Haberler

Volkswagen suçunu kabul etti
Almanya Ulaştırma Bakanı, Volkswagen’in ABD’de olduğu gibi Avrupa’da da dizel araçlarda egzoz emisyonlarını düşük gösterdiğini itiraf ettiğini söyledi.

Bakan Alexander Dobrint etkilenen 11 milyon araçtan kaçının Avrupa’da olduğunun bilinmediğini belirtti.

Dobrint ayrıca diğer otomotiv üreticilerinin de kontrol edileceğini vurguladı.

Skandal Alman otomotiv devinin ABD’de egzoz emisyon testlerinde hile yapan bir yazılım kullandığını açıklamasıyla ortaya çıkmıştı.

Şirketin söz konusu yazılımı ABD’de 2009-2015 arasında; Jetta, Beetle, Golf ve Audi A3 marka araçlarda kullandığı ortaya çıktı.

Passat modelinde de geçen yıl ve bu yıl yazılımın kullanıldığı saptandı.

Ulaştırma Bakanı Dobrint, Volkswagen dışındaki otomotiv üreticilerinin de denetleneceğini belirtti.

Dobrint “Federal Motorlu Araçlar Dairesi’nin sadece söz konusu Volkswagen modellerine odaklanmayacağı açık. Diğer üreticilere de rastgele testler yapılacak” dedi.

Bu arada diğer üreticilerin de emisyon testlerinde sahtecilik yaptığı iddiaları üzerine BMW’nin hisse senetleri yüzde 10 değer yitirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, “BMW emisyon testlerinde hile yapmıyor. Her bir ülkedeki yasal zorunluluklara ve emisyon testi kurallarına uyuyoruz” denildi.

Volkswagen skandaldan doğabilecek masrafları karşılamak için 6,5 milyar Euroluk bir fon oluşturdu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa etmişti. Winterkorn’un halefinin yarın açıklanması bekleniyor.

Alman savcılar skandalla ilgili soruşturma yapılacağını duyururken, ABD makamları da cezai kovuşturma yapmayı planladıklarını belirtti.

 

Kaynak: BBC

Umut

Otomobil tutkum 3 yaşındayken annemin bana aldığı 1:24 ölçekli Ford Ka'ya karşı duyduğum sempati ile başladı ve büyüyerek devam etti, en son mühendislik okumama sebep oldu. Ayaklarım pedallara, kollarım direksiyona yetiştiğinden beri tekerleği olan herhangi bir araçtan aldığım hazzı başka hiçbir şeyden alamaz oldum. 2012'den beri hayranlıkla takip ettiğim Otopark ailesine 2014 sonunda katılmam hayatımda yeni bir sayfa açtı.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu