Haberler

‘Ailen’ yeniden icat ediliyor

Birçoğumuz için uygun fiyatlı ve geniş aileler için en uygun otomobil unvanını yıllardır üstlenen otomobil olan Linea sonunda yenileniyor. Yayımlanan casus fotoğraflarıyla eskiyen yüzünü değiştirme şansını aralayan yeni İtalyan hepimizin merak konusu olacak gibi görünüyor.

Asıl soru, bu yakalanan otomobil gerçekten Linea mı? Kesinlikle. Silüet olarak şu anki Linea ile neredeyse aynı olan bu ağır kamuflaj içindeki otomobil daha akıcı tasarım dilinin getirdiği güzellikler ile güncel Linea’nın tasarımındaki orantısızlıkları ve pürüzleri ortadan kaldırmış. Özellikle bagaj kısmında hissedilen bu değişim operasyonu akıllara “Acaba bagaj hacmi küçülecek mi?” sorusunu sordurmuyor değil.

Fiat’ın 5 yıllık kalkınma planında ilk adı geçen yeni Linea aslında 2016’da piyasada olacaktı ancak Fiat’ın Brezilya gibi bazı pazarlarda şu anki Linea’yı 2016 model olarak göstermesi yeni kasanın 2017 yılında geleceğini doğrular nitelikte.

FCA CEO’su Sergio Marchionne iş stratejisi olarak Fiat’ın yıllık üretim rakamı 1.3 milyon araçtan 1.8 milyona çıkarmak istediğinden dolayı Linea bu konuda önemli bir kıstas. Şu an ucuz sedan pazarının en ucuzu Dacia Logan bile olgun hatlara sahipken tüketicinin gözünde Linea belki biraz garipsenebilir, bu yüzden Fiat mühendisleri ön yüz ve diğer bölgelerde düzeltmeler için işi oldukça ciddiye almış.

new-fiat-linea-spied-how-fiat-plans-to-reinvent-the-budget-sedan-for-2017_1

Tabii sadece olgunluk kavramıyla sınırlı kalmayan Dacia Logan, bazı pazarlarda opsiyonel olarak R-Link ile bile satılabiliyor.

Teknik detaylara inersek; yeni Linea’nın kullanacağı muhtemel platform Small-Wide (Küçük-Geniş), yani 500X ve Renegade ile aynı olacak. Hacmi küçültülmüş motorlarla yoluna devam edecek Linea’da 1.3 litrelik dizel motorların yanında 1.4 litrelik turbo beslemeli benzinli motorlar olacak.

Linea dediğimizde aklımıza gelen ilk şeylerden biri de Türkiye’de üretimini yapan Tofaş. Kasım 2014’te Fiat, Tofaş’ın küçük sınıf sedan üretmek istediğini söylemişti. Bu da yeni Linea’nın başka bir habericisi olarak gözükürken üretimin 2016 ortalarında başlaması muhtemel.

Etiketler

okan

1995 yılından doğdum. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Otopark ile ilk tanışmam 2013 yılına dayanmakta. Otomobil sevgimi ve bilgimi köklendiren bu oluşumda 2015 yılının başından beri aktif olarak çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. geçen ay fiat-tofaş kamuflajlı bu araç hakkında açıklama yaptı. görseldeki kamuflajlı araç linea değil, yepyeni bir sedan olacak. muhtemelen lineadan daha kaliteli ve üst gelire hitap edecek bir araç olacak. ayrıca lineanın da üretimine devam edilecek. türkiye, rusya, mısır vs. gibi ülkelere linea kakalanmaya devam edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı