Haberler

Renault-Nissan İttifakı ile dünyanın en büyük elektrikli araç filosu
  • İttifak, 2015 Paris İklim Konferansı için %100 elektrikli 200 adet otomobil tedarik edecek. 
  • Filonun etkinlik boyunca 400 bin km yol kat edecek ve kullanım esnasında sıfır emisyon* yayacak. 
  • Filo Renault ZOE, Nissan LEAF ve Nissan e-NV200’den oluşacak
  • Renault ve Nissan çalışanlarından 200 gönüllü profesyonel de sürücülerin yanı sıra araçları kullanacak.

Renault-Nissan İttifakı uluslararası bir konferans için dünyanın en büyük elektrik motorlu otomobil filosunu tedarik edecek. İttifak, Birleşmiş Milletlerin Paris’te düzenlediği COP21 iklim konferansının resmi ortağı sıfatıyla 200 adet elektrik motorlu otomobil tedarik edecek. Her yıl düzenlenen bu zirve 30 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Araçlar 21. COP (Conference of Parties) boyunca 400 bin km yol kat edecek ve sürüş esnasında sıfır emisyon* yayacak. 195 ülkeden gelecek 20 binden fazla BM görevlisi COP21’e katılacak.

Elektrik motorlu araçlar pratik ve erişilebilir bir ulaşım yöntemidir. Aynı zamanda bu araçlar sayesinde CO2 emisyonlarına karşı mutlak bir çözüm sağlanmaktadır. Söz konusu otomobiller motorların atmosfere zararlı gaz miktarını azaltarak şehirlerimizin havasını daha kaliteli hale getirmeyye katkıda bulunuyor. Kamu ve özel sektör bir araya gelerek sıfır emisyona geçiş sürecini hızlandırabilir” dedi, Renault-Nissan İttifakı Başkanı Carlos Ghosn.

COP21 otomobil filosunda Renault ZOE, Nissan LEAF ve 7-koltukluNissan e-NV200 Van yer alacak. Araçlar delegelerin Le Bourget konferans alanına ulaşımını 7 gün 24 saat boyunca sağlayacak.

Böylelikle BM ilk kez olarak bir iklim zirvesince tüm binek otomobillerini %100 elektrik motorlu araçlar arasından seçmiş olacak.

200 Renault ve Nissan çalışanı COP21’de gönüllü olarak görev alacak

%100 elektrik motorlu otomobiller 200 profesyonel ve hem Renault hem de Nissan’dan gelecek 200 gönüllü sürücü tarafından kullanılacak. Haziran ayında Renault-Nissan İttifakı Paris şehiriçi ve çevresinde COP21’e yönelik gönüllü sürücüler için çağrıda bulundu. Görevlendirme süresi sona ermeden şaşırtıcı biçimde 450’den fazla başvuru oldu. 200 Renault ve Nissan çalışanı ile birlikte profesyonel sürücüler etkinliğe hazırlanmak üzere ciddi bir eğitim programından geçirilecekler.

“Renault ve Nissan çalışanları elektrikli otomobil devriminin en ön saflarında yer alıyor. Çalışanların pek çoğu elektrik motorlu araç kullanıyor. Söz konusu otomobillerin yararlarını gözler önüne sermek üzere bu çalışanlarımız en iyi elçilerimizdir” dedi Ghosn.

Renault-Nissan İttifakı, Fransız elektrik dağıtım şirketi EDF ile birlikte stratejik noktalara 90 adet hızlı ve standart şarj istasyonu kuracak ve düşük karbonlu elektrik temin edilecek. Hızlı şarj istasyonları sayesinde elektrik motorlu araçlar 0’dan %80 kapasiteye yaklaşık 30 dakika içerisinde şarj edilebilecek.

İttifak, dünya çapında 274 binden fazla elektrikli araç sattı.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu