Haberler

Clarity Fuel Cell yollara hazır !
Küresel ısınmanın baş göstermesinden itibaren otomotiv sektörü ciddi anlamda temiz enerji kaynaklarına yönelme yaptı. Bazı markalar hybrid, bazıları sadece elektrikli otomobil yaparken Honda, Clarity Fuel Cell’de hidrojen kullanarak bu kervana katılmış durumda.

Araç teknik özellikleri göz önüne alındığında 1890 kg gibi oldukça fazla bir ağırlığa sahipken gücünü 130 Kw güç, 300 Nm tork üretebilen motorundan sağlayacak. Piyasadaki popüler elektrikli otomobillerden Tesla Model S’ in 435 km menziline kıyasla 750 km yol alabilen Clarity bu konuda oldukça başarılı gözüküyor.

Aracın yanında Power Exporter 9000 adında bir jeneratör de tanıtan firma bu yönüyle Tesla’nın Powerwall’ına da bir cevap vermiş oluyor. Clarity’den aldığı hidrojen yakıtıyla çalışan jeneratör firmanın belirttiğine göre ortalama bir evin ihtiyacını 7 gün boyunca karşılayabilecek düzeyde elektrik üretimi gerçekleştirebiliyor. Powerwall’dakinin aksine herhangi bir enerji depolama yeteneği bulunmayan jeneratörün çalışması için hidrojen yakıtıyla beslenmesi gerekiyor.

41 litre hacminde yakıt deposuna sahip araç ilk etapta 200 adet üretildi.

Aracın satışına önümüzdeki günlerde Japonya’da başlanması planlanıyor.

Mehmet Önge

Gençliğinin baharında, Pamukkale Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünde okumaya çalışan bir kardeşinizim ben de. Çok değil yaklaşık 10 sene önce babamın aldığı 2000 Megane'la başladı araba tutkum. 2 yıl önce Youtube'da şans eseri And abinin videosuyla ailenin sanal üyesi oldum. Ailesinin gerçek üyesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Gelecekte uçan arabalar olacak dendiğinde buna benzer bir araç gelirdi hep akıllara 🙂 tasarım güzel fakat ne kadar mantıklı göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu