Haberler

Güvenlikte son nokta
Jaguar Land Rover, sürücünün dikkatsizliği ve uykusuzluğu gibi sebeplerden meydana gelen kazaları önlemek için geliştirdiği yüksek teknoloji içeren güvenlik sistemlerini tanıttı.

Jaguar Land Rover’ın “6’ıncı His” adını verdiği bu proje, gelişmiş bir zihin okuma sisteminden oluşuyor. Bu sistem sürücünün beyin dalgalarını algılayarak, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve kendinden geçme gibi durumları fark edebiliyor. Bu türden kazaya sebebiyet verebilecek durumlar aracı kullanan kişide gözlendiğinde, sistem direksiyon ve pedalları titreterek sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü bu uyarılara cevap vermezse, sistem farklı yollar kullanarak alarm şiddetinin dozunu arttırıyor.

6’ıncı His Sistemi, beyin dalgalarını izlemekle yetinmeyip sürücün kalp atışlarını ve nefes alışverişini de takip edebiliyor. Tüm bu izlemelerin yapılabilmesi için yüksek teknoloji ürünü sensörler kullanılıyor. Beyin dalgalarını izlemek için görevli sensör, direksiyonun içine gömülürken, nefes alışverişlerini ve kalp atışlarını takip eden sensör, sürücü koltuğuna yerleştirilmiş. Sürücü istediği takdirde, kalp atış hızı gibi bilgileri aracın ekranından görebiliyor. Ayrıca Jaguar Land Rover’ın açıklamasına göre, tüm bu sensörlerin kullanımının tıbbi açıdan insan vücuduna herhangi bir zararı yok.

Güvenliğin yanında Jaguar Land Rover’ın geliştirdiği bir sistem daha var: “Öngörülebilir Bilgi-Eğlence Sistemi”. Sistem, aracın içine yerleştirilen kameranın sürücüyü izlemesiyle çalışıyor. Sürücünün hangi tuşa basacağı, hareketlerinden anlaşılıp, kullanmak istediği işlev yerine getiriliyor. Bu sayede sürücü, gözünü yoldan ayırmak zorunda kalmıyor.

Jaguar Land Rover ARGE başkanı Dr Wolfgang Epple, teknolojinin sürücü ve yol güvenliğine olan katkısına inandıklarını ve bu proje sayesinde teknolojinin nimetlerinden müşterilerinin ve yoldaki diğer insanların da faydalanacağını belirtti.

Oguzhan_Toretto

93 doğumlu, İzmirli ve DEU İngilizce İşletme'yi bitirmek için çabalıyor. Boş zamanlarında Hyundai kullanır ve kendini bildi bileli direksiyonu tutmaktan zevk alır. Otopark ile karşılaşması ise, E 180 testine dayanır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu