Haberler

Eğitim projesi ödülü kaptı
Yuka Kawamura “Gençlik Tarafından Gençlik İçin Dünya Çapında Çevrimiçi Özel Eğitim/Mentorluk” projesi ile ikincisi düzenlenen Mazda Make Things Better Ödülü’nü kazandı. 21 yaşındaki Japonyalı uluslararası ilişkiler öğrencisi 10.000 € değerindeki para ödülünü, üniversite öğrencilerinin yardımı ile gençler ve genç öğrenciler için dünya çapında erişim sağlayan interaktif bir çevrimiçi platform oluşturmak amacıyla kullanmayı planlıyor.

Platform tarafından sunulacak ücretsiz hizmetler arasında özel eğitim, mentorluk, çeşitli konularda tavsiye ve deneyimleri dünyanın dört bir yanındaki bireylerle paylaşabilme imkanı sunulacak. Proje ilhamını, Yuka’nın Brezilya’da orta dereceli bir okuldaki gönüllü İngilizce öğretmenliği ile kültürler arası eğitim deneyimlerinden alıyor.

Yoksulluğun ve eşitsizliğin olmadığı bir dünyanın kapılarını açmada eğitimin anahtar olduğunu düşünen Kawamura projeyle ilgili şunları söyledi, “Motivasyonum bu öğrencilerin çoğu zaman parasızlık ya da yaşadıkları çevre nedeniyle kısıtlanan olanaklarını ve bakış açılarını geliştirmelerine yardım etmekti. Deneyimlerim, aktif olarak dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesine katkıda bulunma azmimi güçlendirdi ve şimdi Mazda’nın desteği bu hayalimi gerçeğe dönüştürüyor.”

Kawamura ödülünü 12 Mayıs’ta,  teması “Köprüler kurmak-barış nasıl inşa edilir” olan ve Barselona Meydan Okuyanlar  Konferansı etkinliklerinin ilkinde alacak. Seremoniden önce Nobel Barış ödüllü Lord David Trimble, uluslararası ilişkiler öğrencileri ve gazetecilerden oluşacak dinleyici kitlesine bir açılış konuşması yapacak. Avrupa’dan üst düzey yetkilileri eşliğinde, barışın inşası sırasında doğru tartışma çizgisinin önemine dair bir tartışma paneli düzenlenecek.

Ödülü bizzat takdim edecek olan Mazda Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton şöyle konuştu: “Mazda’nın yaklaşımı her zaman alışılmışın dışında olmuştur ve herkesi bu şekilde davranmaya teşvik ediyoruz. “Yuka’nın yaratıcı projesi, genç insanların potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardım etmek için büyük bir imkân sunuyor.”

Bu yılın Mazda Make Things Better Ödülü Aralık ayında Roma’da gerçekleştirilen ve Mazda’nın da önemli destekçilerinden biri olduğu 14. Nobel Barış Ödülleri Dünya Zirvesi’nde açıklandı. Her yıl düzenlenen toplantı, dünyanın nasıl daha iyi bir yer haline getirilebileceği hakkında karşılıklı fikir alışverişi yapılması için Nobel Barış Ödülü sahiplerini genç liderlerle bir araya getiriyor. Kawamura’nın projesi, Roma’daki Nobel Ödülleri Zirvesi kapsamında ev sahipliğini Mazda’nın yaptığı Gençlik Zirvesi çalıştayında 200 katılımcının gerçekleştirdiği 35 öneri arasından seçildi. Şirket, yarışmayı 2013 yılında insanların gündelik yaşamlarını iyileştirmeleri için modern destek araçlarını kullanan projeleri desteklemek amacıyla başlatmıştı. Bu yönüyle yarışma, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için otomobil üreticisinin girişimcilik geleneği ruhunu yansıtıyor.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu