Haberler

Patron geldi!
Geçtiğimiz günlerde fotoğraflarıyla sızdırılan Renault’un yeni orta segment sedanı Talisman bugün resmi olarak tanıtıldı. Laguna ve Latitude modellerinin yerine geçecek olan Talisman gerek tasarımı gerek iddia edilen kalitesiyle büyük oynayacağını şimdiden hissettiriyor.

CMF şasi platformunun nimetlerinden faydalanılarak geliştirilen Talisman 4.85 metre uzunluğunda, 1.87 metre genişliğinde ve 1.46 metre yükseliğinin yanı sıra 608 litre bagaj hacmi ve 2.81 metre aks uzunluğuyla dikkatleri oldukça çekiyor.

Renault’un Talisman’ın ızgaralarını tasarlarken oldukça cömert davrandığını görüyoruz. Ön burun boyunca ızgara tasarımının üzerine inşaa edilen diğer elementler ile sportif bir havaya büründürülen Talisman’da ayrıca C harfi şeklindeki gündüz LED farları da bu tasarımla bağdaşan bir başka değer. Kromla bezenmiş ön kısma ek olarak yanlarda da gördüğümüz bu süslemeler arka tarafta 3-boyutlu efekte sahip aydınlatma grubuyla birleşiyor. Böylece hem tasarım hem de aerodinamik olarak otomobilde bir rijitlik hakim kılınıyor.

İçeride ise önceden tanıtılan yeni Espace’den güzel kopyalar çeken Talisman’da konsolda büyükçe bir ekran bizleri karşılıyor. Aslında standart donanımda 4.2 inçlik bir ekranın olacağı Talisman’da üst donanımda bu boyut 8.7 inç’e çıkıyor. Toplamda içeride 25 litrelik depolama alanı ise sınıfı için iyi bir değer olarak görülmekte.

262 mm diz ve 855 mm baş mesafesiyle sınıfının en iyi değerlerinden birine sahip olan Talisman’da ön oturma alanında 10 yöne ayarlanabilen, masaj fonksiyonlu ve 6 farklı pozisyonlu hafızaya sahip koltuklar bizleri beklemekte.

TCe motorlarından faydalanacak Talisman, 150 ve 200 beygir güç çıkışlarıyla iddialı performans değerlerine sahip olacak. Benzinli TCe motorlar sadece 7 ileri çift kavrama otomatik vites ile alınabilecekken dizel dCi motorlar 110 ve 130 beygirlik versiyonlarından hem 6-ileri manuel hem 7 ileri çift kavrama otomatik vitesle alınabiliyor. Bir diğer sürpriz ise 160 beygirlik çift turbolu dizel motorun sadece 6 ileri çift kavrama otomatik şanzımanla alınabilmesi olacak.

Paris’teki tanıtım boyunca özelleştirmeleriyle müşterilerin ilgisini daha da çekecek Talisman bu haliyle rekabetçi gözüküyor. Bu yeni Fransız öpücüğü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Etiketler

okan

1995 yılından doğdum. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Otopark ile ilk tanışmam 2013 yılına dayanmakta. Otomobil sevgimi ve bilgimi köklendiren bu oluşumda 2015 yılının başından beri aktif olarak çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. aslında gayet güzel ve kaliteli bir araç gibi gözüküyor fakat ikinci elde sonu nasıl olur acaba

  2. Olmuş. Sadece orta konsoldaki tabletin butonlarını beğenmedim, çok basit kaçmış. Ama genel olarak tasarım gayet başarılı ve malzeme kalitesi oldukça iyi görünüyor.
    İç mekan Avrupalı otomobillerden çok Amerikan otomobillerine benzemiş. Çok etkileyici değil ama sağlam bir görüntüsü ve ağırbaşlı bir şıklığı var.
    Dış tasarım gayet başarılı, söylenecek fazla bir şey yok. Genelin aksine ben büyütülmüş logoyu çok beğeniyorum, bence Renault tasarım anlamında son dönemde çok iyi işler yaptı. Megane ST, Clio IV, Kadjar, Espace gibi son dönem modelleri oldukça şık tasarımlara sahipler.
    Keşke Latititude gibi C segmenti fiyatlarında gelse diyeceğim ama imkansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı