Haberler

A6 Avant yardı geçti
SUV’ların ve dört çeker araçların zor kış şartlarında en mantıklı tercihlerden olduğu söylenir. Fakat bu araçların en çok, doğru dürüst yağmur bile yağmayan, Katar ve Dubai gibi yerlerde bulunması insanı biraz şaşırtıyor.

Aslında SUV sahiplerinin çok küçük bir kısmı araçlarını arazi için kullanıyor. Çoğu kullanıcının araçlarındaki yerden yükseklik avantajı ve dört çeker sisteminin verdiği sürüş kabiliyeti boşa gidiyor. Bu yüzden çoğu sürücümüz, bu avantajı kaldırımlara paldır küldür dalarak kullanıyor.

Fakat kış gelince, şov başlıyor. Asfalt kar ile kaplandığında, eğer doğru lastikleri kullanıyorlar ise dört çeker araçlar kendini beğenmiş yüzlerini ortaya çıkararak, o yolda nasıl gidileceğini bizlere gösteriyorlar.

Bunları kanıtlayan istatistikler olmasa da ne yazık ki kazaların çok büyük kısmı bu tip araçlar yüzünden meydana geliyor. Hızlanırken daha iyi bir yol tutuşunuzun olması, fren yaparken herkesin eşit olduğunu unutturabiliyor.

Videodaki A6 Avant sürücüsü yoluna devam ederken, zannediyorum ki yolun tıkandığını veya buzlandığını görüyor. Bundan sonra çılgın sürücü sağ taraftaki karla kaplı yolu tercih ediyor ve adeta karla kaplı barikatı yarıp geçiyor. Hangi lastikleri kullandığı hakkında ise hiçbir fikrimiz yok. Her şeye rağmen adamın başardığı şey baya etkileyici…

Her ne kadar “kar ve dört çeker” denilince aklıma Subaru’lar gelse de A6 Avant, yaşlanmış görüntüsüne rağmen genç SUV’lardan hiçbir eksiğinin olmadığını, belki de fazlası olduğunu bizlere gösteriyor.

 

 

Tarık Erbaş

Arabalara olan tutkum, pantolonlarımın dizleri yırtılana kadar, halı motiflerinde model arabalarımı sürmem ile başladı ve aynı tutku ile devam ediyor. 1998 doğumluyum, Vefa Lisesi'nde okuyorum. Otopark ailesinin bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. bunu bayağı uzun zaman once bi sitede izlemiştim thug life koymuslardı sonuna 😛 makina adamı çağresiz bırakıyor..

 2. radyatöre dolan ve hava girişlerini tıkayan kardan dolayı 10 dakika sonra hararet, 20 dakika sonra da conta yanması…

  1. Ben anlamadım; kar soğuk bir şey, radyatöre dolarsa(etrafını sarmasından bahsediyorsunuz dimi) radyatörü soğutur, su soğur motor hararet yapmaz veya radyatör karı eritir, kar dolmaz. Hava girişi de kapansa hararet yapmaz en fazla istop eder gibi geliyor bana.

 3. Bende 2002 2.7T Quattro A6 var.
  250 hp bir araç
  Aracı yıkamacıdan çıkarırken manuel mod 1.viteste yüklenip direksiyonu sağ veya sola kırıyorum
  Arkasını atmadığı gibi arka tekerlekler bi kaç tur fazla atıyo sadece oda esp lambasının bir kez yanıp sönmesinden anlaşılıyo.
  Gerçekten muhteşem bir 4 çeker sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu