Haberler

Porsche, elektrikli otomobiliyle geliyor!
Porsche, bu yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Mission E konseptinin 2020 yılında üretileceğini açıklayarak sadece şov yapmadığını gösterdi. Porsche, üreteceği ilk elektrikli otomobil ile spor otomobil tarihinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.

Mission E konsepti, Panamera’nın gelecekteki halini temsil eden en iyi tasarım ve bu görkemli tasarım umarız üretim hatlarında kaybolmaz. Tasarımı kadar teknik verileriyle de etkileyici olan otomobil, gücünü ön ve arka aksa yerleştirilmiş ikiz elektrikli motorlardan alacak. Bu motorlar toplamda 600 hp’den fazla güç üreterek, aracın 0’dan 100 km/s hıza 3.5 saniyede, 0’dan 200 km/s hıza ise 12 saniyede ulaşmasını sağlayacak.

Porsche’nin üzerinde çalıştığı Turbo Şarj Sistemi’nin kullanılacağı Mission E’nin bataryası %80 doluluk seviyesine yaklaşık 15 dakikalık bir sürede ulaşacak. Bu dolulukta aracın menzili 400 km’yi bulabilecek. Bataryalar tam dolu halde iken ise menzili 500 km’den fazla olacak. Bu kombinasyonlarla birlikte dört çeker sistemiyle gelecek olan elektrikli Porsche, birçok kişiyi gelecek yıllarda elektrikli otomobilleriyle etkileyeceğe benziyor.

Bu projeyle beraber Porsche, 700 milyon euroluk bir yatırım planı hazırladı. Porsche, yeni bir montaj ve boya bölümü açarak Stuttgart-Zuffenhausen’deki fabrikasında 1000 kişilik istihdam yaratacak. Ayrıca elektrik motorunun otomobillere adaptasyonu için mevcut motor ve karoser bölümü de genişleterek elektrikli otomobillere uygun hale getirecek. Porsche, yatırım planlarına elektrikli otomobilini geliştirdiği Weissach Ar-Ge merkezini de dahil etti.

Metehan Can Cirak

İlk oyuncağım da dahil olmak üzere hayatımın her evresinde otomobiller oldu. Lise zamanımda otomobillere olan ilgimin hobi düzeyinde kalamayacağını anlamamla gelecekteki yaşamımı da otomobiller üzerine kurmak istediğime karar verdim. Şuanda Bilkent Üniversitesi'nde makine mühendisliği eğitimi alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu