Haberler

Doğum günün kutlu olsun!
Land Rover, Range Rover’in 45. yaşını kutluyor.

Şu anda dördüncü nesli yollarda olan Range Rover, ilk olarak 1970 yılında iki kapılı ve V8 bir motor ile yollarda yerini almıştı. Yollara ilk kez çıkmasına karşın ilk modelde 4 disk fren ve sürekli dört çeker sistemiyle donatılmıştı. 1981’de Britanya’lı şirket dört kapılı modeli nihayet tanıttı ve bundan 5 yıl sonra da ilk dizel motorlu versiyonu piyasaya sürdü. 1989 yılında ise ABS’nin sunulduğu ilk SUV olacak olan Range Rover, 1992 senesinde Elektrik kontrollü çekiş ve otomatik elektrikli air süspansiyon sistemine sahip olan ilk SUV olarak tarihe adını yazdıracaktı.

Takvimler 1994’ü gösterdiğinde ise Range Rover, 2.5 litre dizel ve 3.9 ve 4.6 litrelik V8 benzinli motorlarıyla podyumdaki yerini ikinci nesli ile alacaktı. 5 yıl sonrasında ise içindeki siyah döşemesiyle uyumlu gövde rengi olan Linley Special edition modeli ortaya çıktı.

Milenyumla birlikte daha büyük ve daha geniş olan üçüncü nesil Range Rover 2001 yılında piyasaya çıktıktan sonra yeni motorlar bu modele eşlik edecekti. 4.2 V8 supercharged benzinli motor 2005 yılında, TDV8 dizel motor 2006 yılında ve 5.0 litre V8 benzinli motor da 2009 yılında bu modele hayat verecekti.

Şu andaki nesil olan dördüncü jenerasyon Range Rover, 2012 yılında dünyanın tamamiyle alüminyumdan olan ilk SUV’si olarak tarihteki yerini almış durumda. Bu yılın Mart ayında ise Range Rover SVAutobiography modeli gelmiş geçmiş en lüks ve en güçlü Range Rover modeli olarak tarihe kazındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu