Haberler

Üç büyük Alman’da Nokia Here Maps dönemi başlıyor
Efsane 3310 telefonun üreticisi Finlandiyalı Nokia ile Audi, BMW ve Daimler’in kurduğu konsorsiyum, en fazla kullanılan harita servisinin satışı konusunda geçtiğimiz aylarda anlaşma sağlamıştı.

Yaklaşık 2.55 Milyar Euro’ya el sıkışılan HERE, dün resmen Alman otomotiv devlerinin himayesi altına girdi. HERE Global B.V. adı altında kurulan şirkete devredilen haritalama servisi bu konsorsiyumun sürücüsüz araç çalışmaları için kullanılacak.

Bu anlaşmadan ise Here Maps’ın hali hazırda akıllı telefon uygulama marketlerinde indirmeye açık olan uygulamasının işleyişi aynı kalacak. Yani uygulama marketlerden çekilmeyecek ve geliştirilmeye devam edecek.

Daimler CEO’su Dieter Zetsche konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yüksek hassasiyetli dijital haritalar yeni nesil otomobiller için en önemli bileşenlerden biri olacaktır.” yorumunda bulunmuştu.

7aba810d-0893-4531-9732-85667db9ddbd

Peki Here Maps nedir?

Here Maps, Nokia’nın ilk akıllı telefonlarıyla ortaya çıkan daha sonraları iOS ve Android akıllı platformuna gelen bir harita uygulamasıdır. Here Maps’i bu kadar özel yapan şey ise güncelliği, ücretsiz navigasyon hizmeti ve neredeyse her sokakta sunduğu 3 boyutlu sokak görünümü. Ayrıca navigasyon olarakta adres bulma ve yol tarifi bakımından en iyiler içerisinde yer aldığı da söylenebilir.

Here Maps bir otomobil için neyi ifade eder?

Here Maps’i düz bir harita uygulaması olarak düşünmek pek doğru olmaz. Çünkü bu uygulama ile otomobiller yol üzerindeki buzlanma ve kaza benzeri durumlarda anında bilgi edinebilecek. Bu da sürücünün o yola girmeden uyarılmasını sağlayacak. Ayrıca böyle bir durumda sistem alternatif bir rota da belirleyebilecek.

Ayrıca otomobil navigasyonlarında gitmek istedikleri yön üç boyutlu olarak da gösterilecek. Üstelik sürücüler gitmek istedikleri adresin fotoğraflarına detaylı olarak bakabilecekler. Here Maps altyapısını kullanan otomobiller daha kesin ve sürekli güncellenen haritaları kullanabilecekler.

Here-maps-624x351

Finlandiyalı şirketin Windows’a satılmasından sonra Nokia ismini atıp yalnızca “Here Maps” adını alan uygulama son dönemde çıkan en iyi ve en güncel haritalardan biri. Ayrıca navigasyon özelliği de bulunan uygulamayı cep telefon ve tabletlerinize ücretsiz indirebilirsiniz.

 

Harun Şen

Like Mr. Clarkson said: POWEEEEER !!!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. En kaliteli navigasyon servislerininin başı çekenlerinden biri nokia, 5 sene önce çıkmış cep telefonları hala gprs olmadan çatır çatır uydu destekli navigasyon hizmeti veriyor.

  2. Tesla google maps navigasyon kullaniyorum. Here map maalesef aranan favori noktalar konusunda google ile yarişamaz.

  3. İstanbulu getim kocaelide bakkal isimlerini bile biliyor ve buluyor. NAlbur,çilingir,büfe kuytu köşede ufacık dükkanları bile işlemişler. Yandexde olmayan yerler var. Şaşırtıcı

    1. Birlik hipermarket, ünalan mahallesi yazdim. Konyoya götürüyo… 🙂 market 4 metre önümde oysaki

  4. Here Maps, haberde söylendiği gibi Windows Phone işletim sistemli telefonlarla ortaya çıkan değil, Nokia nın Nokia olduğu zamanlarda ortalıkta doğru dürüst navigasyon programı yokken telefonlarında çatır çatır çalışan ayrıcalıklı bir uygulama idi. Microsoft Nokia yı satın alıp üstünede limon suyu sıkmakla meşgul iken Nokia(here maps haklarını vermemiş olsa gerek ki) uygulamayı diğer platformlarada açtı, iyide oldu yoksa program kaybolup gidecekti, şimdi 3 büyüklere satmış, hayırlısı olsun bakalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu