Haberler

Rolls-Royce Dawn tanıtıldı
Rolls-Royce, 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) günler kala yeni convertible modeli Dawn’ı tanıttı.

Alışık olduğumuz tasarım dilini sürdüren yeni lüks cabrio, 2’ye 1 tekerlek yüksekliği ve gövde yüksekliği oranı, uzun ön kaput, önde kısa arkada uzun tekerlek ve gövde ucu uzaklığı ve yüksek omuz çizgisiyle %80 benzersiz tasarım detaylarına sahip. Önde, devasa radyatör ızgarası 45 mm kadar gömülürken ön tamponun alt kısmı Wraith’e kıyasla 53 mm uzatılmış.

Aracın arkasında ise “ilk Rolls-Royce açılır tavanlı coupe modellerinin tekne kuyruğunu andıran zarif tasarımı” yankılanıyor. İngiliz üretici modelin açılır tavan kapağını “modern zanaatkarlığın muhteşem ürünü” olarak tanımlıyor. Ahşap parçaların tamamı müşterilerin kişisel zevklerini yansıtabilmesi için özel olarak seçilebiliyor. Aynı ahşap paneller aracın iç mekanı da dahil pek çok farklı noktasında görülebiliyor.

İç mekandan bahsetmişken, pek çok ahşap ve deri detayla süslenen kabin 2+2 koltuk konfigürasyonuna sahip. Bir Rolls-Royce’tan bekleneceği üzere, 4 bölgeli otomatik klima, markanın sipariş üzerine ürettiği araca özel konfigüre edilmiş 16 hoparlörlü premium ses sistemi, krom dekoratif parçalar gibi seçeneklerin bulunduğu opsiyon listesi uzadıkça uzuyor.

2016-rolls-royce-dawn-yeni-resmi-tanıtım-fiyat-motor-detay-bilgi (18)

Aracın açılabilir tavanı 50 km/h’ye (31 mph) kadar hızlarda “neredeyse tamamen sessiz” şekilde 20 saniyede açılıp kapanabiliyor. Dünyanın en sessiz üstü açık otomobilini üretmeyi amaç edinen Rolls-Royce mühendislik ekibi, tavan için Fransız dikişi adı verilen bir üretim tekniğini kullanmış. Bu sayede aracın ters hava akımlarından etkilenmeyerek kabine hissedebilir bir rüzgar sesi almayacağı garanti ediliyor.

Gücünü 6.6 litrelik V12 biturbo motordan alan Dawn, 5.520 devirde 563 bhp’lik (420 kW) maksimum gücü ve 1.500 devirde 780 Nm’lik (575 lb-ft) maksimum torku ile 250 km/h’lik (155 mph) elektronik olarak limitlenmiş maksimum hıza ulaşabiliyor. Dinamik gaz pedalı eşleştirme sistemi sayesinde orta kademelerde %30 oranında arttırılmış gaz tepkisi sunan model, 0’dan 100 kmh/h (0-62 mph) hıza 4.9 saniyede çıkabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu