Haberler

HPerformance’dan Golf 4’e doping!
Yaptığı tuning işlemlerinden bu aralar adından sıkça söz ettiren HPerformance, şimdi de her Golf (4) hayranının bildiği R32 versiyonunu kapsamlı bir şekilde geliştiren güç paketini gözler önüne serdi.

Emisyon skandalının patlak verdiği bu günlerde bir bakıma VAG grubuna destek olmaya çalışan HPerformance yine egzantrik işler peşinde. 3.2 litrelik V6 motora sahip olan Golf 4 R32, bilindiği üzere atmosferik olmakla beraber 240 beygir ve 320 Nm torkluk güç değerlerine sahip.

HPA EFR550 isimli turboşarjla aşırı besleme yapılan araç bu ufak sayılamayacak gıdıklamayla 550 beygir ve 730 Nm torka sahip olmuş. HPerformance yetkilileri bu güç değerleriyle otomobilin yolda duramayacağını anlamalılar ki halihazırda modelin bünyesinde bulundurduğu AWD sistemini geliştirerek günümüzdeki 4MOTION kıvamına getirmiş.

Bu ciddi orandaki güç artışı sonrası akselerasyon ve son hız namına pek bilgi verilmezken bilindiği üzre stock halde 0-100 km/s akselerasyonunu 6.6 saniyede tamamlayan ve 247 km/s’lik son hız değerine sahip olan modelden, şimdi daha fazla bir performans alınacağı aşikar.

Tuning işlemlerini sadece bu safhada bırakmayan özel araç, bu aşırı beslemeye ek olarak, yol tutuş namında KW coiloverlara, 19 inç HRE jantlara, H&R dengeleyicilere ve daha büyük ön kanada sahipken; performans ve korunması açısından da özel su soğutmalı emme manifoldu, değişken basınçlı boost controller ve amiyane tabirle 90lık egzozları bünyesinde bulunduruyor.

Son olarak belirtmeliyiz ki bu tüm geliştirmeleri araçlarına uygulatmak isteyen stock Golf 4 R32 sahipleri 35.000 Euro’yu gözden çıkarmalı.

Kaan HACIOĞLU

Otopark.com'la ilk tanıştığımda 11 yaşında bir çocuktum. Şimdi ise otomobil tutkunluğunun zirvesindeyim. Yalova Doğa Koleji'nde eğitim hayatımı sürdürüyorum. Sunum yapmayı ve babamın FD6'sını kurcalamayı severim. Her ne kadar ilk kez sürücü direksiyonuna oturduğum araç Civic olsa da ruhumda kırmızı bir Cupra yatar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu