Haberler

Çılgın Egea Tofaş’ı çoşturuyor!
Türkiye Otomobil Fabrikaları (TOFAŞ) 2015’te de cirosunu geçen yıla oranla yüzde 33 artırdı. Bu yüksek satış artışında Türkiye’de geliştirilerek üretilen ve yılın son aylarında pazara sunulan Fiat Egea’nın da payı olduğunu dile getiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Yatırımlarımızın katma değerinin Egea ile artmakta olduğunu 2015 finansal sonuçlarımızda daha net görmeye başladık. Bu ivmenin 2016’da yeni modellerin de aileye eklenmesi ile devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

2015 yılı finansal sonuçlarına göre yaklaşık 10 milyar liralık ciro ile 2015’i geride bırakan TOFAŞ’ın net kârı 831 milyon liraya ulaştı.

İHRACAT VE ÜRETİMDE SEKTÖRÜN ÖNÜNDE 

 2015 yılında Bursa fabrikasında toplam 278 bin adet araç üretimi gerçekleştiren TOFAŞ, üretiminin yüzde 26’sını otomobil yüzde 74’ünü hafif ticari araç olarak gerçekleştirdi. Türkiye otomotiv sektörünün yüzde 16 üretim artışı kaydettiği 2015 yılında, üretimini bir yıl öncesine oranla yüzde 25 arttırdı. Geçen yıl üretiminin 174 bin adedini ihraç eden TOFAŞ’ta, 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğu 142 bin adetlik ihracatın yüzde 22 arttığı görüldü. TOFAŞ, 2015’te 415 milyon dolarlık dış ticaret fazlası gerçekleştirdi.

EGEA 2,5 AYDA 6 BİN 570 ADET SATTI

İç pazarda, çatısı altında yer alan Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Jeep, Maserati ve Ferrari markalarıyla toplam satıştan yaklaşık yüzde 12’lik pay elde eden TOFAŞ, 2015 yılında ‘Ezber Bozan Sedan’ Fiat Egea’yı tüketiciyle buluşturdu. Uluslararası saygın değerlendirme kuruluşu AutoBest tarafından ‘Avrupa’nın En İyi Otomobili’ seçilen Fiat Egea, o tarihten itibaren yurt içinde 6 bin 570 adet toplam satış rakamına erişti. Fiat Egea, ‘Tipo’ adı ile ihraç edildiği Avrupa ülkelerinde de büyük beğeni ile karşılandı.

2016’DA YENİ MODELLER GELİYOR

tofaş-ceo-cengiz-eroldu
TOFAŞ Ceo’su Cengiz Eroldu

2015 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Cengiz Eroldu, 2015 yılında yeni model yatırımları ve Ar-Ge’de önemli aşamalar kaydettiklerini söyledi. Eroldu, “Pazara iddialı bir giriş yapan Fiat Egea’ya tüketicinin gösterdiği ilgi son derece olumlu değerlendirdiğimiz gelişmelerden biri oldu. Bunun etkilerini hep birlikte gözlemlemeye başladık.  2016 yılında Egea’nın hatchback ve station wagon modellerini pazara sunacağız. Ayrıca 2016 yılı, çatımız altında yer alan markaların model yeniliklerini sunacakları bir yıl olması sebebiyle de önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV

Etiketler

Kaan HACIOĞLU

Otopark.com'la ilk tanıştığımda 11 yaşında bir çocuktum. Şimdi ise otomobil tutkunluğunun zirvesindeyim. Yalova Doğa Koleji'nde eğitim hayatımı sürdürüyorum. Sunum yapmayı ve babamın FD6'sını kurcalamayı severim. Her ne kadar ilk kez sürücü direksiyonuna oturduğum araç Civic olsa da ruhumda kırmızı bir Cupra yatar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Fetih 1453 gibi .Adam akıllı türk dersin hüsran çıkar.Koçun ne hayrı olmuşki sömürmekten başka

    1. Pardon kim kimi sömürmüş. Hayatında hiç koç kurumunda çalıştınmı?. Ben 8 senemi doldurmak üzereyim. Varsa daha iyi kurumsal şirket göster bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı