Haberler

Huayra BC zincirlerinden kurtuluyor
Yurt dışındaki meslektaşlarımızın öğrendiğine göre, Mart ayında yapılacak olan Geneva (Cenevre) Motor Show’da Pagani, Huayra’nın “hardcore” versiyonunu tanıtacak.

İkonik Zonda modeli için çok sayıda özel versiyon ve tek seferlik seriler hazırlayan Pagani, Huayra için aynı stratejiyi izlemedi, en azından şu ana kadar. Huayranın ilk özel versiyonu olacak modelin üzerinde çalışan şirket, süper-sporlarının daha agresif hali olacak aracı Mart ayının başında Cenevre’de tanıtacak. Marka sözcüsü Luca Venturi bu haberi verirken aynı zamanda standart -bu araca ne kadar standart denilebilirse tabi- Huayra’ların ise hepsinin satıldığını ve şanslı sahiplerine teslimatlarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Hardcore Huayra’ya geri dönersek eğer, özel versiyonun BC ekini alacağını biliyoruz ancak bu harflerin tam olarak ne manaya geldiği henüz belli değil. Yurt dışı forumlarında BC kısaltmasının “bare carbon” yani yalın karbon manasına geldiği dedikoduları dolaşmakta. Eğer gerçekten durum buysa, yeni gelecek modelin şu an ki 1390 kg’a kıyasla azımsanmayacak derecede daha hafif olmasını bekleyebiliriz.

Modelin isminden ziyade asıl sürprizi motorundan bekleyebiliriz çünkü Pagani’nin yeni süper-sporunun, şu anki modelde kullanılan 730 beygir ve 1000 Nm torka sahip 6.0 litrelik V12 AMG motorunun geliştirilmiş halini kullanması kuvvetle muhtemel. Bu, 3.3 saniyelik 0-100 hızlanması ve 370 km/s son hız değerlerinin daha da iyileşmesi demek.

Unutmadan, markanın orjinal planı BC’nin yanında Roadster Huayra’yı da sergilemekti ancak şirket sonradan fikrini değiştirdiğini ve üstü açık türevi bu yıl içinde daha sonraki bir zamanda tanıtacağını belirtti. Belki bu kötü haberi telafi etmek adına Pagani, Huayra BC’yi Cenevre’ye götürmeden önce detaylarını internet üzerinden paylaşma kibarlığını gösterebilir.

Ertaç Güney

Gündüzleri beyaz yakalı bir bilgisayar mühendisi, geceleri Otopark.com editörü. 25 yıllık bir "petrolhead".

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu