BMW’den AWD’nin 30. yılı kutlaması!

'Ultimate Handling' 30 yaşında.

0

Günümüzde her ne kadar arkadan itişli otomobilleriyle ün sahibi olsa da bundan tam 30 yıl önce geliştirdiği 4 tekerlekten çekiş sistemini kutlayan BMW, tamamen orjinal bir 325i Allroad’ı gözler önüne serdi.

BMW 1985 Frankfurt Motor Show’a elinde çok büyük bir kozla gitmiş. Fuarda bir adet sergilenen ve o sıralar adeta patlamada olan 325i kullacıların beğenisine sunulmuş. Görünüş olarak sıradan bir 3 serisinden farkı yokken isminde farklı bir kelimeye yer veren model ‘Allroad’ teriminin hakkını vermiş.

BMW’nin 4 tekerlekten çekiş sisteminin temelini attığı araç olan 325i Allroad, ürettiği gücü %37 ön tekerleklere %63 arka tekerleklere aktarabilme özelliği sayesinde çok fazla ilgi görmüş. Bu özelliği o yıllarda adeta bir sürüş ve çekiş silahı olarak kullanan BMW, Auto Zeitung’un da kabul ettiği gibi ”Sürüş makinelerinin asil markası” yaftasını bünyesine yapıştırmış.

Peki geçen bu 30 senede ne mi oldu? Bu sistemi modellerine yaymaya çalışan ve başaran BMW, açıkladığı sayısal verilere göre, xDrive adı altında 4 tekerlekten çekiş sistemini 12 modeliyle beraber satışa sunuyor. Ayrıca yaklaşık olarak günümüzde satılan her 3 tane BMW’den 1’i 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz