Haberler

Seneye görüşürüzToyota pazarlama bölümü çalışanı Nathan Kokes “PriusChat” isimli forumda Prius Plug-in modelinin üretiminin önümüzdeki ay sonunda sonlandıracağını duyurdu. Kokes, Toyota’nın bir sonraki Prius’u geliştirmek için çok çalıştığını, hesaplamalarına göre yeni nesil Prius’un 2016 yılından önce yollarda olamayacağını belirtti.

Mevcut Prius’un 4.4 kWh’lık lithium-ion pilinin 1.8 litrelik benzinli motorla birleştiğini hatırlatmakta fayda var. İçten yanmalı bu motor 99 PS (73 kW) güç üretirken, elektrikli motor 82 PS (60 kW) güç üretmekte. İki motorun birleşiminde ise 136 PS (100 kW)’lik güç üreten bu kombinasyonun 0-100 km hızlanması 10.7 saniye iken son hızı 180 km.

Daha da önemlisi, Toyota Prius Plug-in Hybrid modeli 2.1lt/100km gibi bir yakıt tüketiminin yanında 49g/km karbondioksit salınımına sahipti. Prius’un geçtiğimiz sene Nürburgring’in en az yakan aracı ünvanını aldığını da unutmamak gerek. Minimum hız limitinin 60km/h olduğu halka açık pist şartlarında bir turu 20 dakika, 59 saniyede tamamlayan Prius, sadece 0.4 lt yakıt kullanmıştı.

aesert

Çocukluğunu halı üstüne kurduğu hayali pistlerde geçiren bir otomobil tutkunu. 1994 doğumlu. Muhasebe ve Finansal Yönetim öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu