FeaturedHaberler

Kardeş kıyaslaması | Miata vs 124 Spider
Fiat, Mazda ile yaptığı son anlaşma ile birlikte, dördüncü nesil Miata platformunu 124 Spider modelinde kullanabildi. İki otomobilde aynı platformu kullanırken, iki modelin tasarımı, son zamanlarda popüler konular arasında. İki marka da tasarım konusuna farklı noktalardan yaklaşıyor: Fiat, model gamındaki yuvarlak hattı korurken, Mazda ise daha saldırgan kesimlere sahip. Peki, hangisi daha iyi?

Önden arkaya iki aracı da incelediğimizde, azımsanmayacak değişiklikler söz konusu. Miata, daha keskin ve belirgin hatlar sunarken, tasarım farlara, hava girişlerine ve kaputta devam ediyor. Köpekbalığı şeklindeki KODO ızgarası bu tasarımı ve saldırgan karakteri tamamlıyor. Diğer yandan Fiat, daha yuvarlak bir tasarımı, iki yana oturan gündüz ve sis farları ile şekillendiriyor.

İki roadster aynı parçaları kullanmasa da, yan tasarımda benzerlikler göze çarpıyor. Miata keskin çizgilerini korurken, 124 spider, güçlü ve karakterli çizgilerini kaputtan, ön kapı koluna kadar uzatıyor. Fiat biraz daha uzun gözüküyor olabilir, yanılmadınız. 124 Spider kardeşine nazaran 14 cm daha uzun. Bu da daha büyük bagaj demek, Fiat büyük bagaj alışkanlığını burda da sürdürüyor. Plaj havlularına daha fazla yer.

Arkaya geçildiğinde işler biraz daha karmaşık. Spider’ın arkası ortadan daha basık ve orijinal 124’e benziyor. Stoplar ise ortada kare şekliyle Corvette Rondine konseptine göz kırpıyor. Miata’da ise yuvarlak stoplar Japonlarda alıştığımız cinsten. Egzoz çıkışları da farklı, Miata tek çıkışa izin verirken, Spider çift çıkışla kalkışa hazır.

İçeride ise, iki otomobil neredeyse tek yumurta, havalandırma kanalları yuvarlak ve neredeyse aynı noktalarda konumlandırılmış. Klima kontrolleri, vites ve sürüş modu kontrolleri aynı yerlerde. Bilgi ekranı göğsün üstünde aynı noktalarda iken, direksiyondaki tek fark logolar. Koltuklara gelince işler hafif değişiyor. Fiatta koltuk dikişlerle eş parçalara bölünürken, Miata da ise koltuğu ikiye bölen büyük bir dikiş var.

Aynı platformu taşısalar da, iki araç karakteriksel tasarımları ile birbirinden ayrılıyor. Peki, sizce hangisi daha iyi?

SmaL

Yaklaşık 25 yıl önce başlayan otomobil tutkum, azılı bir beyaz otomobil karşıtı olarak devam ediyor...

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. hangisi daha iyi sorusunun cevabı çok net bence. thimberland le thimberland tipi bir ayakkabının karşılaştırması gibi.

  2. Şu guzelim arabayi nasil bu kadar cirkinlestiririm diye ugrasmis ve bunu cok iyi basarmis. tebrikler fiat araci uzatarak agirlik dagiliminida bozmayi ihmal etmemissin

  3. Ben ön tasarımını MX-5’den daha çok beğendim. MX-5 benim için fazla çekik gözlü. Bu aracın eski Avrupa roadsterlerine benzeyen retro bir havası var. Keşke arka tarafta da Ferrari’lerdeki gibi yuvarlak stop grubu kullansalarmış daha tarz olurmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu