Haberler

‘Siyah cam filmi’ cezasına mahkemeden iptal
Otomobilinin camlarına dışardan görüşü kısıtlayan siyah film kaplatan Demet Derya Doğan’a bu nedenle 198 lira para cezası kesildi. Doğan, kendisinin hazırladığı itiraz dilekçesiyle mahkemenin kapısını çaldı; “Kadın sürücülere taciz yaygın” ve ” ilgili maddede film yok” dedi. Mahkeme Doğan’ı haklı buldu cezayı iptal etti. Doğan önümüzdeki günlerde alacağı parayı sokak hayvanları yararına kullanacağını söyledi.

Aracının camında film olduğu için 198 lira para cezası kesilen Demet Derya Doğan cezayı iptal ettirmek için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme “şikayetçi haklı cezayı iptal ettim” dedi. Doğan Haber Ajansı’na konuşan Demet Derya Doğan alacağı parayı sokak hayvanları yararına kullanacağını söyledi.

KONTROLDE 198 LİRA CEZA KESİLDİ

Özel bir şirkette çalışan Dilek Derya Doğan geçtiğimiz Temmuz ayında kendine ait aracı ile Bağdat Caddesi’nde seyir halindeyken rutin kontrol yapan trafik ekipleri tarafından durduruldu. Ekipler, siyah renkli cam filmiyle kaplı aracın Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinde düzenlenen “Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan, tehlike yaratacak şekilde araçları kullanan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler para cezası ile cezalandırılır” maddesi gereğince 198 lira ceza kesti.

“KADINA TACİZ 14 KAT ARTTI” VURGUSU

Para cezasını ödeyip ardından da cezaya itirazda bulunan Doğan dilekçesinde, kanun maddesinde filmlerin araç camına yapıştırılmasının yasak olduğu şeklinde bir madde olmadığını belirtti. Öte yandan kadına tacizin son 10 yılda 14 kat arttığına vurgu yapan Doğan, sürücülerin tacizinin önüne geçmek için camında film kullandığını kaydetti.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Anadolu 9. Sulh Ceza Mahkemesi Doğan’ı haklı bularak cezanın iptal edilmesi yönünde karar verdi. Mahkeme kararında Karayolları Trafik Kanunu ilgili maddesinin sürücünün görüşüne engel olacak şeyleri yasakladığını ve engel olacak şeylerin ise duman ve gürültü ile ilgili olduğunu belirtti. Yasada cam filmleri ile ilgili boşluk olduğunu belirten hakimlik mevcut maddenin bunu yasaklamadığını kaydetti. Bazı araçların arka camlarının filmle kaplı olarak üretildiğine de vurgu yapılan kararda Dilek Derya Doğan’ın itirazı kabul edildi.

“HAYVANLARIN BESLENMESİNDE KULLANMAYA KARAR VERDİM”

unnamed (1)

Demet Derya Doğan kararın emsal olmasını istediğini belirterek, “Bağdat Caddesi yönünden Kadıköy’e seyir halinde devam ederken trafik ekipleri tarafından durduruldum. Arabamın camları siyah film kaplı olduğu için bana 198 lira ceza kestiler. Ben de bunun haksız olduğunu düşündüm ve bireysel olarak mahkemeye itirazda bulundum. İtirazım kabul gördü ve ücreti geri alacağım. Alacağım ücreti de sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanmaya karar verdim” dedi.

Kaynak: NTV

Harun Şen

Like Mr. Clarkson said: POWEEEEER !!!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ön cama eyvallah poliste kendince hakli diyebiliriz ama yan camlar ve arka cam kişisel haktır. bayan sürücüler taciz ediliyor, yanında bayan olan sürücülerde taciz ediliyor, e araban biraz dikkat çekici olursa insanlar dönüp bakıyorlar. e benim mahremiyet hakkım nerde kaldı. ben hanımefendiyi tebrik ederim sayesinde bu soygun birazda olsa durulur.
    ha deselerki cam filmi standardı örneğin max. 3 numara’dır film yaptırıp faturasıyla trafik denetlemede aracı incelettikten sonra imzalı emniyet mühürlü bi kağıt verseler. hadi cezada yazdığı 200 lirayıda bu işlem sırasında ödeyeli ben razıyım benim gibi düşünen bi çok insan vardır eminim.

  2. Cam filmi diye bir ceza yok. Bana iki defa polis cam filmini bahane ederek ceza yazdı aynı maddeden. Ilkine gidip itiraz dilekçe verdim iptal ettiler ikincisine de Emsal gösterip iptal ettirdim boşu boşuna ulaştırıyorlar bize böyle bir ceza yok. Sissiz havada sis farı acik adama xenon takip havaya bakan gozleri felc eden araclara ceza yazilsın özellikle sisssiz havada arka sisleri acip gezmek nedir ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu