 20.501 adet satılmış.

 22. Fiyatlara baktığında burada driver car diye geçen modeller yerine gayet de alınabilir fiyatlarda hem Ford çatısı altında hem diğer markalarda Focus'un tutunabileceği bir piyasa yok aslında.Doğru tespit

 23. DouglasAdams demiş ki:

  Fiyatlara baktığında burada driver car diye geçen modeller yerine gayet de alınabilir fiyatlarda hem Ford çatısı altında hem diğer markalarda Focus'un tutunabileceği bir piyasa yok aslında.Doğru tespitHepsini görüntüle…

  Adamlar 2,3 litrenin altındaki hacimleri motordan saymıyor..Bir de pickup kültürü var o ayrı bir olay zaten

 24. byilmaz demiş ki:

  Adamlar 2,3 litrenin altındaki hacimleri motordan saymıyor..Bir de pickup kültürü var o ayrı bir olay zatenHepsini görüntüle…

  Pick uptan ziyade Gt kültürüyle rekabet edemeyen bineklerini çekmiş

 25. DouglasAdams demiş ki:

  Pick uptan ziyade Gt kültürüyle rekabet edemeyen bineklerini çekmişHepsini görüntüle…

  Genelde adamların araç tercihleri pickup, SUV ağırlıklı..Yani araç seçiminde ilk eğilimleri o yönde
  GT kültürüyle rekabet edemeyen binek diye hiç düşünmemiştim bak o da var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu