FeaturedHaberler

Petrol fiyatları 7 yılın en düşük seviyelerinde

Benzindeki indirim trendinin sebebini merak edenlere iyi haberi verelim, petrol fiyatları 2009 yılının başından bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi gördü.

Üstelik geçici süreliğine de değil! Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ham petrol çıkış kapasitesini aynı seviyede tutmaya karar vereceğini açıkladı ve bir diğer deyişle petroldeki düşük fiyat trendinin yakın gelecekte devam edeceğini doğruladı. Bu gelişmeler sayesinde petrol stoğu gittikçe artarak fiyatların daha da düşmesine ortam hazırlıyor.

Bu durumun önündeki tek engel ise ABD hükümetinin yaptığı son açıklamaya dayanan shale-oil (kaya petrolü) üretim miktarındaki düşüş. Yayınlanan son aylık rapora göre Ocak ayında günlük üretim miktarı 116,000 varil azalarak 4.861 milyon varil seviyesine gelecek.

Benzin ve dizel yakıt fiyatlarına geçecek olursak, The Diesel Driver’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde akaryakıt fiyatının bu kadar düşük olduğu son dönem 2007 yılıydı. Bu da devasa motorlu araçların satıldığı Amerikan pazarı müşterileri için iyi haber demek.

Olayın diğer tarafında ise hibrit, plug-in hibrit ve elektrikli araçların üzerindeki vurguyu gün geçtikçe arttıran otomobil üreticileri bulunuyor. Bu düşük akaryakıt fiyatları nedeniyle alternatif kaynaklardan beslenen otomobillerin satışında bir düşüş yaşanacak mı bekleyip göreceğiz.

Son olarak bir karşılaştırma yapmamız gerekirse Amerika Birleşik Devletleri’nde Aralık ayı başında 1 galon (3.785 litre) dizel yakıt ortalama 2.482 $ seviyesinde, bu da 2014 Aralık ayıyla kıyaslandığında tam 1.184 $’lık fark ortaya koyuyor. Benzinde ise 1 galonun (3.785 litre) Aralık ayı fiyatı ortalama 2.059 $ seviyesinde, geçen yıla oranla düşüş 0.719 $.

Gelelim Türkiye’ye. Benzin fiyatlarına geçtiğimiz 2 gün içerisinde önce 8 kuruş, daha sonra 4 kuruş olmak üzere toplamda 12 kuruşluk indirim yapıldı. Haberin yazıldığı tarihte İstanbul’da 95 oktan benzinin litre fiyatı 4,29 TL iken motorinin litre fiyatı 3,63 TL. Shell’in internet sitesindeki arşiv aracını kullanarak bundan tam 1 yıl öncesine baktığımızda 95 oktan benzinin litresinin 4,45 TL olduğunu görüyoruz, motorinin litresi ise 3,94 TL. Bu veriler benzinde 0,16 TL’lik, motorinde ise 0,31 TL’lik düşüşe işaret ediyor. Yorumu size kalmış.

Düşük petrol fiyatlarının en azından Şubat sonuna kadar devam edeceği öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. mazotun vergisiz fiyatı nakliye dahil.. 0,89 TL .. 3.5 liradan alsak ne olur.. bu ülkede neden yasıyoruz.. türküz diye mi.. atamıza saygıdan mı.. bayrak sevgimizden mi..

  2. 1.6 thp 156hp, içiyor namıssız, dolar coşmasaydı da bu fiyatlarda satardı bunlar vergi %70lerden 80lere çıktı, varili 100 dolarken de bu civarda alıyorduk benzini…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı