Haberler

Goodyear’dan kelebek etkisi teorisi

Goodyear, sürücü davranışlarının,yolda dalga etkisi yarattığına dikkat çekti!

Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, LSE (Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu) ile birlikte yürüttüğü araştırmaya göre, yolculuk esnasındaki saldırgan davranışlar dalga etkisi yaratarak diğer sürücüleri de bu şekilde davranmaya ittiğini tespit etti.

Goodyear ve LSE tarafından yapılan araştırma, saldırgan veya hırçın bir sürücünün, yolda seyahat eden diğer sürücüleri de stres altına sokarak onların da saldırgan ve tehlikeli bir şekilde araçlarını kullanmalarına sebep olduklarına dikkat çekti. Aynı şekilde nazik sürücüler, daha olumlu bir etki yaratarak daha güvenli ve daha az stresli bir seyahat ortamı oluşmasına katkıda bulunuyorlar.

Goodyear’ın LSE işbirliği ile gerçekleştirdiği, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 Avrupa ülkesinden yaklaşık 9000 sürücünün katıldığı araştırma, sürücülerin %87’si diğer sürücülerin nazik davranışlarının kendilerinin başka bir sürücüye karşı da aynı nezaketi göstermesine neden olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılan sürücülerin %55’i kendilerini sinirlendiren ya da kışkırtan davranışlar içinde bulunan sürücülerin, kendilerinin de başka sürücülere karşı benzer bir tavır sergilemesine neden olduğunu belirtti.

London School of Economics’deki araştırmayı yürüten Dr. Chris Tennant, iklim koşulları ya da yorgunluk gibi etkenlerin dışında sürücü davranışlarının insanların yolculuğunu etkileyen önemli faktörlerden biri olduğunu ifade etti. Tennant; “Aynı yolda seyahat eden sürücüler genellikle karşılıklılık ilkesine uygun davranıyorlar. Olumlu ya da olumsuz davranışlar, genellikle dışavurum gösteriyor. Bu da yolda karşılaştığımız diğer sürücülere karşı olan davranışlarımızı doğrudan etkiliyor. İşte buna dalga etkisi diyoruz” dedi.

Araştırmada, yoldaki karşılıklı etkileşimi video görüntülerinden izleyen sürücülerin büyük çoğunluğu teşekkür belirten ifadelerin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Bu sürücülerin %10’dan az bir kısmı ise teşekkür ifadelerinin kendileri için bir anlam ifade etmediğini söyledi. Yapılan görüşmelerde sürücüler, diğer bir sürücünün kendilerine teşekkür etmediği durumlardan sonra başka sürücülere karşı daha hırçın davrandıklarını belirttiler. Araştırma, kalabalık kavşaklarda yol vermemekten öndeki aracı yakından takip etmeye ve sinyal vermemekten otobandaki takip disiplinini bozmaya kadar diğer sürücüleri kızdıran birçok davranışın bulunduğunu ortaya çıkardı. Fakat yapılan görüşmelerde sürücüler, bu tarz hareketleri kendilerinin de dalga etkisinin bir sonucu olarak yanlışlıkla da olsa sık sık yaptıklarını belirttiler.

Goodyear EMEA Tüketici Lastikleri Başkan Yardımcısı Olivier Rousseau, sürüş esnasında sürücülerden biri tarafından sergilenen saldırgan ve hırçın davranışların dalga etkisi yaratarak diğer sürücülerde de benzer davranışlara neden olduğunu, bu sürücü yoldan uzaklaşmış olsa dahi tehlikeli durumlara ve hatta kazalara neden olabildiğini ifade etti. Rousseau; “Goodyear olarak sürücüleri kendi davranışlarının diğer sürücüler üzerinde ne kadar etkili olabileceği konusunda uyarıyoruz. Yoldaki ‘Dalga Etkisi’ni engellemek için hepimize önemli görevler düşüyor” dedi.

Goodyear Lastikleri T.A.Ş. hakkında

Üretim, satış ve satış-sonrası hizmetleri ile lastik sektöründe faaliyet gösteren Goodyear Lastikleri T.A.Ş., dünyadaki en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear Tire and Rubber Company’nin Türkiye’deki iştiraki olarak, 1 Eylül 1961’de kuruldu. Goodyear Lastikleri T.A.Ş.; Türkiye’de 1,500’ün üzerinde çalışanı ile İzmit ve Adapazarı’ndaki 2 üretim tesisinde faaliyet göstermektedir. Şirket, ürünlerini Goodyear, Fulda, Sava ve Debica markaları altında üretip tüketicilerine sunmaktadır. Şirket, Türkiye’nin her bölgesine yayılmış güçlü bayi ağı ile tüketicilere hem binek hem de ticari lastikler ve hizmetler sunmaktadır. Goodyear Lastikleri T.A.Ş., ürünleri ve Türkiye’deki faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, www.goodyear.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

LSE Hakkında

London School of Economics and Political Science (LSE) dünyanın en önde gelen sosyal bilimler üniversitelerinden biridir. Araştırma ve öğretim alanını ekonomiden politika ve hukuka, sosyolojiden antropoloji, muhasebe ve finansa kadar sosyal bilimlerin tüm sahalarını kapsamaktadır. 1895 yılında kurulmuş olan okul akademik mükemmeliyet konusunda öne çıkmaktadır. 16 Nobel ödülü sahibi LSE çalışanı ve mezunu bulunmaktadır. Okulun 140 değişik ülkeden gelen 9,500 civarı tam zamanlı öğrencisi ile kozmopolit bir öğrenci yapısı vardır. LSE’nin yaklaşık %46’sı İngiltere dışından istihdam edilmiş 3.000’in üzerinde personeli bulunmaktadır.

Etiketler

Gökhan Güldentekin

1986 Ankara doğumluyum 2004 yılında başladığım Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesini 2011 yılında tamamladım. Ardından Başkent Üniversitesinde yüksek lisans geldi. Şuanda uluslararası bir inşaat firmasında yönetici olarak çalışmaktayım. Eğitim sürecindeki rakamsal gecikmelerde açıkça ortaya koymaktadır ki otomobil tutkusu hayatımda her zaman ağır basmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı