Haberler

Diyet işe yaramış!

Lexus, Pikes Peak International Hill Climb yarışında görev alacak RC F GT modelini tanıttı. Japon otomotiv üretici standart modeli duyurduğunda karşısında M4 gibi çok güçlü bir rakip vardı.

RC F ağırlığı yüzünden çok eleştirilen bir model oldu, öyle ki Jeremy Clarkson Top Gear programında otomobili test ederken ağırlığı yüzünden pistte tur süresi yaptırılmasına bile izin vermemişti. Aslında tur süreleri M4 ile yakın olsa da sürüşü çok etileyen ağırlığı birçok otorite tarafından eleştirilen odak noktasıydı.

Bunu duyan Japon mühendisler RC F GT modelinde harika bir iş çıkartmış diyebiliriz. Tamı tamına 363 kg hafifleyen bu GT modeli birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Karbonfiber malzeme kullanımıyla sağlanan bu hafiflemede tavandan tutun da yakıt deposu kapağına kadar birçok parça karbonfiber malzemeyle değiştirilmiş. Üstelik camlar da artık polikarbon malzemeden üretilmiş. Böylece aracın kuru ağırlığı 1420 kg olmuş ki standart model için kuru ağırlık 1795 kg idi.

5.0 litrelik V8 motorundan güç alan standart RC F 467 beygir ve 526 Nm tork üretebiliyor. Bu gücü 8 ileri otomatik şanzımanla arka akslarına ileten RC F, 0’dan 100’e 4.4 saniye’de çıkabiliyor. Son hızı ise elektronik olarak 273 km/s’de sınırlandırılmış.

RC F GT’yi 28 Haziran’daki Pikes Peak yarışında görebileceğiz. Direksiyonun başında ise Le Mans ve FIA GT zaferleriyle tanıdığımız Justin Bell olacak.

Etiketler

okan

1995 yılından doğdum. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Otopark ile ilk tanışmam 2013 yılına dayanmakta. Otomobil sevgimi ve bilgimi köklendiren bu oluşumda 2015 yılının başından beri aktif olarak çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı