Haberler

Le Mans’ın 3.ayağı bitti

2015 FIA WEC (Dünya Dayanıklılık Şampiyonası) ‘te sezonun 3. yarışı, 83. Le Mans 24 Saat’te zafer 19 numaralı Porsche’nin oldu.

#19 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Nico Hulkenberg, Earl Bamber, Nick Tandy

Yarışın ilk bölümlerinde tempo tutturmakta sorun yaşayan Earl Bamber, Nick Tandy, Nico Hulkenberg’in kullandığı 19 numaralı araç, 17 numaralı Porsche’nin ceza almasıyla liderliğe yükseldi. 7 ve 9 numaralı Audi’ lerin motor kapağı sorunları ile Porsche, 2003’te Bentley ; 2009’da Peugeot’dan sonra son 16 yılda Audi dışında yarışı kazanan 3. marka oldu. Porsche, Le Mans tarihindeki 17. zaferine ulaştı.

Timo Bernhard (GER) / Mark Webber (AUS) / Brendon Hartley (NZL) #17 Porsche Team Porsche 919 Hybrid. 27.03.2015. FIA World Endurance Championship, 'Prologue' Official Test Days, Paul Ricard, France. Friday. - www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Moy / XPB Images

17 numaralı Brendon Hartley, Mark Webber, Timo Bernhard’ın kullandığı Porsche, yarışı 2. sırada bitirerek Porsche’a duble keyfi yaşattılar. Webber’in cezasıyla 2 dk geriye düşen 17 numara, daha sonra 19 numaralı takım arkadaşından koparak 1 tur geride yarışı tamamladı.

Le Mans denilince son 15 yılda akla gelen ilk marka olan Audi’de bu sefer şans yüzlerine gülmedi. 7 ve 9 numaralı aracın motor kapaklarındaki sorunlar, 8 numaralı aracın kaza yapması ile en iyi Audi 3. olan 7 numaralı araç oldu. Andre Lotterer, Benoit Treluyer, Marcel Fassler’li 7 numara WEC’in ilk 2 yarışından zaferle ayrılmıştı. Lotterer, 3:17.475 ile Le Mans’taki yarış içindeki tur rekorunu kırmış oldu.

Audi R18 e-tron quattro #8 (Audi Sport Team Joest), Lucas di Grassi, Loïc Duval, Oliver Jarvis

8 numaralı Loic Duval, Lucas Di Grassi, Oliver Jarvis’in kullandığı Audi 4., 2 kez fren sorunuyla lastik bariyerlere çarpan ve sıralama turlarındaki temposuna göre yarışta rakiplere uyum sağlayamayan 18 numaralı Porsche’de Marc Lieb, Neel Jani, Romain Dumas 5. sırada yer aldı.

Porsche 919 Hybrid, Porsche Team: Romain Dumas, Neel Jani, Marc Lieb

Geçen seneki yarışta yolda kalana kadar yarışı kazanacakmış gibi gözüken, 2014 WEC şampiyonu Toyota oldukça vasat bir yarış geçirdi.

#2 Toyota Racing Toyota TS040-Hybrid: Alexander Wurz, Stéphane Sarrazin, Mike Conway

Porsche ve Audi’nin temposunun oldukça uzağındaki Toyota’da 2 numaralı araç Alexander Wurz, Mike Conway, Stephane Sarrazin’in sürüşünde 9 tur geriden 6. olabildi. 9 numaralı Audi garaj ziyaretleriyle Toyota’lardan birine geçilerek 7. sırada yarışı tamamladı. Filipe Albuquerque, Marco Bonanomi, Rene Rast yönetimindeki Audi’yi 2014 WEC sürücüler şampiyonu 1 numaralı Toyota’dan Anthony Davidson, Kazuki Nakajima, Sebastian Buemi izledi.

Nissan’ın radikal aracı GT-R LM Nismo yarışta LMP2’lerden dahi yavaş kalarak beklentilerin oldukça altında kaldı. En öndeki 22 numaralı aracın 154 tur geride kaldığı 3 araçta bol sorunlu, çoğu garajda geçen yarışı LMP1’de son 3 sırada tamamladılar. Küçük takımlardan benzinli araçlarıyla Rebellion Racing ve Team Bykolles’ta yarışta sorunlarla boğuştular.

Matthew Howson (GBR) / Richard Bradley (GBR) / Nick Tandy (GBR) #47 KCMG Oreca 05 Nissan. 27.03.2015. FIA World Endurance Championship, 'Prologue' Official Test Days, Paul Ricard, France. Friday. - www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Moy / XPB Images

LMP2’de KCMG’nin 47 numaralı Oreca 05 Nissan’ı 2 kez pist üstünde sorun yaşamasına rağmen en yakın rakibinin 1 tur önünde zafere ulaştı. Matthew Howson, Nicolas Lapierre, Richard Bradley kontrolündeki KCMG’yi 38 numaralı Mitch Evans, Oliver Jarvis, Simon Dolan’ın kullandığı JOTA Sport aracı izledi. Şampiyona lideri olarak gelen G-Drive Racing araçlarından 26 numaralı araç 3., 28 numaralı araç 4. sırada finiş gördü. 35 numaralı OAK Racing ve 40 numaralı Krohn Racing araçları bol spinli bir yarış geçirdi.

WEC 6 HOURS OF SPA=Round.2; SPA-FRANCORCHAMPS(BELGIUM); Saturday RACE, 05.May 2012.; LM GTE Pro No.51 Giancarlo FISICHELLA/Gianmarie BRUNI; Ferrari F458 Italia; AF CORSE

GTE Pro’da ilk saatlerdeki Aston Martin, Ferrari, Chevrolet mücadelesinde Aston Martin’in kopmasıyla Corvette ve 458 yalnız kaldılar. 51 numaralı AF Corse Ferrari’si, 64 numaralı Corvette Racing aracıyla mücadele ediyordu fakat Ferrari’nin mekanik sorunla garaja gelmesiyle Corvette Racing tek başına kaldı ve özel katılımcı olarak geldikleri yarışı kazandılar. 63 numaralı aracın sıralama turlarındaki kazasıyla yarışa katılamaması ; GTE Am’deki 50 numaralı aracın yolda kaldığı yarışı bitiren tek Corvette ile Jordan Taylor, Oliver Gavin, Tommy Milner’ın kullandığı araç en yakın rakibinin 5 tur önünde finişe geldi. AF Corse Ferrari’leri yaşadıkları sorunlar ile 2. ve 3. oldular. 71 numaralı James Calado, Oliver Beretta, Davide Rigon’un kullandığı araç 2. ; Giancarlo Fiscihella, Gianmarina Bruni, Toni Vilander’in kullandığı 51 numaralı araç 3. oldular.

#98 Aston Martin Racing Aston Martin Vantage GTE: Paul Dalla Lana, Pedro Lamy, Mathias Lauda

GTE Am’de 98 numaralı Aston Martin yarışı kazanacak gibi gözükürken son 50 dakika kala kaza yaparak pistte kaldı ve 72 numaralı SMP Racing Ferrari’sine galibiyeti hediye etmiş oldu. Aleskey Basov, Andrea Bertolini, Victor Shaytar’ın kullandığı aracı 77 numaralı Marco Seefried, Patrick Dempsey, Patrick Long’un kullandığı Dempsey Proton Racing Porsche’u takip etti. Bir başka Ferrari, 62 numaralı Scuderia Corsa’da Jeffrey Segal, Townsend Bell, Williams Sweedler GTE Am’de podyumu tamamladılar.

#65 Scuderia Corsa Ferrari 458 Italia: Francisco Longo, Xandinho Negrao, Daniel Serra, Marcos Gomes

GTE sınıflarında sıralama turlarını ilk sırada bitiren Aston Martin Racing’in 4 aracından sadece 1’i finiş çizgisini GTE Pro’da 4. olarak geçebildi.

FIA WEC’te sezonun 4. ayağı 28-30 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan Nurburgring 6 Saat olacak. 4. Ayağa gelinirken ilk 20 sıralaması aynen şu şekilde :

lemans

Sıra ise videoda :

https://www.youtube.com/watch?v=Cw4N__GYIXg

Kaynak olarak TRF1 ve motorsport.com dan yardım alınmıştır.

Etiketler

Kaan HACIOĞLU

Otopark.com'la ilk tanıştığımda 11 yaşında bir çocuktum. Şimdi ise otomobil tutkunluğunun zirvesindeyim. Yalova Doğa Koleji'nde eğitim hayatımı sürdürüyorum. Sunum yapmayı ve babamın FD6'sını kurcalamayı severim. Her ne kadar ilk kez sürücü direksiyonuna oturduğum araç Civic olsa da ruhumda kırmızı bir Cupra yatar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı