Haberler

Pininfarina H2 Speed, hidrojeni güç ile birleştiriyor
Geçmişte Alfa Romeo ve Ferrari gibi pek çok markanın tasarımına el atmış olan İtalyan otomobil tasarım firması Pininfarina konsept araçlarını Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiliyor. Geçtiğimiz ay ilk tanıtımı yayınlanan ve elektrikli motor üreticisi GreenGT ile ortak olarak geliştirilen H2 Speed modeli, hidrojen ile çalışan bir yarış otomobili konsepti olarak dikkat çekiyor.

Adını hidrojen gazının kimyasal formülünden alan Pininfarina H2 Speed, aerodinamik verimlilik esasıyla üretilen şık bir gövdeyi ve üstün bir performans gösteren elektrikli motoru bir arada topluyor. Sadece su buharı yayan ve oldukça çevreci olan araç tasarlanırken 1969 yılında üretilen Sigma Grand Prix yarış otomobilinden ilham alınmış. GreenGT’nin geliştirdiği yarış odaklı iki elektrik motoru H2 Speed’e 500 beygirlik bir güç verirken elektrikli araçlardaki sessizliğin hesaba katılarak geliştirilen kompresör teknolojisi ise araca yapay fakat güçlü bir motor sesi kazandırıyor.

Pininfarina H2 Speed’de yer alan 6.1 kilogram kapasiteli hidrojen deposu yaklaşık 3,5 dakikada tamamen doldurulabiliyor. 1420 kilogramlık dolu ağırlığa sahip olan konsept aracın maksimum hızı ise 300 kilometre/saat ile sınırlandırılmış. Geleceğin yarış otomobilleri hakkında önemli fikirler veren H2 Speed konsepti, tasarım haklarını satın alacak bir üreticinin çıkması halinde seri üretime geçecek.

 

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu