Haberler

Makina insana karşı
BMW M235i’nin, çoğu M otomobili gibi yan konusunda başarılı bir otomobil olduğunu biliyoruz. Hatta geçtiğimiz sene Bavyeralı üretici 5 adet M235i ile “Driftmob” adında bir video hazırlayıp yayınlamıştı. BMW, M235i’nin aynı zamanda sürücü müdahalesi olmadan da yanlayabildiğini de göstermişti. Bavyera’dan gelen son yan operasyonunda ise makina insana karşı geliyor; kendi kendine yanlayan M235i, profesyonel bir driftçiye kafa tutuyor.

BMW’nin yayınladığı video bu kapışmanın sadece ufak bir fragmanı niteliğinde ve sonucunda olanları da gizlemiyor. Sonucu görsek de, büyük ihtimalle olayın geri kalanında bu videoda gördüğümüzden çok daha fazla detay var.

BMW’nin yanı sıra Stanford Üniversitesi’nden bir ekibin hazırladığı Audi TTS de performans odaklı otonom otomobil sahasına çıktı. Sürücüsüz TTS, Thunderhill Raceway Park pistinde amatör bir yarışçıdan daha iyi bir tur zamanı elde edebiliyor, Bavyeralılar da bu yönde çalışmalarını Track Trainer gibi programlarla yıllardır sürdürüyor. Sürücüsüz otomobillerle ilgili fikriniz her ne olursa olsun, otonom sürüş teknolojisinin gelişme hızı gerçekten büyüleyici.

https://www.youtube.com/watch?v=Ex7BdXXul80

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Allah aşkına makina nereden bilecek BMW 2.0 d motorun torkunun şu devirde verdiği için pompalayarak basayımda devamlı yanlasın Sinan Koç kafasında olamazki o basar devir yükselir güç gider aaa yanladı olur ama sinan koç reis ada çözmüş hangi devir ne kadar tork verecek biliyor helal olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu