Haberler

Kadınlar pistteydi
İzmir Park Ülkü Yarış Pisti geçtiğimiz hafta sonu oldukça renkli ve farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 8 Mart Dünya kadınlar gününde Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek İzmir Park Ülkü Yarış Pisti’nde buluşan kadınlar, katıldıkları farklı dallardaki spor turnuvalarında bir çok alanda erkeklerden daha başarılı olduklarını kanıtlamak için kolları sıvadılar. “Geçmişten bugüne, kadın isterse her işi başarır” sloganıyla yapılan etkinlikte atlı okçular ve yarış otomobilleri aynı pistte koşarak, ilginç görüntüler ortaya çıkardılar.

“Kadın Kutsaldır” yazılı pankart önünde fotoğraf çekimi ile başlayan organizasyona Ak Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema ve Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan eşlik etti.

Otomobil sporları dalında yarışan kadın sporcular, Türkiye Şampiyonu pilot Ümit Ülkü’den aldıkları “Yarış Okulu” eğitiminin ardından ilk kez çıktıkları pistte izleyicilerin takdirlerini topladılar. İkişerli gruplar halinde zamana karşı yarışan pilot adayları, eğitimleri esnasında elde ettikleri zamanların da üzerine çıkarak, erkek pilotlardan daha iyi zaman derecesi elde ettiler.

İzmir Milletvekili Nesrin Ulema’nın ilk ok atışıyla başlayan, Geleneksel Türk Okçuluğu dalında yarışan kadın kemankeşler, geleneksel savaş kıyafetleri ile seyircilere nefes kesen gösteriler sundular. Okçular, tarihi Türk silahlarının birebir üretimi olan ok ve yaylar ile at üstünde dört nala giderken hedefleri tam isabet vurdular.

Turnuvaya katılan bütün kadın yarışmacılara “günün birincisi” madalya ve şiltleri takdim edildi. Turnuvalar sonunda dereceye giren kadın yarışmacılara kupa ve madalyalarının yanı sıra çeşitli hediyeler de verildi.  Ümit Ülkü Academy eğitmeni ve Ülkü Motorsport Takım Kaptanı Ümit Ülkü organizasyonla ilgili yaptığı açıklamada “ Bütün kadınlarımız bizim için bu günün ve her günün birincisiydi zaten. Bu nedenle bugün burada olan bütün kadınlarımıza günün birincisi ödülü vermek istedik. ‘Kendilerini kadının belki de zaman zaman unuttuğumuz gücünü ve varlığını bir kez daha bize gösterdikleri için kutluyorum.’ dedi.

 

Kaynak: Tosfed

Burak Musa YAVUZ

burakmusa@otopark.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu