Haberler

BMW’yi elektrik çarptı
Yeni nesil BMW 5-Serisi Touring, bir kez daha casus fotoğrafçılar tarafından yakalandı, hem de ağabeyi X1 gibi plug-in hibrid sistemiyle birlikte.

Aynı markanın premium sedanı 7 serisi CLAR platformuna geçerek yaklaşık 100 kilogram hafiflemişti. Yeni 5 serisi de bu platformu kullanacak. Hafiflemesi beklenen 5 serisi bunun aksine plug-in hibrid sisteminden dolayı daha fazla bir ağırlığa sahip olacak.

Sadece farlar ve stopların açıkta olduğu prototipdeki ağır kamuflaj ayrıntıları görmeyi imkansız bir hale getiriyor. Touring versiyonunun beklentisi olan geniş ve ferah iç mekan yeni nesilde sağlanırken üstte belirttiğimiz üzere dış hacmin artıp artmadığı ise anlaşılamıyor.

Hibrid sistemiyle bezenen yeni 5 serisinin gücünün ne kadar olacağı belirli değil ancak beklentiler X5 Xdrive40i’de bulunan 2 litrelik turbo beslemeli 4 silindirli motorla 9 kWh’lık lityum-iyon pillerin birleştirilmesi yönünde.

Bu birleşim sonucunda yapılan hesaplara göre toplam güç 313 beygir ve 450 Nm olarak ortaya çıkarken bu gücün 8 ileri Steptronic şanzımanla yere aktarılması bekleniyor. Böylesine bir sistemle bezenen Station-Wagon sınıfındaki aracın yüksek tempolu bir performans sunmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Şimdiki haberler dahilinde yeni nesil 5 serisi için tarih 2017 olarak gösterilirken plug-in hibrid sistemiyle bezenen ve Touring versiyondaki bu aracın diğer 5 serisi kardeşlerinden bir tık daha geç satılması ve onların arasında satılacak en pahalı 5 serisi modeli olması bekleniyor.

 

Kaan HACIOĞLU

Otopark.com'la ilk tanıştığımda 11 yaşında bir çocuktum. Şimdi ise otomobil tutkunluğunun zirvesindeyim. Yalova Doğa Koleji'nde eğitim hayatımı sürdürüyorum. Sunum yapmayı ve babamın FD6'sını kurcalamayı severim. Her ne kadar ilk kez sürücü direksiyonuna oturduğum araç Civic olsa da ruhumda kırmızı bir Cupra yatar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu