Haberler

Toyota’dan yeni SUV
Toyota Avustralya, Hilux kamyonet baz alınarak geliştirilmiş yeni SUV modeli Fortuner’ı tanıttı. Yedi koltuklu off road modeli, en üst donanım paketinde sunduğu bi-LED farlar, LED gündüz farları ve arka farlar gibi detaylarla daha modern bir tasarım sunuyor. Otomobil, 4795 mm uzunluğa, 1855 mm genişliğe ve 1835 mm yüksekliğe sahipken, aks aralığı ise 2745 mm.

Avustralya pazarında satılacak modelde Toyota, yeni geliştirilen direkt enjeksiyonlu 4 silindirli 2.8 litrelik bir turbo dizel ünite kullanacak. Bu motor, 3400 rpm’de 177 PS güç üretirken, manuel şanzıman ile 420 Nm, otomatik vites seçildiğinde ise 450 Nm tork sağlıyor. Fortuner, manuel şanzıman ile 3000 kg, otomatik şanzımanla ise 2800 kg çekme kapasitesine sahip.

Süspansiyonlara bakıldığında, ön tarafta Hilux gibi çift salıncaklı süspansiyon kullanılırken, arkada Hilux’taki yaprak yayın aksine bağımsız süspansiyon kullanılmış. Düşük ve yüksek oranlı dört tekerlekten çekiş sistemi, römork salınım kontrolü, arka diferansiyel kilidi, geri görüş kamerası, yokuş kalkış asistanı ve 7 havayastığı otomobilin tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulacak. Dört tekerlekten çekişin gerekmediği durumlarda sürücü, yol bilgisayarı üzerinden otomobili iki çeker moduna alarak daha ekonomik bir sürüş sağlayabilecek. Üst donanım seviyelerine çıkıldığında anahtarsız giriş ve çalıştırma, tavan rayları ve yokuş iniş kontrolü gibi donanımlar da sunulacak.

Toyota Avustralya, Fortuner’ın satışına Ekim sonunda başlanacağını belirtti.

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu